طرح تفحص از صندوق ذخیره فرهنگیان آماده است

کریمی، نماینده اراک در مجلس ضمن انتقاد از عملکرد آموزش و پرورش در صندوق ذخیره فرهنگیان، گفت: در راستای وظایف نظارتی مجلس و صیانت از حقوق بیش از یک میلیون نفر از فرهنگیان طرح تحقیق و تفحص از صندوق ذخیره فرهنگیان آماده تقدیم می‌باشد.

به گزارش عیارآنلاین، علی اکبر کریمی در نطق میان دستور جلسه علنی امروز مجلس اظهار کرد: اقتصاد ایران شرایط سخت سال ۹۴ را پشت سر گذاشته و در سال ۹۵ همه قوا و مسئولان و فعالان اقتصادی کشور تلاش می‌کنند که اقتصاد ملی از شرایط رکود خارج و به سمت رونق اقتصادی حرکت کند.

وی افزود: از جمله مهم‌ترین موانعی که در اقتصاد ایران با آن مواجه هستیم وضعیت حاکم بر نظام بانکی است که به هیچ وجه در خدمت تولید نیست، بررسی وضعیت اعطای تسهیلات بانکی نشان می‌دهد بین تسهیلات بانکی پرداخت شده و بخش‌های اقتصاد مولد که از بالاترین ارزش افزوده برخوردار هستند ارتباط منطقی و موثر وجود ندارد.

این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: مشکل دیگر اقتصاد بدهی‌های گسترده دولت است که به چندصد میلیارد تومان بالغ شده، بالا بودن نرخ سود تسهیلات بانکی در مقایسه با نرخ سود مورد انتظار سرمایه‌گذاران و تولیدکنندگان انگیزه لازم را پایین آورده و در شرایطی که تورم تک رقمی است به نظر می‌رسد تا وقتی بانک‌ها صرفا به دنبال کسب بالاترین سود برای سهامداران خود هستند امیدی به اصلاح وضع حاضر وجود نخواهد داشت.

نماینده اراک در مجلس افزود: در شرایط کنونی اقتصاد کشور مشکل اصلی در جهت عرضه اقتصاد نیست بلکه مشکل در تقاضا است و تلاش‌های دولت برای ایجاد رونق اقتصادی باید به سیاست‌ها و برنامه‌های موثر در تحریک تقاضا معطوف باشد.

کریمی در ادامه اظهار کرد: یکی دیگر از چالش‌های جدی در شرایط کنونی اقتصاد کشور وجود نابسامانی‌های مدیریتی و فساد در برخی از بنگاه‌های اقتصادی کشور است که عمدتا هم در حوزه بخش عمومی مدیریت می‌شوند به عنوان نمونه می‌توان به صندوق ذخیره فرهنگیان اشاره کرد.

وی گفت: سرمایه این صندوق از محل پس‌انداز ماهانه بیش از یک میلیون نفر از فرهنگیان در طی سال‌های گذشته همراه با کمک مالی دول شکل گرفته اما متاسفانه سپردن این صندوق به مدیریتی که از کفایت لازم برخوردار نیست شرایط نابسمانی برای این صندوق و منابع موجود در آن رقم زده است.

این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس ادامه داد: متاسفانه در این روزها خبرهای بدی از تخلفات مدیران این صندوق به گوش می‌رسد چرا باید وزیر آموزش و پرورش این مجموعه بزرگ اقتصادی و شرکت‌های تابعه آن با چند هزار میلیارد تومان ارزش را به مدیران سیاسی و غیرحرفه‌ای و ناسالم بسپارد. یکی از شرکت‌های تابعه این صندوق شرکت ماشین سازی اراک است که طی چند هفته اخیر شاهد اعتراضات کارکنان این شرکت به تصمیمات مدیران آن بوده‌ایم.

کریمی خطاب به وزیر آموزش و پرورش تصریح کرد: انتخاب یک فرد جوان از بستگان نزدیک جنابعالی که هیچ تجربه‌ای در مدیریت بنگاه‌های اقتصادی ندارد به عنوان رییس هیات مدیره ماشین سازی اراک که یکی از پرسابقه‌ترین بنگاه‌های اقتصادی کشور است چه توجیهی دارد. تبارگرایی و فامیل بازی با کدام یک از معیارهای عدالت محوری دولت تدبیر و امید سازگار است. انتظار می‌رود در شرایطی که کشور گرفتار مشکلات ناشی از رکود است با انتخاب مدیران نالایق درد مضاعفی را به صنعت تحمیل نکنید.

وی در بخش دیگری از نطق خود درباره میزان تولید گندم و خرید تضمینی آن، گفت: بیش از ۱۰ میلیون تن گندم با ارزش ۱۲۸ هزار میلیارد تومان خریداری شده اما متاسفانه فقط ۶۰ هزار میلیارد تومان به کشاورزان پرداخت شده است. در شرایطی که استان مرکزی از مشکلات عدیده‌ای رنج می‌برد هر چه سریعتر این موضوعات باید در دستور کار رسیدگی قرار گیرد.

نماینده اراک در مجلس در پایان با اشاره به سفر هیات دولت به استان مرکزی که در آینده نزدیک صورت می‌گیرد، گفت: شایسته نبود استان مرکزی به عنوان پایتخت صنعتی و مفاخر و مشاهیر کشور آخرین مقصد سفر رییس جمهور و هیات دولت باشد لیکن با تاخیری غیرقابل توجیه در آستانه این سفر انتظار داریم برای حل مشکلات استان تمهیدات لازم صورت گیرد.

منبع: ایسنا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: