وزیر سابق آموزش و پرورش:

هدایت تحصیلی دانش‌آموزان در سال جاری «شتابزده» بود

فانی، وزیر سایق آموزش و پرورش: باید از سال ۱۳۹۲ برنامه‌ریزی برای هدایت تحصیلی در سال ۱۳۹۵ را انجام می‌دادند. آیین نامه هدایت تحصیلی در خردادماه نوشته شد که کسی توجیه نبود./ موضوع اجرای هدایت تحصیلی یکی از کارهای شتابزده بود، زیرا بدون مطالعه بود./ کاهش جذب در هنرستان‌ها به طوری که از ۴۴٫۵ درصد به حدود ۳۷ درصد سقوط کرده‌ بود که در نظر داشتند این موضوع را جبران کنند.

به گزارش عیارآنلاین، حمیدرضا حاجی‌بابایی وزیر سابق آموزش و پرورش در پاسخ به این پرسش که «هدایت تحصیلی در زمان شما هم مطابق با سند تحول بنیادین و با توجه به توازن رشته‌های تحصیلی انجام ‌شد و آیا اجباری برای هدایت تحصیلی وجود داشت؟»، اظهار داشت: زمانی که به آموزش و پرورش آمدم ۳۳ درصد دانش‌آموزان دبیرستانی در هنرستان‌ها حضور داشتند؛ آن زمان اقدامات هم‌زمانی را انجام دادیم و حدود ۱۶۰۰ هنرستان کشور را افزایش دادیم و رقم هنرستان‌ها را از ۴ هزار عدد به ۵ هزار و ۶۰۰ هنرستان رساندیم.

وی با اشاره به برگزاری آزمون استخدامی که آن زمان در آموزش و پرورش برگزار شد، خاطرنشان کرد: از میان آن ۴۰ هزار نفری که استخدام کردیم، ۱۲ هزار نفر فقط از مهندسان رشته‌های گوناگون بودند و چند هزار نفر هم از افرادی که در ابتدایی یا متوسطه مهندس بودند را به هنرستان‌ها منتقل کردیم؛ یعنی حدود ۱۵ یا ۱۶ هزار مهندس را وارد هنرستان‌ها کردیم.

حاجی‌بابایی با بیان اینکه پس از آن بازنشستگی پیش از موعدی که در سال ۱۳۸۸ اتفاق افتاد هنرستان‌ها در واقع سقوط کرده بودند، گفت: برای جبران این مشکل و با این تفاسیر، هنرستان‌های نمونه دولتی در تهران و جاهای دیگر راه‌اندازی کردیم که آن زمان یعنی ۳ یا ۴ سال گذشته دانش‌آموزان مسابقه می‌دادند که وارد هنرستان‌ها شوند.

وی افزود: دوستانی که اکنون در وزارت آموزش و پرورش هستند باید از سال ۱۳۹۲ برنامه‌ریزی برای هدایت تحصیلی در سال ۱۳۹۵ را انجام می‌دادند؛ این هم مثل همان ششم ابتدایی بود.

وزیر سابق آموزش و پرورش با اشاره به اینکه مقدمات اجرای هدایت تحصیلی باید از دو سال پیش آغاز می‌شد، تصریح کرد: وقتی بنده ششم ابتدایی را با آن حجم سنگین به دوره دبستان اضافه کردم، با موفقیت انجام شد؛ حالا اینجا کلاس سر جایش است و همه چیز وجود دارد و فقط هدایت تحصیلی و انتخاب رشته را باید انجام می‌دادند و یک آیین نامه نیاز داشت که باید دو سال قبل می‌نوشتند.

وی ادامه داد: در گذشته وقتی که دانش‌آموزان کلاس نهم بودند از همان اول مهر ماه شروع به برنامه‌ریزی جهت هدایت تحصیلی می‌کردند و مهمانان مختلفی اعم از معمار، مهندس و یا مشاغل را به مدارس می‌آوردند تا دانش‌آموزان رشته‌های مختلف را بشناسند و هدایت کنند و فضا را در رسانه‌ها آماده کنند تا بچه‌ها به سمت هنرستان‌ها هدایت شوند.

حاجی‌بابایی به دلایل متفاوت در مشکلی که برای هدایت تحصیلی دانش‌آموزان اتفاق افتاد اشاره کرد و گفت: در وهله نخست آیین نامه هدایت تحصیلی دیر نوشته شد؛ یعنی در خردادماه نوشته شد در حالی هیچ کسی توجیه نبود.

وی اضافه کرد: دومین موضوع بحث کاهش جذب در هنرستان‌ها بود به طوری که از ۴۴٫۵ درصد به حدود ۳۶ یا ۳۷ درصد سقوط کرده‌ بود که در نظر داشتند این موضوع را جبران کنند.

وی اصل موضوع هدایت تحصیلی را خوب دانست و تصریح کرد: در روند اجرای انتخاب رشته دانش‌آموزان مشکل وجود داشت؛ یک فرصت طولانی برای برنامه‌ریزی را از دست دادند و به یک باره تمام این موارد دست به دست هم داد تا مشکلات مربوط به هدایت تحصیلی ایجاد و این موضوع سقوط کرد.

وزیر آموزش و پرورش با تأکید بر اینکه اجرای هدایت تحصیلی در سال جاری «شتابزده» بود، گفت: موضوع اجرای هدایت تحصیلی یکی از کارهای شتابزده بود، زیرا بدون مطالعه بود؛ مدت‌ها می‌خواستم کار شتابزده را معرفی کنم، اجرای هدایت تحصیلی شتابزده بود، به نظرم کار شتابزده کاری است که نتوانیم آن را اجرا کنیم.

منبع: فارس

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: