رشد ۷۰ درصدی مبادلات بازرگانی ایران-روسیه

رییس جمهوری روسیه در آستانه دیدار با همتای ایرانی خود که براساس برنامه اعلام شده از سوی کاخ کرملین قرار است دوشنبه آینده در باکو پایتخت جمهوری آذربایجان برگزار شود، گفت: تهران شریک راهبردی مسکو است و اطمینان داریم که با برجام، شرایط به نفع همکاری های دوجانبه خواهد بود.

به گزارش عیارآنلاین، پایگاه کاخ کرملین امروز (جمعه) به نقل از پوتین نوشت: کاهش تنش ها پیرامون موضوع هسته ای ایران پس از امضای برجام برای دو کشور سودمند است و در نخستین مرحله علاقه به همکاری های مشترک اقتصادی و بازرگانی وجود دارد.
وی افزود: در سفر ۲۳ نوامبر سال ۲۰۱۵ (سوم آذرماه ۹۴) به تهران و دیدار با رهبر عالی انقلاب و رییس جمهوری ایران اطمینان یافتم این کشور رویکرد افزایش همکاری و همگرایی را در دستور کار دارد.
رییس جمهوری روسیه تاکید کرد: با تلاش های مشترک دو کشور حجم مبادلات بازرگانی در پنج ماه نخست سال ۲۰۱۶ به ۸۵۵ میلیون دلار رسیده است که نسبت به مدت مشابه سال پیش از آن ۷۰ درصد رشد نشان می دهد.
پوتین تاکید کرد: اکنون همکاری های تهران و مسکو در برخی عرصه ها ماهیت راهبردی یافته است. این موضوع نخست به انرژِی هسته ای صلح آمیز مربوط می شود، زیرا براساس فناوری های روسی نیروگاه هسته ای بوشهر ساخته شده و احداث هشت بلوک دیگر نیروگاهی نیز مورد موافقت قرار گرفته است.
رییس جمهوری روسیه ادامه داد: مسکو همچنان به طرف های ایرانی در اجرای برجام از جمله فرآوری اورانیوم و تغییر کاربری سایت هسته ای برای تولید ایزوتوپ های پایدار کمک خواهد کرد.
وی گفت: همچنین طرح های گسترده ای در عرصه های نفت و گاز، هوافضا و برق بین تهران و مسکو برنامه ریزی می شود. از سوی دیگر روسیه می خواهد دو میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار وام دولتی برای تامین مالی ساخت نیروگاه برق حرارتی نزدیک سواحل خلیج فارس در بندرعباس و همچنین برقی کردن خط آهن گرمسار اینچه برون (۴۹۵ کیلومتر) در اختیار ایران قرار دهد.
رییس جمهوری روسیه ادامه داد: ایجاد محدوده آزاد تجاری بین اتحادیه اقتصادی اوراسیا و ایران نیز می تواند تحرک جدی به روابط بازرگانی تهران و مسکو بدهد و همکاری های سرمایه گذاری دو کشور را بیشتر کند. همزمان گروه مشترک تحقیقاتی دو کشوری تشکیل شده که شاخص های توافقنامه های احتمالی را تعیین خواهد کرد.
وی اظهار کرد: روسیه به مشارکت با ایران در تحکیم امور منطقه ای علاقه دارد و این رویکرد را عامل مهم حفظ ثبات و امنیت مناطق آسیای مرکزی، خاورمیانه و دریای خزر می دانیم و همچنین از عضویت کامل تهران در سازمان همکاری شانگهای حمایت می کنیم.

منبع: ایرنا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: