سفیر ایران در عراق :

رشد ۲۳ درصدی صادرات ایران به عراق در چهار ماهه نخست امسال

سفیر جمهوری اسلامی ایران در عراق، با اشاره به موفقیت های اقتصاد خارجی کشورمان در ارتباط با عراق طی سال های اخیر اعلام کرد که آمار صادرات غیرنفتی ایران به عراق طی چهارماهه امسال ۲۳ درصد رشد داشته است.

به گزارش عیارآنلاین، ‘حسن دانایی فر’ روز شنبه  افزود: رشد صادرات غیرنفتی ایران به عراق طی چهار ماهه امسال نسبت به مدت مشابه آن در سال گذشته ۲۳ درصد رشد داشته است.
وی روابط ایران و عراق در همه حوزه ها اعم از اقتصادی و سیاسی، زیارتی و گردشگری را ممتاز دانست و به روند رو به جلو این روابط اشاره کرد.
رایزن بازرگانی جمهوری اسلامی ایران در عراق نیز در این خصوص گفت: ارزش کل صادرات غیرنفتی ایران به عراق از ابتدای امسال تا پایان تیرماه سال جاری دو میلیارد و ۴۶۰ میلیون دلار بوده، در حالی که طی مدت مشابه آن در سال گذشته (۱۳۹۴) فقط یک میلیارد ۹۶۶ میلیون دلار به عراق صادرات غیرنفتی داشته ایم که این امر نشانه رشد ۲۳ درصدی صادرات کشورمان به عراق است.
‘ابراهیم رضا زاده’ افزود: صادرات کشورمان از نظر وزنی در مدت مشابه با کاهش ۷ درصدی مواجه شده که نشان از تغییر سبد کالاهای صادراتی ایران به عراق، بویژه بعد از ممنوعیت واردات سیمان توسط کشور عراق دارد.
براساس اعلام رایزن بازرگانی ایران در عراق، آمار اعلام شده برگرفته از روز شمار گمرک جمهوری اسلامی ایران است.
ایران در حال حاضر یکی از مهمترین شرکای تجاری عراق است که بخش اعظم کالاهای این کشور به دلیل نزدیکی، کیفیت و ارزان بودن و مشترکات فرهنگی و دینی از ایران تامین می شود.
طبق اعلام رایزنی بازرگانی ایران در عراق، جمهوری اسلامی ایران در سال گذشته (۹۴) بالغ بر شش میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار کالای غیرنفتی به عراق صادر کرده که پس از ترکیه و چین سومین شریک تجاری عراق محسوب می شود.
براساس این گزارش، حجم واردات عراق از کشورهای مختلف در سال گذشته ۳۸ درصد کاهش داشته که بخشی از آن به فعال شدن کارخانه ها و تولید داخلی و بخش دیگری به مشکلات اقتصادی عراق ناشی از کاهش جهانی قیمت نفت بر می گردد.

منبع: ایرنا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: