معاون توسعه مدیریت معاونت علمی: راه اندازی تابلوی ویژه شرکت های دانش بنیان در فرابورس در حال پیگیری است

معاون توسعه مدیریت و منابع معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در حال یگیری راه اندازی تابلوی ویژه شرکت های دانش بنیان در فرا بورس است.

به گزارش عیارآنلاین، علیرضا دلیری روز دوشنبه در ‘فستیوال نوآوری های تجهیزات پزشکی’ در سالن اجتماعات اتاق بازرگانی ایران با اشاره به این که تابلوی اختصاصی برای شرکت های دانش بنیان درفرا بورس در دست اقدام است، گفت: درحال حاضر تابلوی ویژه بنگاه های کوچک و متوسط( sme) در فرابورس ایجاد شده است، بسیاری از شرکت های دانش بنیان امکان حضور در بورس را دارند اما به دلیل بی اطلاعی نتوانسته اند در بورس حضور داشته باشند، در نظر داریم هفته آینده جلسه ای توجهی با شرکت های دانش بنیان در این زمینه داشته باشیم.
وی اظهارکرد: تابلوی ویژه شرکت های دانش بنیان در فرا بورس با همکاری سازمان بورس و اوراق بهادار طراحی شده و به زودی راه اندازی خواهد شد.
دلیری بیان کرد: کشور به واسطه فعالیت دانشمندان خود در بحث تولید علم در جایگاه مناسبی قرار دارد، ایران در تولید علم در منطقه اول و در دنیا در جایگاه پانزدهم قرار دارد.
وی گفت: در گذشته توجه ویژه ای به تولید علم در ایران می شد اما برنامه ریزی برای تبدیل فناوری به محصول نمی شد و جایگاه کشور دراین حوزه، جایگاه نامساعدی بود و کشور در نوآوری جایگاه بسیار پایینی داشت به طوری که در رده ۵۲۵ قرار داشتیم.
دلیری اظهارکرد: در دولت یازدهم خلا در این حوزه احساس شد و اینکه باید علم را در زندگی مردم اثرگذار کنیم، بنابراین معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در این حوزه ورود کرد و تمرکز خود را به جای پژوهش بر تجاری سازی گذاشت و سعی کرد که پژوهش های انجام شده در گذشته را به مرحله تجاری سازی برساند.
وی با اشاره به اینکه در این راستا اولین نیاز در این حوزه، تامین منابع مالی، سپس بازار داخلی و خارجی و نیز آشنایی تیم به فرآیند بازار و فعالیت در آن است، اظهارکرد: در تامین منابع مالی ابتدا قانون حمایت از شرکت های دانش بنیان تصویب و سپس صندوق نوآوری و شکوفایی با سرمایه اولیه سه هزار میلیارد تومان که تا کنون دو هزار میلیارد آن تخصیص داده شده است، راه اندازی شد، در کنار آن نیز از دیگر نهادهای مالی همچون فرابورس برای تامین بازار سرمایه شرکت های دانش بنیان استفاده شده است.
دلیری یادآور شد: با همکاری فرابورس، بازار دارایی فکری ایجاد شد و بیش از ۱۳۸ طرح در این بازارعرضه شده و در تابلو بازار دارایی فکری قرار گرفته است.
وی ادامه داد: در برگزاری فستیوال های بازار دارایی فکری که امروز چهارمین دوره آن برگزار شده است، در فستیوال لوازم خانگی از هفت طرح ارایه شده، تا کنون چهار طرح آن معامله شده و دو طرح دیگر نیز در شرف انعقاد قرارداد هستند.
وی گفت: طرح های مخترعان ما طرح های خوبی هستند و امکان ورود به صنعت و جذب سرمایه گذار و سرمایه گذاری را دارند، امیدواریم در این فستیوال نیز که با سلامت مردم ارتباط دارد، قراردادهایی منعقد شود.
دلیری یادآور شد: در کنار برگزاری فستیوال برای رونق استفاده از طرح های دانش بنیان صندوق های سرمایه گذاری خطرپذیر درنظرگرفته شده است که با همکاری سازمان بورس این صندوق ها فعال شده اند و تاکنون انعقاد پنج صندوق با تعامل معاونت علمی وفناوری و بورس انجام شده است.
وی بیان کرد: در جلسه امروز شورای اقتصاد با حضورهمه اعضای هیات دولت امتیاز جدیدی برای شرکت های دانش بنیان مصوب شد.
امروز همزمان با روز پزشک، ‘ فستیوال نوآوری های تجهیزات پزشکی’ با معرفی ۷ طرح نوآورانه در این حوزه با حضور بیش از ۵۰ صنعتگر و سرمایه گذار در سالن اجتماعات اتاق بازرگانی ایران برگزار شد.

منبع: ایرنا

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: