عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس: تولیدکنندگان در حال حاضر با ۲۰ یا ۳۰ درصد ظرفیت فعالیت می کنند

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با بیان این که تولیدکنندگان در حال حاضر با ۲۰ یا ۳۰ درصد ظرفیت فعالیت می کنند گفت: امکان کاهش واردات کشور به نصف وجود دارد و بخش عمده ای از کالاهایی که وارد کشور می شوند قابل تولید در داخل هستند.

به گزارش عیارآنلاین، مهرداد لاهوتی با بیان اینکه تولیدکنندگان در حال حاضر با ۲۰ یا ۳۰ درصد ظرفیت فعالیت می کنند، اظهار داشت: طراز واردات و صادرات در سال گذشته توسط دولت، مدیریت خوبی شد و حدود ۵۰ میلیارد دلار واردات داشتیم و ۴۹ میلیارد دلار نیز صادرات داشته ایم.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس تصریح کرد: به اعتقاد بنده ۵۰ درصد از ۵۰ میلیارد دلاری که واردات داشته ایم باز هم قابل حذف است. کالاهایی که وارد کشور می شود، کالاهایی هستند که امکان تولید آن در کشور وجود دارد.

لاهوتی به مسئله قاچاق اشاره داشت و گفت: قاچاق کالا سالیانه ۲۵ میلیارد دلار است. قانون قاچاق کالا را در مجلس تغییر دادیم که حتی نگهدارنده این کالا نیز به عنوان مجرم شناخته شود و باید مجازات شود.

وی مبارزه با قاچاق کالا و ارز را کار پیچیده ای ندانست و عنوان داشت: وقتی می گوییم تولید داخل، یعنی نباید نگاه مان به افزایش واردات باشد.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس به قانون رفع موانع تولید اشاره داشت و گفت: یکی از معضلات امروز تولیدکنندگان ما نبود تسهیلات ارزان است و متاسفانه با همین نرخ اعلام شده هم تسهیلات ارائه نمی شود. بانک های ما بجای حمایت از تولیدکننده ، به دنبال بنگاه داری هستند.

وی افزود: بانک ها سرمایه قوی دارند و طبیعی است که نمی توانند این پول را نگه دارند ولی نباید طوری باشد که تولید کننده دنبال آنها باشد بلکه بانک ها باید به دنبال تولید کننده ها باشند.

منبع: تسنیم

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: