کاهش مصرف بی‌مورد داروهای شیمیایی با رواج داروخانه‌های گیاهی

خدادوست، مشاور وزیر بهداشت: با رواج داروخانه های گیاهی، مصرف داروهای شیمیایی کاهش می یابد. با این تدبیر هم یک فرصت شغلی برای داروسازان جوان ایجاد می‌شود و هم دسترسی مردم به فرآورده‌های طبیعی ، سنتی و گیاهان دارویی دارای حداقل استاندارد و کنترل کیفی شده، راحت‌تر می‌شود ضمن اینکه در راستای اقتصاد مقاومتی می‌توانیم در درازمدت مصرف بی‌مورد داروهای شیمیایی را تقلیل دهیم.

به گزارش عیارآنلاین، محمود خدادوست از برگزاری چهارمین جلسه شورای طب سنتی با حضور وزیر بهداشت خبر داد و ساماندهی عطاری‌ها را یکی از مهمترین مصوبات این جلسه عنوان کرد و گفت: برای حفظ هویت حرفه‌ای عطاری‌ها و همچنین جلوگیری از سوء استفاده‌هایی که بعضاً برخی از عطارنماها انجام می‌دهند، مقرر شد عطاری‌ها ساماندهی شوند.

وی در ادامه افزود: براساس این مصوبه مقرر شد با هماهنگی وزارت صنعت، معدن و تجارت، سازمان غذا و دارو و معاونت‌های بهداشت و درمان و اداره کل طب سنتی و همچنین صنف عطاران ضوابط و باید و نبایدهایی که لازم است در عطاری‌ها رعایت شود تعیین و اجرا شوند تا به سلامت جامعه آسیب نرسد.

مشاور وزیر و مدیرکل دفتر طب سنتی ایرانی ــ اسلامی وزارت بهداشت در ادامه افزود: تدوین و اجرای ضوابط باعث می‌شود هم مردم از رسیدن به خدمات ایمن مطمئن شوند و هم آسیبی به حرفه عطاری وارد نشود.

خدادوست در خصوص موضوع تأسیس داروخانه‌های طبیعی و سنتی نیز گفت: مقرر شد که حداکثر ظرف یک ماه ضوابط اجرایی این آیین‌نامه توسط سازمان غذا و دارو تصویب شود و برای اجرایی شدن به دانشگاه‌های علوم پزشکی ابلاغ شود.

وی افزود: با این تدبیر هم یک فرصت شغلی برای داروسازان جوان ایجاد می‌شود و هم دسترسی مردم به فرآورده‌های طبیعی ، سنتی و گیاهان دارویی دارای حداقل استاندارد و کنترل کیفی شده، راحت‌تر می‌شود ضمن اینکه در راستای اقتصاد مقاومتی می‌توانیم در درازمدت مصرف بی‌مورد داروهای شیمیایی را تقلیل دهیم.

ضرورت گذراندن ۲ واحد طب و داروسازی سنتی برای دکترای حرفه‌ای داروسازی

مشاور وزیر و مدیرکل دفتر طب سنتی ایرانی ــ اسلامی وزارت بهداشت در ادامه ضرورت گذراندن ۲ واحد طب و داروسازی سنتی برای دکترای حرفه‌ای داروسازی را از دیگر مصوبات چهارمین جلسه شورای طب سنتی دانست و وبدا گفت: در حال حاضر در برنامه آموزشی داروسازی دکترای داروسازی ۲ واحد اختیاری طب سنتی و مکمل وجود دارد که بر اساس این مصوبه در برنامه آموزشی دکترای حرفه‌ای داروسازی ۲ واحد طب و داروسازی سنتی به‌صورت تخصصی و اجباری ایجاد می‌شود تا داروسازان ما به توانمندی‌های طب سنتی و داروسازی سنتی در دوران تحصیل دوره عمومی‌شان آگاه شوند و بتوانند از این ظرفیت استفاده کنند.

استفاده از فارغ‌التحصیلان طب سنتی و داروسازی سنتی در سلامتکده‌های دانشگاه‌ها و بخش خصوصی

خدادوست افزود: برای تشویق ورود پزشکان و داروسازان به رشته‌های تخصصی طب و داروسازی سنتی از یک سو و از طرف دیگر امکان بهره‌مندی هرچه بیشتر و سریعتر جامعه از خدمات فارغ التحصیلان این دو حوزه، مقرر شد که اولاً پزشکان متخصص طب سنتی و داروساز سنتی که در حال گذراندن تعهدات قانونی خود هستند در صورتی که در دانشگاه‌ها امکان ایجاد سلامتکده میسر باشد از ظرفیت آنها در خارج از وظایف آموزشی و پژوهشی که در ساعات موظف دارند، استفاده شود و در صورتی که امکان ایجاد فعالیت این افراد در خارج از ساعت موظف آموزشی پژوهشی برای دانشگاه وجود ندارد امکان به‌کارگیری آنها در سلامتکده‌های بخش خصوصی میسر شود.

تعدیل تعهدات قانونی فارغ‌التحصیلان طب سنتی و داروسازی سنتی

مشاور وزیر و مدیرکل دفتر طب سنتی ایرانی ــ اسلامی وزارت بهداشت به دیگر مصوبات این جلسه اشاره کرد و گفت: مقرر شد دوران تعهدات قانونی فارغ التحصیلان طب سنتی و داروسازی سنتی هرچه سریعتر در کارگروه آموزشی که در معاونت آموزشی است بررسی شود و مدت تعهدات قانونی این دسته از فارغ التحصیلان هم بر اساس ظرفیت مناطق تعدیل شود تا ضمن اینکه تشویقی برای ورود بیشتر به این رشته تخصصی فراهم می‌شود، جامعه نیز زودتر بتواند از ظرفیت تخصصی این گروه استفاده کند.

منبع: تسنیم

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: