شکل گیری کمیته ملی آب در وزارت جهاد کشاورزی

معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت: کمیته مشترک ملی آب امسال با مشارکت معاونت های آب و خاک و زراعت وزارت جهاد کشاورزی شکل می گیرد.

به گزارش عیارآنلاین، عباس کشاورز روز یکشنبه در حاشیه دومین نشست معاونان بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی استان های سراسر کشور در ساری افزود: در این کمیته برای بهره وری محصولات و مناطق کشاورزی کشور خط قرمز آب تعریف می شود.
وی بهره وری آب باران را نیز از دیگر برنامه های این کمیته نام برد و اظهار داشت: جابجایی محصولات با الگو کشت را در کشاورزی دیم نیز باید جدی بگیریم.
معاون زراعت وزیر جهاد کشاورزی تصریح کرد: تحقیقات کشاورزی نیز جدی تر وارد عرصه کشاورزی شده و ابیاری تحت فشار در زراعت باید مورد توجه جدی مسئولان و کشاورزان قرار گیرد.
کشاورز با اشاره به اینکه استفاده بهینه از اب از برنامه های مهم کشور در حوزه اقتصاد است ، بیان داشت: به نظر می رسد در اجرای درست وظایف و ماموریت های وزارت نیرو و جهاد کشاورزی در حوزه اجرای طرح های نظارت و تعادل بخشی منابع آبی غفلت شده است.
کشاورز به وجود چاه های غیر مجاز در کشور اشاره کرد و گفت: برای اجرای طرح های تعادل بخشی آب ابتدا باید وضعیت چاه های غیر مجاز کشور تعیین و تکلیف شود.
وی با اظهار اینکه اکنون بین منابع آبی و کشاورزی اختلاف فنی بهره برداری وجود دارد، ادامه داد: به دلیل بی توجهی به الگوی کشت در برخی از مناطق کشور کشاورزی به بن بست رسیده است و شاید وزارت جهاد کشاورزی در این زمینه کمی مماشات کرده است.
معاون وزیر جهاد کشاورزی اجرای طرح های تعادل بخشی منابع آبی کشور را وظیفه وزارت نیرو دانست و گفت: وظیفه کشاورزی این است که از حقابه قانونی استفاده مناسب کند.
کشاورز با بیان این نکته که چاره ای غیر از استفاده بهینه از آب در کشاورزی نداریم، اظهار کرد: وزارت جهاد کشاورزی باید بهره وری را در استفاده از آب به درستی برنامه ریزی کند.
وی گفت: با این رویکرد ،وزارت جهاد کشاورزی دولت یازدهم اعلام کرد که برنجکاری به غیر از مازندران و گیلان ،بهره وری از آب نیست.
آبیاری میکرو، الگوی کشت، عملکرد مکانیزاسیون و بررسی عملکرد و مشکلات جهاد کشاورزی در تولید محصولات مختلف کشاورزی از جمله دانه روغنی کلزا، چغندر قند ، گندم، جو، ذرت ، سیب زمینی، پیاز، پنبه از عنوان ها و برنامه های نشست دو روزه معاونان بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی کشوراست که از روز گذشته در ساری آغاز شد.

منبع: ایرنا

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: