۲۰۰قلم دارو در «لیست قرمز» کمبود

دیناروند، رئیس سازمان غذا و دارو: همکاران ما قبل از ایجاد کمبود آنها را شناسایی کرده و حداکثر طی چهار هفته کمبودهای دارویی برطرف می‌شود. در لیست قرمز ما همواره ۲۰۰ قلم دارو برای مدیریت و جلوگیری از کمبودها وجود دارد و مسئولان نسبت به موجودی این داروها حساسیت خاصی دارند.

به گزارش عیارآنلاین، دکتر رسول دیناروند، اظهارداشت: به طور معمول و میانگین ۳۰ قلم کمبود دارویی در کشور وجود دارد که سرعت جبران کمبود دارو در کشور بالا است.

وی افزود: همکاران ما قبل از ایجاد کمبود آنها را شناسایی کرده و حداکثر طی چهار هفته کمبودهای دارویی برطرف می‌شود.

دیناروند در همین زمینه ادامه داد: در لیست قرمز ما همواره ۲۰۰ قلم دارو برای مدیریت و جلوگیری از کمبودها وجود دارد و مسئولان نسبت به موجودی این داروها حساسیت خاصی دارند.

وی با اشاره به کیفیت داروهای تولید داخل برای بیماری‌های صعب‌العلاج خاطرنشان کرد: کیفیت داروهای تولید داخل مورد تایید است و انتظار می‌رود پزشکان و مردم به تولید داخل اعتماد کنند و متوجه باشند که این بی‌اعتمادی و ترویج آن برای بیماران هیچ سودی ندارد.

دیناروند گفت: نمی‌توان زمانی که در کشور سرمایه‌گذاری صورت گرفته و دارویی تولید شده است، مراحل ارزیابی و کنترل کیفیت را طی کرده و تاییدیه دارد، بگوییم کیفیت این دارو خوب نیست و آن را با قیمت ۱۰ برابری وارد کنیم و هر شرکت ایرانی که توان تولید این داروهای خاص را داشته باشد، می‌تواند بدون محدودیت و ممنوعیتی نسبت به تولید آن اقدام کند.

وی یادآور شد: در مورد کنترل کیفی بر اساس امکاناتی که داریم، اقدام می‌کنیم و نباید کسی انتظار داشته باشد که داروهای ایرانی تاییدیه سازمان غذا و داروی آمریکا را داشته باشد، چرا که این دارو برای بیماران ایرانی طراحی و ساخته شده است.

دیناروند تصریح کرد: بیمه‌ها در تامین داروهای بیماران خاص، این بیماران را حمایت می‌کنند و معیار حمایت از داروهای بیماران خاص، قیمت پایه است و بیمه از داروهایی حمایت می‌کند که قیمت کمتری داشته باشد و در مورد ۳۰۰ قلم داروی بیماران خاص و صعب‌العلاج نیز با بیمه‌ها تفاهم‌نامه داریم و حدود نیمی از هزینه‌ها را ما پرداخت می‌کنیم.

منبع: مهر

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: