نایب رئیس دوم شورای عالی نظام پزشکی:

راه اندازی داروخانه گیاهی باری بر دوش نظام سلامت است

خوئی، نایب رئیس دوم شورای عالی نظام پزشکی: داروخانه‌های کنونی با ارائه ۴ تا ۵ هزار دارو اقتصاد پشل و ناکارآمد دارد، راه‌اندازی داروخانه‌های گیاهی تنها باری بر دوش نظام سلامت گذاشته و عرضه خدمات دارویی را دچار اختلال می‌کند.

به گزارش عیارآنلاین، سید حمید خوئی در نشست خبری که در ارتباط با پانزدهمین همایش سالیانه داروسازان ایران برگزار شد اظهار داشت: درمورد راه‌اندازی داروخانه‌های طب سنتی همه نهادها و انجمن‌های مرتبط با داروسازی به طور کلی مخالفت کردند سازمان نظام‌پزشکی نیز موافق این مساله نیست.

وی افزود: برخی از مدافعان این طرح می‌گویند که علت مخالفت با راه‌اندازی داروخانه‌های طب سنتی در واقع مخالفت با کل علم طب سنتی است این در حالی بوده که طب سنتی ارزشمند است و مخالفت با داروخانه گیاهی به معنای مخالف با طب سنتی نیست.

نایب رئیس دوم شورای عالی نظام پزشکی ادامه داد: به نظر ما نگاه درست در این زمینه این بوده که شاخص‌های طب سنتی را در طب مدرن جاری کنیم نه اینکه این فضاها را از هم جدا کرد، همچنین لازم است ادبیات طب سنتی با طب مدرن همسو شده و هیچ جای قانون عنوان نشده است که داروساز فقط داروی مدرن را می‌شناسد.

خوئی با تاکید بر اینکه جداسازی داروخانه‌های گیاهی و مدرن یک مفهوم من درآوردی و بدون مطالعه است گفت: داروخانه‌های کنونی ۴ تا ۵ هزار دارو را به مردم ارایه می‌دهد ولی با این وجود داری اقتصاد پشل و ناکارآمد بوده لذا مطمئن باشید که با راه‌اندازی داروخانه گیاهی مسئولان آن داروخانه‌ها به دولت فشار خواهند آورد که اقتصاد ما نمی‌چرخد.

وی اضافه کرد: داروخانه‌های گیاهی پس از مدتی در آستانه ورشکستگی رفته و تمایل به ارائه داروی مدرن خواهند داشت لذا راهکار درست برگزاری دوره‌های آموزشی برای دانش پزشک و داروساز در حوزه داروهای گیاهی است.

عضو هیات مدیره سازمان نظام پزشکی تهران گفت: اگر قرار باشد ۲۰۰ داروخانه گیاهی در کشور راه‌اندازی شود حدود ۲۰ هزار پزشک طب سنتی باید در این زمینه فعالیت کنند گفت ولی این تعداد پزشک طب سنتی وجود ندارد همچنین برخی از مراکز طب سنتی خودشان داروکده داشته و اینکه داروخانه گیاهی به سطح شهر بیاید تنها یک بار روی دوش نظام سلامت می‌گذارد.

دبیر علمی پانزدهمین همایش سالیانه انجمن داروسازان ایران با اشاره به اینکه راه‌اندازی داروخانه‌های گیاهی در عرضه خدمات دارویی اختلال ایجاد می‌کند گفت: وزارت بهداشت باید با سازمان نظام‌پزشکی در این زمینه مشورت می‌کرد و این اقدام انجام نگرفت و ما تنها از طریق رسانه‌ها متوجه مساله شدیم.

منبع: فارس

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: