۲۹ مرد ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۱۹

عمق اکتشافات معدنی در ایران ۹ برابر کمتر از سایر کشورها

رییس کمیسیون معدن خانه اقتصاد ایران گفت: در کشورهای دیگر متوسط عمق اکتشافات ۹۰۰ متر است، این در حالی است که در کشور ما متوسط عمق اکتشاف به ۱۰۰ متر می‌رسد و این فاصله زیاد نشان می‌دهد که باید فعالیت‌های زیادی در حوزه معدن انجام دهیم تا حداقل به یک حد متوسط دست پیدا کنیم.

به گزارش عیارآنلاین، سعید صمدی بیان کرد: آنچه که باعث می‌شود ما در حوزه اکتشاف و استخراج با سایر کشورها فاصله زیادی داشته باشیم این است که در کشورمان هنوز مشکلات فناوری، مدیریت و برنامه‌ریزی وجود دارد.

وی تاکید کرد: یعنی علاوه بر فناوری‌های نوین، باید از مدیران کارآزموده با برنامه‌های مدون در معادن استفاده کنیم زیرا این سه مورد حلقه‌های یک زنجیره هستند که باید به هم پیوسته باشند.
وی افزود: درحال‌حاضر ایران مقام نخست معدن و ذخایر معدنی منطقه را به خود اختصاص داده است اما با وجود تمام ظرفیت‌های موجود هنوز پیشرفت قابل ملاحظه‌ای در حوزه معدن و صنایع معدنی وجود نداشته است.
صمدی تاکید کرد: با وجود چنین ذخایر و معادنی، این بخش از تولید باید بتواند در حوزه اقتصاد هم جایگاه مناسبی پیدا کند و در منطقه حرفی برای گفتن داشته باشد اما متاسفانه هنوز چنین نتایجی حاصل نشده است.
رییس کمیسیون معدن خانه اقتصاد ایران خاطر نشان کرد: در کشور ما هنوز معادن بکر و کشف نشده فراوانی وجود دارند که باید اکتشافات گسترده‌ای روی آنها انجام شود زیرا هنوز پایه اصلی اکتشافات مربوط به اکتشافاتی است که در دهه ۴۰ انجام شده است که توسط روس‌ها در کشور انجام شده در حالی که معادن زیادی برای اکتشاف وجود دارد.
صمدی عنوان کرد: ایران نسبت به کشورهای همسایه اطراف خود از معادن و ذخایر خوبی برخوردار است زیرا کشورهایی مانند ترکیه، عربستان و کشورهای حاشیه خلیج‌فارس مناطق معدنی محسوب نمی‌شوند اما در ترکیه میزان تولید فولاد بیشتر از ایران است و ۷۰ درصد فولاد مورد نیاز خود را از آهن قراضه تهیه می‌کنند و ۳۰ درصد دیگر نیز سنگ وارد می‌کنند.
صمدی اظهار کرد: ترکیه تنها در ذغال سنگ حرفی برای گفتن دارد اما برای پیشبرد اهداف خود از تمامی امکانات موجود استفاده می‌کند تا از سایر کشورها عقب نماند در واقع ایران نیز باید چنین اهدافی را در پیش گیرد تا شاهد موفقیت بیشتری در حوزه معدن و صنایع معدنی باشد.

منبع: معدن نیوز

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: