۲۹ مرد ۱۳۹۵ ساعت ۱۶:۵۱

اختصاص ۱۲هزار میلیارد ریال تسهیلات به مکانیزاسیون کشاورزی کشور

رئیس مرکز مکانیزاسیون وزارت جهاد کشاورزی از اختصاص ۱۲هزار میلیارد ریال تسهیلات به بخش مکانیزاسیون کشاورزی کشور در سال جاری خبر داد.

به گزارش عیارآنلاین، کامبیز عباسی روز شنبه در حاشیه نشست معاونان بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی استان های سراسر کشور در ساری به خبرنگاران گفت: تاکنون حدود پنج هزار میلیارد ریال تقاضا از این منابع، جذب شده و سود بهره بانکی تسهیلات مکانیزاسیون با پیگیری وزیر جهاد کشاورزی از ۱۸درصد، امسال به ۱۵درصد کاهش یافته است.
وی با اشاره به توسعه مکانیزه نشا کاری و برداشت برنج در کشور گفت: اکنون ۷۰ هزار هکتار از نشا کاری وبرداشت ۲۴۰ هزار هکتار از شالیکاری به صورت مکانیزه صورت می گیرد.
به گفته عباسی دولت توجه به برنجکاری در ۲ استان مازندران و گیلان را به صورت جدی دنبال می کند به طوریکه امروز ۸۵درصد برداشت برنج در مازندران مکانیزه شده است.
وی با اشاره به اینکه کشاورزان استقبال خوبی در استفاده از ماشین آلات پیشرفته کشاورزی می کنند، ادامه داد: امسال یکهزارو ۱۰۰دستگاه کمباین ویژه برداشت غلات به ناوگان ماشین آلات کشاورزی کشور اضافه شده است.
مازندران و گیلان به ترتیب ۹۵۰ و ۸۰۰هزار تن برنج سفید حدود ۸۵درصد برنج کشور را تولید می کنند.
وی به فرسودگی ماشین آلات کشاورزی در حوزه نیروی محرکه اشاره کرد و اظهار داشت: نیمی از تراکتور ها و کمباین های کشور عمر بالای استاندارد دارند ، اما با تعمیر و نگهداری و اجرای صحیح معاینه فنی ،طول عمر این ماشین آلات بالا رفته است.
به گفته عباسی در شرایط فعلی ۵۰ تا ۵۱ درصد ناوگان بخش کشاورزی کشور نیاز به جایگزینی دارد که در سه سال اخیر با ایجاد خط اعتباری ایجاد شده در حوزه مکانیزاسیون شاهد توسعه هستیم.
وی به ورود ۵۸هزار دستگاه تراکتور در سه سال اخیر به ناوگان ماشین الات کشاورزی کشور اشاره کرد و گفت: سهم ماشین آلات فرسوده کم شده و با تکنولوزی و ماشین الات جدید ضایعات محصولات کشاورزی کاهش یافته است.
آبیاری میکرو، الگوی کشت، عملکرد مکانیزاسیون و بررسی عملکرد و مشکلات جهاد کشاورزی در تولید محصولات مختلف کشاورزی از جمله دانه روغنی کلزا، چغندر قند ، گندم، جو، ذرت ، سیب زمینی، پیاز، پنبه از عنوان ها و برنامه های نشست دو روزه معاونان بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی کشوراست که از امروز در ساری اغاز شد

منبع: ایرنا

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: