۲۶ مرد ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۴۶
معاون وزیر جهاد کشاورزی:

نپرداختن برنامه ششم به موضوع مهم فرسایش خاک/ آب تجدید‌پذیر است خاک تجدید نمی‌شود

معاون وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه سالانه حدود ۱۷ تن فرسایش خاک در هر هکتار داریم و لایحه حفاظت از خاک نیازمند تصویب در مجلس و قرارگیری در برنامه ششم است گفت: خاک برخلاف آب تجدید پذیر نیست و میزان فرسایش آن در ایران بالا است.

به گزارش عیارآنلاین، علی مراد اکبری اظهار کرد:  لایحه حفاظت از خاک را کمیسیون کشاورزی مجلس تصویب کرده است اما امیدواریم که که این قانون در صحن علنی مجلس نیز طرح و تصویب شود.

وی بابیان اینکه سالانه حدود ۱۷ تن فرسایش خاک در هر هکتار وجود دارد افزود:  در برنامه ششم توسعه برای بهبود وضعیت خاک سالانه ۵۰۰ هزار هکتار پیش‌بینی‌شده  و قرار است در برنامه ششم توسعه گنجانده شود.

این مقام مسئول گفت: این کار برای پایش خاک و تهیه نقشه‌ها خاک یک، بیست هزارم اصلاح خاک، اصلاح شوری، کشاورزی حفاظتی و افزایش مواد عالی خاک است که در صورت تصویب عملیاتی می‌شود.

اکبری خاطرنشان کرد: درصورتی‌ که این طرح ما در برنامه ششم قرار گیرد در مدت ۵ سال ۲٫۵ میلیون هکتار عملیات بهبود وضعیات خاک انجام شود.

معاون امور آب‌وخاک وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه به موضوع فرسایش خاک باید توجه بیشتری از آب شود ادامه داد:  برخلاف اینکه آب تجدید پذیر است خاک تجدید پذیر نیست و در صورت از بین رفتن قابلیت احیا ندارد.

وی تصریح بابیان اینکه برای ایجاد هر سانتیمتر خاک از سنگ مادر ۷۰۰ سال زمان می‌برد  کرد:  خاک خود بستر آب است و مانند یک مخزن برای آن عمل می‌کند و درصورتی‌که به موضع خاک توجه نشود، مسائل آب کشور نیز دچار مشکل خواهد شد.

منبع: تسنیم

برچسب‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: