۲۶ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۳۰
رئیس مجمع واردات مطرح کرد:

نقش امضاهای طلایی در واردات شکر/ چرا مسئول دولتی تاجر هم باید باشد؟

رئیس مجمع واردات با اشاره به حواشی بازار شکر و اینکه واردات شکر و کالاهای اساسی دیگر دست آدمهای معمولی نیست، گفت: چرا باید مسئولی دولتی تاجر هم باشد.

به گزارش عیارآنلاین، علیرضا مناقبی در نشست خبری انجمن وارد کنندگان مواد غذایی و آشامیدنی در خصوص مسائل و مشکلات قاچاق کالا در اقتصاد کشور اظهار کرد: واردات در مسیر قانونی خود سه ماه زمان می‌برد اما حداکثر زمانی که قاچاقچیان کالای خود را به کشور وارد می‌کنند ۱۵ روز است و این فاصله زمانی شرایط را برای قاچاقچیان بهینه کرده است.

وی افزود: در اقتصاد ایران پول زنده است و در صورت اینکه زمان زیادی برای واردات گذاشته شود هزینه‌های آن بالا می‌رود و شرایط را برای رقابت با کالای قاچاق سخت می‌کند.

رئیس انجمن وارد کنندگان مواد غذایی و آشامیدنی ادامه داد: حداقل سودی که برای پول در ایران در نظر گرفته می‌شود ۱۵ درصد است و زمان طولانی و سنگ‌اندازی‌هایی که برای واردات قانونی در سیستم اداری وجود دارد شرایط ورود کالا به‌صورت قانونی را سخت کرده است.

مناقبی در ادامه سخنان خود در رابطه با حواشی بازار شکر گفت: چه دلیلی دارد که ظرف ۱۵ روز شکر در بازار کشور کمیاب شود؟ میزان مصرف شکر و تولید آن در کشور ما معلوم و مشخص است هرچند هیچ‌وقت به‌طور واقعی میزان تولید اعلام نمی‌شود.

* واردات شکر دست آدمهای معمولی نیست

رئیس مجمع واردات گفت: واردات شکر دست آدمهای معمولی نیست و کسانی که این امر را در وزارت صنعت، معدن و تجارت تکذیب می‌کنند در واقع در حال دفاع از خود هستند.

مناقبی گفت: امضاهای طلایی در ارتباط با واردات شکر تأثیرگذار است و کسی سمت واردات شکر نمی‌رود.

رئیس انجمن وارد کنندگان مواد غذایی و آشامیدنی در پاسخ به سؤال یکی از خبرنگاران مبنی بر اینکه فساد در واردات شکر در دولت یازدهم مشاهده می‌شود، گفت: در این ارتباط باید اذعان داشت که فرقی بین دولتها نیست. در بخش خصوصی هم فساد وجود دارد، آیا بخش دولتی نیز فساد خود را می‌پذیرد و یا اینکه روی آن را می‌پوشاند؟

رئیس مجمع واردات افزود: ما به‌عنوان بخش خصوصی در صورتی که تخلف انجام دهیم از مردم عذرخواهی می‌کنیم، آیا مسئولان دولتی نیز این کار را می‌کنند؟

وی تأکید کرد: واردات گندم، شکر و برنج در دسته کالاهای اساسی در ابعاد بزرگ انجام می‌شود و افراد دیگر وارد بازی آن نمی‌شوند.

مناقبی اضافه کرد: در بازار برنج به‌راحتی می‌توان برنامه‌ریزی کرد که چگونه باید وارد شود که تولید داخل ضربه نبیند و بازار داخلی نیز تأمین شود، اما باز هم شاهد مشکلاتی هستیم.

وی در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه آیا کاهش ذخایر استراتژیک کالاهای اساسی در بازار تنش ایجاد نمی‌کند، گفت: در بخش کالاهای اساسی به نظر می‌رسد که بعضی افراد به‌دنبال ایجاد بحران‌سازی هستند.

رئیس مجمع واردات افزود: تفکر اقتصادی در کشور باید از سمت تصدیگری دولت خارج شود و تنها باید در بازار نظارت کند، اما وقتی مشاهده می‌شود که مسئولی دولتی خود تاجر است چه انتظاری می‌توان داشت؟

مناقبی گفت: از نظر ما یک مسئول دولتی نباید خود کار تجاری انجام دهد و در قانون افراد از دوشغله بودن منع شده‌اند.

وی اضافه کرد: افراد خاص در واردات کالای اساسی دارای رانتهای اطلاعاتی و اقتصادی هستند و می‌دانند که چه‌وقت باید وارد کنند که شکر آنها پشت مرز نماند و شامل ممنوعیت‌های واردات نشود.

رئیس انجمن وارد کنندگان مواد غذایی و آشامیدنی همچنین در خصوص وضعیت آمار در بخش واردات مواد غذایی و آشامیدنی در کشور گفت: آمار درست و واقعی در این بخش نداریم که بتوان آن را اعلام کرد زیرا بازار ما آشفته و اطلاعات درست در دسترس نیست.

وی افزود: آمار گمرک در همان حد ثبت سفارش انجام شده است و میزان مصرفی را که در کشور انجام شده نشان نمی‌دهند.

مناقبی گفت: میزان واردات کالای قاچاق ۲۴ میلیارد دلار اعلام می‌شود که اخیراً نیز گفته شده که ۱۵٫۵ میلیارد دلار کاهش یافته که این امر نیز از نظر ما تنها یک شعار است.

وی در ادامه صحبت‌های خود با اشاره به برگزاری نمایشگاه بین‌المللی صنایع غذایی، آشامیدنی و صنایع بسته‌بندی کیش که در تاریخ هفتم تا دهم مهرماه برگزار می‌شود، گفت: این نمایشگاه در منطقه آزاد کیش و با هدف توسعه واردات تولیدمحور انجام می‌شود.

رئیس انجمن وارد کنندگان مواد غذایی و آشامیدنی افزود: واردکنندگان قانونی اذعان دارند که نه‌تنها مخل آرامش تولید نیستند بلکه با آنها همراهی دارند و در امر صادرات نیز به تولید کنندگان کمک می‌کنند.

وی تأکید کرد:‌ هیچ کشوری بدون داشتن تولید، واردات و صادرات خوب در کنار یکدیگر نمی‌تواند ادامه راه دهد و این سه محور مکمل یکدیگرند.

مناقبی ابراز کرد: برگزاری این نمایشگاه در واقع برای شناساندن افراد شناسنامه‌‌دار در بخش واردات غذا است، همچنین ایجاد تعامل و همکاری بیشتر با تولیدکنندگان به حساب می‌آید و همچنین محلی برای تعامل و همکاری واردکنندگان با بخش تولید است.

رئیس مجمع واردات یادآور شد: نمایندگان شرکتهای رسمی خارجی در نمایشگاه صنایع غذایی کیش حضور می‌یابند و شرایط سرمایه‌گذاری و انتقال تکنولوژی به بازار ایران را بررسی می‌کنند.

وی افزود: ما به‌دنبال این هستیم که شرایط واردات همراه با انتقال تکنولوژی باشد.

منبع: تسنیم

تلگر

چهره‌

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: