تولید گندم رکورد زد/ خود کفایی دانه های روغنی دست نیافتنی است

معاون داخلی شرکت بازرگانی دولتی گفت:با توجه به بحران منابع آبی و نوع کشت این محصول تولید ۱۰۰ درصدی دانه های روغنی امری نشدنی است.

به گزارش عیارآنلاین، حسن عباسی معروفان معاون داخلی شرکت بازرگانی دولتی، با اشاره به وضعیت خرید گندم اظهار داشت: تا به امروز حدود ۱۰ میلیون و ۷۶۳ هزار تن گندم با ارزش بالغ بر ۱۳۷ هزار میلیارد ریال از ۳۱ استان کشور خریداری شده است.

وی افزود: تا کنون ۵۰ درصد مطالبات گندمکاران پرداخت و مابقی به مرور از ابتدای هفته آینده تا پایان فصل برداشت پرداخت خواهد شد.
عباسی معروفان از رشد ۳۰ درصدی خرید گندم خبر داد و گفت: مجموع آمار خرید سال گذشته گندم از کشاورزان ۸ هزار و ۸۰۰ تن بوده که تا به امروز خرید گندم از کشاورزان ۳۰ درصد افزایش داشته است.
 خرید کلزا ۱۰ درصد افزایش یافت
وی در خصوص میزان خرید کلزا از کشاورزان بیان کرد: حدود ۶۷ هزار تن کلزا با ارزش بیش از ۱۶۰ میلیارد تومان از کشاورزان خریداری شده که بهای آن بلافاصله پس از خرید پرداخت شده است.
عباسی معروفان از افزایش ۱۰ درصدی خرید کلزا خبر داد و گفت: عملیات خرید کلزا به اتمام نرسیده اما می توان گفت که میزان خرید در مقایسه با سال گذشته ۱۰ درصد افزایش داشته،لازم به ذکر است دانه های روغنی از قبیل سویا و آفتابگردان تا دو ماه آینده برداشت می شود و برنامه خرید و پرداخت مطالبات آنها همانند خرید کلزا خواهد بود.
عباسی معروفان بیان کرد: با توجه به بحران منابع آبی و نوع کشت این محصول تولید ۱۰۰ درصدی دانه های روغنی امری نشدنی است از این رو تلاش بر آن است که با ترغیب کشت دوم میزان تولید در داخل را افزایش دهیم.
 پیش بینی خود کفایی شکر در سه سال آینده
معاون داخلی بازرگانی دولتی با اشاره به میزان تولید چغندر قند اظهار داشت: امسال پیش بینی می شود که هزار و ۶۰۰ تن شکر از چغندر قند استحصال شود.
وی ادامه داد: با توجه به مصرف ۲ هزار و ۲۰۰ تن شکر و تحقق تولید هزار و ۶۰۰ تن شکر تنها می بایست ۶۰۰ هزار تن کمبود شکر را از طریق واردات تامین نماییم. لازم به ذکر است که طی سه سال آینده با کشت پاییزه چغندر قند از واردات خام شکر جلوگیری خواهیم کرد.
گفتنی است که سرانه مصرف ۲۸ کیلو شکر برای هر نفر خارج از محدوده است که می بایست با توجه به دستورات بهداشتی این رقم را به ۲۰ کیلو کاهش  دهیم.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: