معاون آب و خاک وزیر جهاد کشاورزی:

۶۰ درصد آب مصرفی کشور در بخش کشاورزی است/ سند ملی آب بازنگری می‌شود

معاون آب و خاک وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه مصرف آب در بخش کشاورزی ۶۰ درصد است، گفت: طرحی در دست تدوین داریم که میزان واقعی مصرف آب در ۳۴ محصول کشاورزی را برآورد می‌کند.

قانون جامع آب_سند ملی آب به گزارش عیارآنلاین، علی‌مراد اکبری در نشست خبری با خبرنگاران گفت: واژه بحران آب این روزها به دفعات تکرار می‌شود و متاسفانه به ازای هر حلقه چاه ۹۰ هزار متر مکعب برداشت شده است.

وی سرمایه‌گذاری ۱۰ میلیارد دلاری در بخش منابع آب کشور را طی چند سال اخیر در تاریخ ایران بی‌سابقه دانست و افزود: شورای عالی آب هم در طول چند سال گذشته فعال‌ترین شورا بوده است.

اکبری با بیان اینکه در انتقال آب حداقل ۱۰ درصد پرت آب داریم، افزود: ولی انتقال آب با لوله راندمان را به صد درصد می‌رساند مضاف بر آنکه می‌توانیم برآورد کنیم که در هر نقطه که آب از طریق لوله انتقال می‌یابد چقدر مصرف داریم.

به گفته معاون آب و خاک وزیر جهاد کشاورزی در طرح انتقال آب با لوله علی‌رغم اینکه اعتبار ملی نداشته‌ایم طی دو سال ۷۹۰ کیلومتر طرح انتقال آب با لوله را اجرا کرده‌ایم.

وی به این نکته هم اشاره کرد که تا پیش از این آبیاری میکرو فقط برای باغات مورد استفاده قرار می‌گرفته اما در سال ۹۵، ۱۹ هزار هکتار آبیاری میکرو در بخش گندم داشته‌ ایم و همچنین طی ۳ سال اخیر ۲۲۸ هزار هکتار از اراضی کشاورزی کشور تحت آبیاری تحت فشار قرار گرفته‌ است.

اکبری در مورد احیای قنوات و تاثیر آن بر مهار آب‌های زیرزمینی گفت: در سال ۹۲، ۲۷۱ کیلومتر،‌در سال ۹۳، ۴۵۹ کیلومتر و در سال ۹۴‌، ۱۵۴ کیلومتر از قنوات را احیا کرده‌ایم و در برنامه ششم احیای ۱۵ هزار کیلومتر از قنوات را در دستور کار داریم.

معاون آب و خاک وزیر جهاد کشاورزی به مزایای استفاده از سیستم‌های تحت فشار برای آبیاری اشاره کرد و گفت: در عرض ۳ سال یک و نیم میلیارد متر مکعب آب در کشور صرفه‌جویی شد که یک میلیارد آن به دلیل استفاده از آبیاری تحت فشار بوده و بقیه از طریق نوسازی اراضی سنتی، شالیزارها، بهسازی‌ کانال‌ها، پوشش نهرها و استفاده از تجهیزات مدرن بوده است.

وی بر این نکته تاکید کرد که نمی‌خواهیم سطح زیر کشت را افزایش دهیم چرا که ظرفیت منابع آبی این اجازه را به ما نخواهد دارد.

اکبری همچنین از تدوین طرحی در برنامه دو ساله برای محاسبه میزان مصرف واقعی آب در رویش گیاهان خبر داد و گفت: در این طرح میزان مصرفی آب ۳۴ محصول کشاورزی از جمله برنج، گندم، جو، لوبیا، زیتون و پسته را تعیین خواهیم کرد تا بتوانیم محاسبه‌ای برای آب مورد نیاز برای محصولات مهم کشاورزی در کشور داشته باشیم.

معاون آب و خاک وزیر جهاد کشاورزی همچنین از به روز کردن سند ملی آب خبر داد و افزود: این سند نیاز واقعی آبی را برای ما مشخص کرده است.

وی ورود آب‌های رودخانه‌ها به دریای خزر و خروج از کشور را یکی دیگر از مسائلی دانست که باید به آن توجه کرد و افزود: در شمال کشور سالانه ۹ میلیارد متر مکعب آب از رودخانه‌های کشور وارد دریای خزر می‌شود و همچنین ۳٫۵میلیارد متر مکعب از رودخانه‌های بهمن‌شیر و اروندرود از استان خوزستان به خارج از کشور می‌رود و همچنین یک میلیارد و ۹۰۰ میلیون متر مکعب آب از استان هرمزگان به خلیج فارس می‌ریزد.

اکبری از آماری که وزارت نیرو درمورد آب مصرفی حوزه کشاورزی اعلام کرده انتقاد کرد و گفت: این وزارتخانه مصرف آب کشاورزی را ۹۰ درصد از آب مصرفی کل کشور اعلام کرده در حالی که ۵ میلیارد متر مکعب میزان تبخیر سطح دریاچه‌های پشت سدها و آبی را که در فصل غیر زراعی برای تولید برق و به چرخه درآوردن توربین‌ها از سدها خارج می‌شود را هم به حساب ما می‌گذارند.

معاون آب و خاک وزیر جهاد کشاورزی گسترش فضاهای سبز در کلانشهرها و افزایش تعداد ویلاهای اختصاصی و حفر چاه‌های غیرمجاز را از دیگر مواردی عنوان کرد که برداشت آب را افزایش می‌دهد و در واقع مصرف آب بخش کشاورزی از کل آب مصرفی کشور ۶۰ درصد است نه ۹۰ درصد!

وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه به دلیل کمبود آب دوره آبیاری محصولات کشاورزی در بسیاری از نقاط کشور طولانی‌تر از حد مجاز است خاطرنشان کرد: در باغات پسته در کرمان دوره آبیاری ۹۰ روزه بود در حالی که باید ۱۵ تا ۲۰ روز باشد و درنتیجه کار به جایی رسیده که متوسط بهره‌برداری از باغات پسته زیر یک تن در هر هکتار است در حالی که کشاورزی را سراغ داریم که به دلیل رعایت همین نکات ۱۳ تن در هر هکتار برداشت پسته دارد.

اکبری کمبود منابع ملی برای توسعه شبکه‌های آبیاری از جمله آبیاری تحت فشار را یکی از مشکلات پیش رو برشمرد و افزود: همین الان بابت گسترش شبکه آبیاری تحت فشار هزار میلیارد تومان به پیمانکاران بدهکاریم و پولی برای پرداخت نداریم و فقط در دو استان آذربایجان غربی و شرقی که در اضافه برداشت آب دریاچه ارومیه باید بهسازی انجام گیرد ۲۵ میلیارد تومان پول پیمانکاران آبیاری تحت فشار پرداخت نشده است.

معاون حجتی از عدم برخورد با حفر چاه‌های غیرمجاز اظهار دلخوری کرد و گفت: در دولت قبل دویست هزار حلقه چاه غیرمجاز حفر شده تا حدی که اکنون در برخی نقاط بیلان سفره‌های زیرزمینی منفی است که وزرات نیرو این رقم را ۵ تا ۶ متر میلیارد مکعب اعلام می‌کند ولی ما می‌گویم ۱۰ میلیارد متر مکعب است.

وی در پایان گفت: جالب اینجاست که پروانه چاه‌های مجاز را کم کرده‌اند در حالی که چاه‌های غیرمجاز رو به افزایش است و باید ابتدا با متخلف برخورد کنیم.

منبع: فارس

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: