۲۴ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۴۶

۱۶۶ مگاوات به ظرفیت شبکه برق کشور افزوده شد

وزارت نیرو اعلام کرد: بهره برداری از واحد نخست بخش گاز نیروگاه سیکل ترکیبی سمنگان در استان کرمان به ظرفیت ۱۶۶ مگاوات موجب شد تا ظرفیت تولید برق از واحدهای نیروگاهی سنکرون شده در سال جاری به یکهزار و ۳۱۴ مگاوات برسد.

به گزارش عیارآنلاین، سنکرون، اتصال دو شبکه کاملا مجزا به طریقی است که هیچ نوع شدت جریان ضربه ای قابل ملاحظه ایجاد نشود.
وزارت نیرو به نقل از شرکت مادرتخصصی تولید نیروی برق حرارتی اعلام کرد: نیروگاه سیکل ترکیبی سمنگان که در قالب دو واحد گازی و یک واحد بخاری در استان کرمان با سرمایه گذاری شرکت های قدس نیرو، کرمان تابلو و کانی مس در حال ساخت است، هفتاد و یکمین واحد نیروگاهی است که توسط بخش خصوصی در کشور ساخته می شود.
برپایه این گزارش، براساس پیش بینی های صورت گرفته، با بهره برداری از واحد دوم بخش گاز این نیروگاه در شهریورماه امسال و واحد بخار آن به ظرفیت ۱۶۰ مگاوات در مرداد ماه سال آینده، مجموع ظرفیت تولید برق آن به ۴۹۲ مگاوات خواهد رسید.
پست انتقال دهنده برق نیروگاه به شبکه ۲۳۰ کیلوولت است که توسط سرمایه گذاران ساخت نیروگاه ساخته شده و در نیمه خرداد ماه جاری برقدار شده است.
بازده فعلی نیروگاه ۴۹٫۵ درصد است و برای تامین سوخت این نیروگاه در ایام کمبود گاز، دو مخزن هر یک به ظرفیت ۲۰ هزار مترمکعب برای ذخیره گازوییل تعبیه و طراحی شده اند که تا ۴۵ روز می توانند سوخت نیروگاه را تامین کنند.
عملیات اجرایی ساخت این نیروگاه براساس تامین اکثر تجهیزات از فناوری های ساخت داخل توسط شرکت مپنا صورت گرفته و شرکت قدس نیرو مشاور این طرح نیروگاهی بوده و تاکنون دو تریلیون و ۲۰۰ میلیارد ریال برای ساخت نیروگاه و پست آن هزینه شده است.
این نیروگاه در چارچوب سیاست توسعه تولید برق کشور و پاسخگویی به رشد مصرف منطقه و استفاده از حداکثر توان مهندسی داخل کشور در کیلومتر ۱۰ جاده سیرجان به کرمان در زمینی به مساحت ۶۴ هکتار واقع شده است.
این گزراش می افزاید: تاکنون ۲۵۱ واحد نیروگاه حرارتی در مجموع به ظرفیت ۳۷ هزار و ۵۰۸ مگاوات در شکور ( از سال ۱۳۷۵ ) به بهره برداری رسیده که از این مقدار ۱۱ هزار و ۴۵۹ مگاوات (معادل ۳۰٫۵۵ درصد) توسط بخش خصوصی ساخته شده است.
به گزارش ایرنا، ایران اسلامی با داشتن ظرفیت نیروگاهی بیش از ۷۵ هزار مگاوات مقام نخست خاورمیانه و چهاردهم جهان را در اختیار دارد.

منبع: ایرنا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: