عضو هیات رییسه کمیسیون آموزش مجلس: سیستم آموزش عالی به خانه‌تکانی نیاز دارد/ کسب درآمد دانشگاه‌ها باید از طریق برقراری ارتباط با صنایع باشد، نه افزایش جذب دانشجو در مقطع تحصیلات تکمیلی

عضو هیات رییسه کمیسیون آموزش مجلس با بیان اینکه توسعه آموزش عالی در ایران متوازن نیست، گفت: کسب درآمد دانشگاه‌ها باید از طریق برقراری ارتباط با صنایع باشد، نه افزایش جذب دانشجو در مقطع تحصیلات تکمیلی.

به گزارش عیارآنلاین، علیرضا سلیمی با انتقاد از جذب بی‌رویه دانشجو در مقطع تحصیلات تکمیلی به ویژه دکترا، گفت: متأسفانه توسعه آموزش عالی در ایران متوازن نبوده و امروز از جهات متعدد با اشکالاتی رو به رو است؛ یکی از این اشکالات در عدم آگاهی از میزان نیاز کشور به کسب دانشجو در رشته‌های مختلف است، به‌عنوان نمونه در رشته حقوق بیش از ۱۲۰هزار نفر در حال تحصیل در دانشگاه‌ها هستند در حالی که عدم نیاز به این تعداد حقوق‌دادن در کشور کاملا مشهود است.

نماینده مردم محلات در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: آمار دقیقی از نیازهای شغلی کشور وجود ندارد بههمین دلیل دانشگاه‌ها بی‌توجه به این نیاز به جذب دانشجو اقدام می‌کند، درواقع تاکنون گزارشی از مدنظر قرار دادن نیاز کشور در جذب دانشجو از سوی  آموزش عالی ارائه نشده است.

وی با بیان اینکه سیستم آموزش عالی ایران به خانه‌تکانی نیاز دارد، ادامه داد: در بسیاری از کشورها تنها ۲۰درصد فارغ‌التحصیلان مدارس به دانشگاه وارد شده و مابقی در رشته‌های تکنسین و فنی مشغول می‌شوند تا نیازهای کشورشان به درستی مرتفع شود اما ایران از یک طرف با خلاء جدی تکنسین رو به ور است و حتی برای پرکردن این خلاء اقدام به ورود تکنسین کرده و از طرفی دیگر حجم گسترده فارغ‌التحصیلان دانشگاهی بیکار را دارد.

سلیمی ادامه داد: افرادی که در مقطع دکترا تحصیل می‌کنند باید دارای توانمندی‌های علمی خاصی باشند اما در ایران دانشجویان تنها برای یافتن شغل به دنبال کسب مدرک بالاتر هستند.

وی با تاکید بر اینکه “طرح آمایش سرزمینی در حوزه آموزش عالی” تدوین نشده و این مسئله لطمه بزرگی به وضعیت آموزش عالی کشور زده است، گفت: دانشگاه‌ها برای کسب درآمد به جذب دانشجوی بیشتر اقدام می‌کند درحالی که باید از  طریق انجام فعالیت‌های پژوهشی و برقراری ارتباط با صنایع کشور کسب درآمد کنند.

عضوهیات رییسه کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با بیان اینکه صنعت و کشاورزی ایران خود را بی‌نیاز از دانشگاه‌ها می‌دانند، گفت: شرکت‌های دانش‌بنیان با هدف پرکردن فاصله بین صنعت و دانشگاه‌ها ایجاد شده‌‎ اما هنوز به این مرحله نرسیده‌اند.

منبع:خانه ملت

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: