۲۶ مرد ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۰۹

قراردادهای نفتی به چوب‌خط می‌روند

همزمان با قرارگیری در آستانه سالروز کودتای آمریکایی انگلیسی ۲۸ مرداد، برنامه تلویزیونی چوب‌خط در این هفته به بررسی روند ملت شدن صنعت نفت و همچنین قراردادهای نفتی جدید کشور می‌پردازد.

قراردادهای جدید نفتیبه گزارش عیارآنلاین، این هفته همزمان با قرارگیری در آستانه ۲۸ مرداد کودتای آمریکایی انگلیسی که دولت ملی دکتر محمد مصدق را سرنگون ساخت تا تلاش های ایرانیان برای ملی شدن صنعت نفت بی نتیجه بماند، برنامه این هفته چوب‌خط به بررسی روند ملت شدن صنعت نفت از قرارداد دارسی تا هم اکنون و قراردادهای نفتی جدید کشور (آی پی سی) خواهد پرداخت و البته تلاش خستگی ناپذیری که در همه این سال ها کشورهای غربی و استعمارگر برای به یغما بردن این ثروت ملی ما داشته اند.

مهمان استدیوی پخش زنده این برنامه چوب خط احمد توکلی نماینده چند دوره مجلس شورای اسلامی، رییس پیشین مرکز پژوهش های مجلس و چهره شناخته شده در حوزه مقابله با پرونده های فساد مالی و اقتصادی می باشد که هم اکنون نیز چندی است سازمان مردم نهاد دیدبان شفافیت و عدالت را پایه گذاری کرده است.

همچنین دوربین چوب خط پای صحبت های هدایت الله خادمی عضو و فریدون حسن وند رئیس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی نشسته و با محمد رضا اکبری دارنده دکترای مهندسی نفت نیز صحبت کرده تا از نگاه هر یک از آنان مسائل مربوط به قرارداد های پر حرف و حدیث جدید نفتی موسوم به آی پی سی را بررسی نمایند.

چوب خط این هفته این سوال را نیز از بینندگان خویش دارد که به نظر شما صنعت نفت کشور ما ملی است یا گروهی اداری می شود.

گفتنی است از حدود دو هفته پیش از جمعی از مقامات قبلی و کنونی صنعت نفت دعوت به عمل آمد تا نظرات خویش را پیرامون قراردادهای جدید نفتی بیان کنند ولی هیچ یک از آنان حاضر به حضور در برنامه نشدند.

حسن خسروجردی رئیس هیات مدیره اتحادیه صادر کنندگان نفت، گاز و پتروشیمی نیز به عنوان نماینده ای از بخش خصوصی دغدغه های فعالان حوزه های مرتبط با صنعت نفت را برای چوب خط مطرح کرده است.

در بخش دیگری از چوب خط این هفته نیز مستند ساخته شده توسط این مجموعه در خصوص نقش کمتر دیده شده گروه فدائیان اسلام در ملی شدن صنعت نفت مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت.

لازم به یادآوری است که در آخرین مراحل تلاش برای ملی شدن صنعت نفت، رزم آرا نخست وزیر وقت پهلوی دوم کسی که استدلال می کرد ایرانی ها توان تولید آفتابه فلزی را هم ندارند چه رسد به ملی کردن و اداره نفت کشور در مقابل تلاش های مجلس مقاومت می کرد و مجلس را در آستانه انحلال قرار داد بگونه ای که پرونده ملی شدن صنعت نفت در بن بست قرار گرفت.

در این مقطع بود که با نظر مشترک دکتر مصدق و آیت الله کاشانی مبنی بر لزوم حدف رزم آرا، فدائیان اسلام وارد عمل شده و نسبت به ترور وی اقدام کردند عملی که سبب شکسته شدن مقاومت سایر مخالفان ملی شدن صنعت نفت گردید و با عقب نشینی مجلس سنا، تنها ظرف مدت پنج روز بعد از این حرکت فدائیان اسلام بالاخره نفت ملی اعلام شد.

برنامه این هفته چوب خط ساعت بیست و یک  و سی دقیقه امروز چهارشنبه ۲۷ مرداد به صورت زنده از شبکه افق پخش خواهد شد و پنجشنبه ۲۸ مرداد ساعت پانزده و سی دقیقه شاهد باز پخش این برنامه از همین شبکه خواهیم بود.

چوب خط برنامه ای ترکیبی با موضوع اقتصاد ایران است که در هر قسمت به موضوعات مختلفی پیرامون فرصت ها، آسیب ها و موانع پیش روی اقتصاد ایران با حضور کارشناسان، نمایندگان مجلس و مسئولان سابق و فعلی می پردازد.

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: