۲۵ مرد ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۱۰
مدیرعامل شرکت ملی صادرات گاز ایران خبر داد:

اعلام آمادگی ایران برای اجرایی کردن عملیات صادرات گاز به بغداد

مدیرعامل شرکت ملی صادرات گاز گفت: به محض اعلام آمادگی طرف عراقی برای اتصال های آخر خط لوله صادراتی گاز به بغداد، ایران این آمادگی را دارد که عملیات صادرات گاز را اجرایی کند.

به گزارش عیارآنلاین، به نقل از شرکت ملی نفت ایران، علیرضا کاملی در مورد صادرات گاز ایران به بغداد، یادآور شد: بر اساس تصمیم های متخذه مقرر بود که ایران از طریق خط لوله چهارمله به نفت شهر، خط لوله ای احداث کند تا از طریق نفت شهر بتواند گاز سه نیروگاه بغداد را تامین کند که متاسفانه به دلیل شرایط ناامنی حاکم در عراق، ساخت بخش جزیی و انتهایی این خط لوله در کشور عراق با مشکل مواجه شد.

وی ادامه داد: در بخش ایرانی عملیات مربوط به لوله گذاری و هیدروتست خطوط لوله با موفقیت انجام شده است. به نظر می رسد که طرف عراقی نیز در ماه های اخیر بر روی اتمام مراحل ساخت خطوط لوله صادراتی در خاک خود تمرکز کرده باشد.

به گفته مدیرعامل شرکت ملی صادرات گاز ایران، به محض اعلام آمادگی طرف عراقی برای اتصال های آخر خط لوله صارداتی گاز به بغداد، ایران این آمادگی را دارد که عملیات صادرات گاز را اجرایی کند.

کاملی با بیان این که مدت قرارداد صادرات گاز ایران به بغداد ۶ ساله با حداکثر حجم صادراتی ۳۵ میلیون متر مکعب در روز است، تصریح کرد: پیش‌بینی می‌ شود شروع عملیات صادرات گاز به کشور عراق از منطقه مرزی نفت شهر امسال آغاز شود.

وی ادامه داد: بر اساس توافقهای انجام شده مقرر است گاز طبیعی صادراتی از طریق خط لوله ششم سراسری گاز و حدود ۲۲۸ کیلومتر خط لوله ۴۸ اینچ کوهدشت – نفت شهر به استانهای دیاله و بغداد کشور عراق ارسال و از این طریق گاز مصرفی نیروگاه‌های المنصوریه، االقدس و الصدر تامین شود.

با توجه به نیاز کشور عراق به گاز طبیعی جهت مصارف نیروگاهی، طرح موضوع و مذاکرات قراردادی صادرات گاز ایران به کشور عراق از نیمه دوم سال ۱۳۸۹ آغاز شد و در این راستا قرارداد فروش گاز به بغداد در تیرماه سال ۱۳۹۲ در بغداد امضا شد.

منبع: شانا

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: