۲۵ مرد ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۲۴

وعده وزیر نیرو برای افزایش ۱۰۰ هزار مگاواتی ظرفیت تولید برق

وزیر نیرو از افزایش ۱۰۰ هزار مگاواتی ظرفیت تولید برق کشور تا پایان برنامه ششم توسعه خبرداد.

به گزارش عیارآنلاین، حمید چیت‌چیان امروز در آیین بهره‌برداری از پروژه‌های انتقال و فوق توزیع برق تهران در جمع خبرنگاران با اشاره به وضعیت پیک کشور گفت: با توجه به اینکه میزان مصرف برق در فصول و ساعات مختلف متفاوت است می‌توان گفت کشور موفق کشوری است که بتواند منحنی تولید خود را هموار کند.

به گفته وی در قیاس با سال‌های گذشته میزان مصرف برق در زمان پیک افزایش یافت و باید گفت در این شرایط باید به ازای هر ۱۰۰۰ مگاوات تولید برق ظرفیتی جدید نصب شود.

وی با بیان اینکه برای انجام این طرح نیاز به ۲ میلیارد تومان سرمایه گذاری است اظهار کرد: در فاصله بین قله مصرف سال گذشته تا کنون ۲۰۰۰ مگاوات نیروگاه جدید وارد مدار شد البته این در شرایطی بود که میزان مصرف نیز افزایش زیادی یافت اما در این میان اقداماتی برای کاهش میزان مصرف صورت گرفت.

وزیر نیرو با اشاره به این اقدامات اظهار کرد: مسئولان برقی توانستند با توجیه کردن مصرف‌کنندگان بزرگ همچون صنایع برای انتقال مصرف برق خود به ساعات غیر پیک ۳۰۰۰ مگاوات پیک ‌زایی داشته باشد که این مسئله تاثیرات اقتصادی فراوانی را نیز به دنبال داشته باشد.

وی تصریح کرد: در نتیجه این اقدام توانستیم از ۶ هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری بی‌نیاز شویم و باید گفت که اگر این اقدام صورت نمی‌گرفت با توجه به نبود این میزان سرمایه قطعا کشور دچار خاموشی می‌شد.

او با بیان اینکه این امر یک اقدام موثر و قابل تقدیر در صنعت برق بوده است تاکید کرد: بدون شک این مسئله بدون همکاری صنایع، کشاورزان و عموم مردم صورت نمی‌گرفت ولی آنچه بدیهی است سپری شدن پیک امسال بدون وجود خاموشی در کشور بود.

وی با اشاره به اهمیت توسعه شبکه های انتقال و فوق توزیع پیش بینی کرد: بر اساس تدابیر لحاظ شده باید ۳۹۴ پست ۴۰۰ کیلوولت، ۲۳۰، ۱۳۲ و ۶۳ کیلوولت به شبکه اضافه شود. به همین دلیل در قالب مناقصه این امکان را فراهم کردیم تا بتوان ضمن تجمیع نیازها انتقال تکنولوژی را فراهم آورد.

منبع: ایسنا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: