رئیس انجمن واردکنندگان مواد غذایی و آشامیدنی: ما با ایجاد موانع در انجام کارهای قانونی، برای قاچاق بسترسازی می‌کنیم.

رئیس انجمن واردکنندگان مواد غذایی و آشامیدنی گفت: امروز مشکل ما مبارزه با کالای قاچاق نیست بلکه با انجام موانع برای کار قانونی موجب بسترسازی برای قاچاق می‌شویم.

به گزارش عیارآنلاین، علیرضا مناقبی رئیس انجمن واردکنندگان مواد غذایی و آشامیدنی با بیان اینکه اقتصاد کشور دولتی بوده و ۸۵ درصد اقتصاد کشور در اختیار بخش دولتی است، گفت: امروز مشکل ما مبارزه با کالای قاچاق نیست بلکه با ایجاد موانع برای انجام کارهای قانونی برای قاچاق بسترسازی می‌کنیم.

رئیس انجمن واردکنندگان مواد غذایی و آشامیدنی تصریح کرد: یک واردکننده و تولیدکننده برای خروج کالا از گمرک باید ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده بپردازد. بنابراین در ابتدای کار باید به فکر تأمین این ۹ درصد باشد در حالی که افرادی که خلاف می‌کنند هیچ گونه پرداختی به عنوان مالیات یا ارزش افزوده ندارند.

وی بیان داشت: برای واردات غیرقانونی و قاچاق یک کالا نهایتاً ۱۵ روز وقت لازم است در حالی که برای واردات قانونی همان کالا حداقل سه ماه فرصت لازم است.

مناقبی با انتقاد از تصدی‌گری دولت در بخش‌های مختلف اظهار داشت: دولت باید فقط بر موضوع واردات نظارت کند و تا زمانی که تصدی‌گری در این بخش‌ها باشد این مشکلات نیز وجود دارد.

وی در ادامه با اشاره به کمبود شکر در بازار گفت: چه دلیلی دارد که شکر در بازار کمیاب شود در حالی که مصرف شکر و تولید آن معلوم و مشخص است.

وی با بیان اینکه واردات شکر دست واردکنندگان معمولی نیست تصریح کرد: واردات گندم، شکر و برنج که جز کالاهای اساسی هستند با تناژ زیاد انجام می‌شود و افراد معمولی به واردات آن نمی‌پردازند.

رئیس مجمع واردات در ادامه نسبت به آنچه که به عنوان امضای طلایی در وزارت جهان کشاورزی از آن یاد می‌شود گفت: برای واردات شکر امضای طلایی وجود دارد.

وی گفت: هر واردکننده‌ای حتی به خود اجازه نمی‌دهد که درخواست واردات شکر داشته باشد.

مناقبی بیان داشت: البته ثبت سفارش واردات شکر به اندازه‌ای انجام شده بود که پس از ممنوعیت ثبت سفارش واردات این کالا صورت می‌گرفت اما در زمانی که باید برای تنظیم بازار در بازار توزیع می‌شد این اتفاق صورت نگرفت تا عده‌ای به منافع خود دست یابند.

وی با بیان اینکه افرادی در واردات کالاهای اساسی دارای رانت اساسی هستند گفت: این افراد می‌دانند که چه زمانی کالاهایی مثل شکر را وارد کنند تا پشت مرز نماند.

وی همچنین با بیان اینکه آمار دقیق و درستی درمورد واردات مواد غذایی در دست نیست گفت: میزان واردات قاچاق ۲۴ میلیارد دلار اعلام شده بود که اخیرا گفته می‌شود به ۱۵٫۵ میلیارد دلار کاهش یافته است.

رئیس انجمن واردکنندگان مواد غذایی و آشامیدنی در این نشست با اشاره به برگزاری اولین نمایشگاه بین‌المللی صنایع غذایی، آشامیدنی و صنایع وابسته تصریح کرد: دولت‌ها در دنیا به این نتیجه رسیده‌اند که از تصدی‌گری دست بردارند و به همین دلیل برگزاری نمایشگاه‌ها توسط بخش خصوصی می‌تواند موتور محرکه واگذاری امور از سوی دولت به بخش خصوصی باشد.

وی با بیان اینکه نمایشگاه فودکس از هفتم تا دهم مهر ماه توسط این انجمن در کیش برگزار می‌شود، گفت: یکی از اهداف نمایشگاه مذکور تقویت ظرفیت‌های داخلی برای ارتقای کیفیت است.

مناقبی بیان داشت: در این نمایشگاه همچنین تلاش می‌کنیم تا با افزایش رقابت‌پذیری میان فعالان اقتصادی شناسنامه‌دار به سرمایه‌گذاری در کشور کمک کنیم.

رئیس انجمن واردکنندگان مواد غذایی و آشامیدنی تصریح کرد: از رویکردهای اصلی ما در این نمایشگاه جذب بازارهای نزدیک و سرمایه‌گذاری خارجی است که به آنها القا کنیم که اگر بازار خاورمیانه را می‌خواهند بهترین گزینه سرمایه‌گذاری در ایران است.

وی تصریح کرد: معرفی پتانسیل‌های بازار ایران یک ضرورت برای جذب سرمایه‌گذار خارجی است.

مناقبی بیان داشت: شناساندن افراد شناسنامه‌دار در حوزه غذا یک معضل قدیمی است که در این مورد می‌خواهیم که یکبار برای همیشه دست‌اندازها را رفع کنیم.

رئیس انجمن واردکنندگان مواد غذایی و آشامیدنی همچنین بیان داشت: یکی دیگر از اهداف برگزاری این نمایشگاه ایجاد تعامل بین بخش‌های مختلف صنعت غذا اعم از تولید، خدمات، مواد اولیه و واردات محصولات و ماشین‌آلات است.

وی بیان داشت: مواد اولیه صنایع غذایی فرآیند شده، خدمات مشاوره‌ای، الزامات صنایع گوشت و همچنین لبنیات و …  دسته‌هایی هستند که در این نمایشگاه حاضرند.

منبع: فارس

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: