۲۵ مرد ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۵۷

نعمت زاده: ۸۵ درصد تولید ناخالص ملی در ۱۵ درصد بنگاه‌ها تولید می‌شود

وزیر صنعت گفت: ۸۵ درصد تولید ناخالص ملی در ۱۵ درصد کارخانه ها و بنگاه های بزرگ خصوصی و دولتی تولید می شود.

به گزارش عیارآنلاین، محمد رضا نعمت زاده در همایش هایتک در تهران افزود: در این حال هشت درصد تولید ناخالص ملی در ۷۰ درصد شرکت ها و بنگاه ها تولید می شود.

وی به نقش بنگاه های بزرگ اشاره کرد و گفت: هرچند بنگاه های بزرگ اهمیت دارند اما بنگاه های کوچک و متوسط نیز باید تقویت شوند.

نعمت زاده افزود : بنگاه های بزرگ در کشور و در جهان مزایای زیادی دارند و پل ارتباطی بسیار خوبی بین صنایع کوچک و بزرگ هستند.

وی گفت: یکی از وظایف بنگاه های بزرگ حمایت از بنگاه های متوسط و کوچک است و این دو بخش لازم و ملزوم هم هستند.

نعمت زاده با اشاره به اینکه صنعت و کشاورزی مکمل هم هستند ، افزود: بنگاه های بزرگ توان تأمین منابع مالی خوبی دارند و اگر از داخل تجهیز منابع بکنند می توانند اوراق مشارکت صادر و خودشان آن را تضمین کنند.

وی گفت: اخیراً‌ از ستاد هماهنگی اقتصادی در دولت اجازه گرفته ایم که شرکت های بزرگ خودروسازی اوراق مشارکت صادر کنند.

نعمت زاده با اشاره به اینکه دولت نمی تواند همه کمبودها را برطرف کند ، افزود: درآمد ملی وقتی کاهش یابد در درآمد سرانه نیز اثر می گذارد و رفاه را کاهش می دهد.

وی گفت: فرصت های بسیار خوبی برای سرمایه گذاری وجود دارد و شرکت های بزرگ می توانند برای آبادی سواحل مکران اقدام کنند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: برای خصوصی سازی، برنامه ریزی مناسبی نشده و هم اکنون بر شرکت هایی که به بخش خصوصی واگذار شده قوانین و مقررات دولتی حاکم است.

وی گفت: برخی از این شرکت ها که به بخش خصوصی واگذار شده برای رد دیون بوده و قوانین همان قوانین دولتی است.

نعمت زاده به دخالت بیش از حد حاکمیت به امور بنگاه ها اشاره کرد و افزود: یکی از چالش های اصلی ما بحث مدیریت و یکی از دلایل کاهش رتبه در فضای کسب و کار وجود ساختارهای امر و نهی است.

وی به سیاست های ۲۴ گانه اقتصاد مقاومتی اشاره کرد و گفت: این سیاست ها عصاره تصمیم حکومت داری است و اگر با دقت بخوانیم نمی توانیم ایرادی بگیریم.

نعمت زاده افزود: سیاست های اقتصاد مقاومتی کتاب روشنی است که باید به آن عمل کنیم و نمی توانیم با دنیا تعامل و صادرات داشته باشیم اما از ظرفیت های موجود استفاده نکنیم.

وزیر صنعت گفت: ۱۷۰۰ واحد صنعتی تا پانزدهم شهریور راه اندازی می شود که ۳۵۰۰۰ شغل ایجاد می کند و تا پایان سال تعداد این واحدها به ۴۰۰۰ واحد می رسد.

وی به ضرورت جلوگیری از صادرات به صورت خام اشاره کرد و افزود: با صادرات سنگ خام آهن ۳۵ میلیارد دلار فولاد وارد کردیم.

منبع: تسنیم

برچسب‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: