رئیس دفتر رئیس‌جمهور خواستار استفاده از نرخ‌های ترجیحی برای پروژه‌های مشترک سرمایه‌گذاری میان اعضای سازمان اکو شد

رئیس دفتر رئیس‌جمهور خواستار استفاده از نرخ‌های ترجیحی برای پروژه‌های مشترک سرمایه‌گذاری میان اعضای سازمان اکو شد.

به گزارش عیارآنلاین، محمد نهاوندیان رئیس دفتر رئیس جمهور امروز در بیست و یکمین نشست کمیته اجرایی و کمیته‌های تخصصی اتاق بازرگانی و صنعت اکو و اولین نشست کنسرسیوم شرکت‌های خصوصی و دولتی فعال در زمینه انرژی، اظهار داشت: اکو یک چارچوب و ظرفیت بسیار ارزشمند است که هنوز فرصت بهره‌برداری کامل پیدا نکرده است. برای ملت‌های منطقه اکو امکان همکاری جدی اقتصادی بوده و اتاق اکو به دلیل حضور بخش خصوصی می‌تواند کانون تحقق این بهره‌برداری باشد.

وی ادامه داد: در شرایط امروز منطقه لازم است به این ظرفیت توجه مجدد کنیم نگران امنیت منطقه هستیم و کسانی که آتش‌افروزی متنوع می‌کنند بر اختلافات تأکید داشته، ولی هر کسی که دلسوز منطقه است، به دنبال جلب توجه در نقاط مشترک است.

رئیس دفتر رئیس جمهور با بیان اینکه همکاری‌ اقتصادی منطقه‌ای بلندترین و پایدارترین گام برای امنیت منطقه است، یادآور شد: امنیت در منافع مشترک شکل می‌ گیرد و همه از آن حراست می‌ کنند و پیشرفت و امنیت را به همراه خواهد داشت و همچنین ریشه‌های فرهنگی و ارزش‌ها حاصل می‌شود، در حقیقت اقتصاد میدانی برای تجلی اشتراک فرهنگی، اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و امنیتی است.

نهاوندیان با بیان اینکه تروریسم از ناامیدی و بیکاری سر باز می‌زند، عنوان کرد: هر جا آشوب و برادرکشی می‌بینید، ریشه در مشکلات اقتصادی و ناامیدی جوانان دارد، بنابراین با سرمایه‌گذاری و اشتغال می‌توان امید ایجاد کرد و میان جوانان و خشونت و تروریسم فاصله انداخت. آنهایی که رشد کشورهای اسلامی را نمی‌خواهند مرتب به دنبال ایجاد اختلاف هستند و نقشه تفرقه و خشونت می‌ریزند و دوستان نادان و نزدیک‌بین نیز آن را اجرا می‌کنند.

وی به کودتای نافرجام ترکیه اشاره کرد و افزود: در شب کودتای نافرجام ترکیه تا صبح نخوابیدم، وزیر خارجه نیز بیش از سه بار با همتای ترکیه‌ای خود تلفنی گفت‌وگو کرد، تا صبح آن روز برخی مسؤولان کشور لحظه به لحظه حوادث را بررسی می‌کردند.

رئیس دفتر رئیس جمهور خاطرنشان کرد: ما از ملت و کشور ترکیه در راستای دموکراسی و رأی مردم حمایت کردیم و خوشحالیم که با همت مردم باشعور ترکیه نظم و آرامش مورد تأکید قرار گرفت. این پیام را باید بیگانگان بشنوند که دوران کودتای نظامی و مقابله با رأی مردم در منطقه  ما سپری شده و در آینده منطقه جایی ندارد.

به گفته نهاوندیان برای حراست و امنیت و پیشرفت کشورها لازم است همکاری‌های اقتصادی جدی‌تر از گذشته اندیشیده شود و سؤال این است، چرا تعاملات تاکنون افزایش نیافته است، قرار بود سالی یک درصد به حجم تجارت اعضای اکو افزوده شود، بنابراین باید همکاری‌هایی که به نفع اقتصاد است ادامه پیدا کند.

وی با بیان اینکه میدان انرژی حوزه خوبی برای همکاری‌های درازمدت در بخش‌های تولید، انتقال، تبدیل و فرآوری صنایع پتروشیمی و صنایع پایین‌دستی است، اظهار داشت: باید در مورد تأمین مالی این موضوع فکری شود، قراردادها که بلندمدت آثار مثبتی داشته و تضمین همکاری و پیشرفت دو سویه و چندسویه را فراهم می‌کند. همچنین بانک اکو تقویت شده  و سرمایه آن باید افزایش یابد.

رئیس دفتر رئیس جمهور تأکید کرد: باید از کارهای تجارت حمایت کرد و نرخ‌های ترکیبی برای پروژه‌های مشترک سرمایه‌گذاری ایجاد شود. همچنین می‌توان بر نرخ بیمه صادراتی و تأمین مالی این تعرفه‌ها را اعمال کرد.

نهاوندیان با اشاره به اینکه سیاست ایران لغو روادید با کشورهای همسایه است، گفت: اخیراً نیز با دو کشور به تفاهمات خوبی رسیدیم و حداقل باید برای بازرگانان و فعالان حمل‌ونقل سهولت در تردد تأمین شود. در موضوع حمل و نقل و گمرکات بارها با ترکیه صحبت شده و همکاری خوبی وجود دارد که باید به سایر اعضا نیز منتقل شود می‌توان همکاری بین سه کشور ایران، ترکیه و پاکستان در اولویت همکاری‌ باشد.

وی با بیان اینکه سیاست ایران و دولت یازدهم تقویت رویکرد چندجانبه‌گرایی است یادآور شد: طی سال‌های اخیر سه اجلاس سه‌گانه سران در منطقه برگزار شده و همکاری‌ خوبی میان ایران، روسیه و آذربایجان در رابطه با کریدور شمال و جنوب داشته‌ایم.

رئیس دفتر رئیس جمهور ادامه داد: در منطقه با ژرف‌نگری و با توجه به تهدیدات، مردم منطقه روی فرصت‌ها و نقاط مشترک تأکید داشته که می‌توان با گام‌های مصمم و تدبیر و امید به همکاری‌ نزدیک ادامه داد.

منبع: فارس

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: