موافقت کمیسیون اقتصادی مجلس با کلیات لایحه ایجاد مناطق آزاد و ویژه اقتصادی

نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: اعضای این کمیسیون با کلیات لایحه ایجاد هفت منطقه آزاد تجاری و ۱۲ منطقه ویژه اقتصادی موافقت کردند.

به گزارش عیارآنلاین، سیدفرید موسوی روز سه شنبه با اشاره به جلسه امروز -سه شنبه- این کمیسیون اظهار داشت: در این جلسه سه موافق و سه مخالف کلیات این لایحه صحبت کردند و نظرات خود را درباره این لایحه ارائه دادند و پس از رای گیری کلیات لایحه تصویب شد.
نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: کمیسیون اقتصادی مجلس از زمانی که این لایحه از سوی دولت به مجلس ارائه شده جلسات مختلفی را با حضور کارشناسان برگزار کرده و در راستای اخذ تصمیم شایسته نظرات دستگاه های اجرایی و مرکز پژوهشی و دیوان محاسبات نیز گرفته شده است.
موسوی یادآور شد: عمده نظرات مخالفان کلیات این لایحه در خصوص ساز و کارهای اجرایی و خلا ها و عدم شفافیت قوانین مرتبط با این مناطق بود که موجب گردیده این مناطق نتوانند نقش خود را به خوبی در اقتصاد ملی ایفا نمایند. و بر این اساس وقتی کارنامه این مناطق مورد بررسی قرار می گیرد اختلافی را بین وضعیت جاری و مطلوب مشاهده می کنیم.
وی افزود: در راستای رفع دغدغه مخالفان در جلسات کارشناسی مقرر شده بود که برخی رویه های جاری اصلاح شده تا بتوان حداکثر بهره برداری را از تشکیل این مناطق در اقتصاد شاهد باشیم. این رویه ها هم فرآیندی و هم ساختاری است. ولی تغییرات به گونه ای نخواهد بود که به عدم ثبات فضای کسب و کار در مناطق مزبور منتج گردد.
وی تاکید کرد: صرفا تلاش شده است با اصلاح برخی رویه ها و ساختارها تحقق اهداف تشکیل از این مناطق که همان افزایش رشد اقتصادی، افزایش صادرات، و افزایش اشتغال است، تسهیل گردد. همچنین مقرر شد حسب قانون دولت محدوده جغرافیایی مناطق آزاد را دقیقا به مجلس ارائه نموده و مناطق مذکور با دیوارکشی صورت گرفته کاملا مشخص خواهند بود.
موسوی اضافه کرد: بنا شده است که جزئیات این لایحه در جلسات آینده کمیسیون اقتصادی مجلس بررسی شود و ما در جزئیات این لایحه درباره تقویت کارکردها، اشتغال و رشد اقتصادی در این مناطق توجه خواهیم کرد.

منبع: ایرنا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: