سهم هر بانک‌ از منابع حاصل از تسعیر نرخ ارز

ماده جنجالی تغییر نرخ تسعیر دارایی ارزی بانک مرکزی سرانجام با برخی از شروط در کمیسیون برنامه و بودجه مجلس تصویب شد. براساس آنچه لایحه اصلاحیه بودجه ۹۵ مصوب کرده، برای هر بانک سهم مشخصی از منابع حاصل از تسعیر نرخ ارز در نظر گرفته شده است.

به گزارش عیارآنلاین، کمیسیون برنامه و بودجه مجلس هفته گذشته اصلاحیه بودجه ۹۵ را تصویب کرد و این لایحه به‌زودی در صحن علنی مجلس بررسی می‌شود. بر اساس این مصوبه برای هر بانک سهم مشخصی از منابع حاصل از تسعیر نرخ ارز در نظر گرفته شده؛ اما سهم بانک‌های مختلف از این منابع چقدر است؟
بر اساس تبصره ۳۵ الحاقی به قانون بودجه ۹۵ -البته در صورت تصویب نهایی در صحت علنی مجلس- به دولت اجازه داده می‌شود تا سقف ۴۵ هزار میلیارد تومان از محل تسعیر نرخ ارز، بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی را بپردازد یا نسبت به افزایش سرمایه خود در بانک‌ها اقدام کند.
اما شروطی برای این اقدام تعیین شده است:
۱- افزایش پایه پولی از این محل به هر صورت ممنوع است.
۲- تسویه مطالبات بانک‌ها از دولت، تنها پس از احراز قانونی بودن مطالبات و تایید سازمان حسابرسی قابل انجام است.
۳- افزایش مانده بدهی دولت و شرکت‌های دولتی به هریک از بانک‌ها و بانک مرکزی در پایان سال ۱۳۹۵ نسبت به ارقام پس از اجرای این قانون ممنوع است.
۴- بخشودگی سود تسهیلات مذکور منوط به بازپرداخت اصل تسهیلات است و کلیه جریمه‌های متعلق به این تسهیلات در زمان تسویه بخشوده می‌شود.
۵- گزارش اجرای هر مرحله از تسویه مطالبات و افزایش سرمایه باید در مقاطه سه‌ماهه به دیوان محاسبات کشور، کمیسیون‌های برنامه و بودجه و محاسبات و اقتصادی مجلس شورای اسلامی ارائه شود. نظارت بر حسن اجرای این تبصره بر عهده دیوان محاسبات کشور است.
۶- وزارت امور اقتصادی و دارایی مکلف است در اجرای ماده (۱۰۳) قانون محاسبات عمومی کشور مصوب ۱/ ۶/ ۱۳۶۶ منابع استفاده شده از محل حساب مازاد حاصل از ارزیابی خالص دارایی‌های خارجی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران را در صورتحساب عملکرد بودجه درج کنند.
۷- نحوه اجرای این تبصره بر مبنای آیین‌نامه‌ای است که به پیشنهاد مشترک وزارت امور اقتصادی و دارایی، سازمان برنامه و بودجه کشور و بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران به تصویب هیات وزیران می‌رسد.
به نوشته اقتصادنیوز، نکته مهم در این مصوبه آن است که کمیسیون برنامه و بودجه سهم هر کدام از بانک‌ها از منابع آزادشده در این قالب را به طور دقیق تعیین کرده است. این سهم‌ها بر اساس متن مصوبه کمیسیون برنامه و بودجه به شرح جدول زیر است:

نام بانک‌ها

حداکثر تسویه مطالبات بانک مرکزی از بانک‌ها

حداکثر تسویه مطالبات قانونی بانک‌ها از دولت

حداکثر افزایش سرمایه دولت در بانک‌ها

بانک ملی ایران

۹۳٫۸

۹۳٫۸

۰

بانک سپه

۴۵

۳۱٫۵

۱۳٫۵

پست بانک

۰

۰

۰

بانک کشاورزی

۹۶٫۶

۸۰٫۲

۱۶٫۴

بانک صنعت و معدن

۲۰٫۴

۰٫۶

۱۹٫۸

بانک توسعه صادرات

۱۰٫۲

۱٫۴

۸٫۸

بانک توسعه تعاون

۱

۰

۱

بانک صادرات ایران

۲۵

۲۵

۰

بانک تجارت

۳۵٫۹

۳۵٫۹

۰

بانک ملت

۱۷٫۲

۱۷٫۲

۰

بانک رفاه کارگران

۵٫۲

۵٫۲

۰

بانک مسکن

۱۰۰

۱۰۰

۰

مجموع بانک‌ها

۴۵۰٫۳

۳۹۰٫۸

۵۹٫۵

منبع: بنکر

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: