وام ۵۰ میلیونی کالا هم آمد!/کدام بانک وام کالای ۵۰ میلیون تومانی می‌دهد؟

شعب بانک ملی با شرایط آسان وام کالای ۵۰ میلیون تومانی به مشتریان خود می‌دهد.

به گزارش عیارآنلاین، فرشاد حیدری معاون نظارتی بانک مرکزی ۲ هفته پیش گفته بود: «در حال حاضر کارت‌های اعتباری برنزی، نقره ای و طلایی مبتنی بر عقد مرابحه تا سقف ۵۰ میلیون تومان برای تخصیص اعتبار به هموطنان در نظر گرفته شده که در آینده نزدیک به بانکها ابلاغ خواهد شد.»

حالا قبل از ابلاغ چنین وامی بانک ملی اقدام به پرداخت وام کالا تا سقف ۵۰ میلیون تومان کرده است. وام ۵۰ میلیون تومانی کالا توسط بانک ملی پرداخت می‌شود و مشتریان این بانک می‌توانند از این فرصت استثنایی استفاده کنند.

در همین باره خبرگزاری ایسنا گزارش داده است: یکی از بانک‌های بزرگ میزان تسهیلات کالای قابل پرداخت خود را ۵۰ میلیون تومان اعلام کرد! این تسهیلات با اقساط یک میلیون و۳۰۰ هزار تومانی و با سپرده حداقل پنج میلیونی برای چند ماه قابل پرداخت است. متقاضی البته باید پیش فاکتور خرید کالا را نیز به منظور دریافت این تسهیلات ارائه کند. رئیس شعبه می‌گوید که یک پیش فاکتور تهیه کنید و تسهیلات بگیرید.

 در مقابل شرایط نسبتا آسان این بانک برای وام ۵۰ میلیونی کالا، برخی دیگر از بانک‌ها اصلا این را پرداخت نمی‌کنند. برخی دیگر هم شرایط خاص  خود را دارند. یکی ۱۰ میلیون و دیگری تا ۱۴ میلیون تومان وام کالا دارد، اما با این شرط که باید تا ۲۵ درصد وام پرداختی به عنوان وثیقه در اختیار بانک باقی مانده و بعد از پرداخت اقساط که حدود پنج سال و با سود ۱۸ تا ۲۰ درصد هم طول می کشد، در اختیار گیرنده وام قرار می‌گیرد.

این اقدام بانک‌ها برای وثیقه نگه داشتن بخشی از تسهیلات اعطایی، خود نوعی تخلف است چراکه آنها حق ندارند وام اعطایی را وثیقه کنند. اما به راحتی ۲۵ درصد منابع پرداختی به متقاضی را حداقل سه سالی نزد خود نگه داشته و در انتها که ارزش این پول در دوره زمانی سپرده شده نزول کرده و دیگر برای دریافت کننده وام از ارزش چندانی برخوردار نیست به وی تحویل می‌دهند. در این حالت سود ۱۸ یا ۲۰ درصدی که برای برگشت وام تعریف می‌کنند نیز بیشتر خواهد بود.

وام کالا تنها نمونه‌ای از تسهیلات بی سروسامان بانکهاست و بسیاری از وام‌های مصوب بانک مرکزی و یا شورای پول و اعتبار چنین وضعیتی داشته و فقط ضوابط تعریف شده برای آنها روی کاغذ باقی مانده و بانک‌ها بی توجه به آن و بر اساس صرفه خود، مشتریان را تحت فشار قرار می‌دهند.

منبع: بانک مردم

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: