مدیر عامل منطقه آزاد چابهار: سهم مناطق آزاد از قاچاق، فقط ۳ میلیارد دلار است

عضو کمیسیون اقتصادی با بیان اینکه از۹۵۸۰ شرکت ثبت شده در کیش، ۲۸۴۱شرکت فقط در یک نشانی ثبت شده است گفت: این نشان دهنده نبود شفافیت در مناطق آزاد است.

به گزارش عیارآنلاین،  شب گذشته برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری به موضوع مناطق آزاد پرداخت.

رحیم زارع : برای توسعه مناطق آزاد باید نگاه توسعه ملی،‌اجرایی و نگاه تقنینی داشت

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: با توجه به تبصره یک ماده ۱۱۷ قانون برنامه پنجم توسعه که مقرر می دارد هر گونه معافیت و یا تخفیف مالیاتی و حقوق ورودی در طول دوره برنامه پنجم توسعه ممنوع است  لایحه دولت درباره افزایش تعداد مناطق آزاد نیاز به دو سوم آرای نمایندگان مجلس دارد.

زارع افزود: طبق آیین نامه داخلی مجلس اصلاح برنامه های توسعه هم به دو سوم آرا نیاز دارد و با توجه به اینکه برنامه پنجم توسعه برای امسال هم تمدید شده بنابراین نیاز به دو سوم آرای نمایندگان مجلس است.

زارع با بیان اینکه  از سال ۸۹ تا سال ۹۳ حدود ۷۲۶ میلیون دلار سرمایه‌گذاری خارجی در مناطق آزاد انجام شده است، گفت: با توجه به اینکه هر سال واردات در این مناطق، ۳ میلیارد دلار است، این سرمایه گذاری یک چهارم این واردات و ۸ دهم یکسال صادرات ماست.

*مناطق آزاد اقتصاد ملی را تضعیف می‌کنند

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی هم با حضور در این برنامه افزود: میانگین سرمایه گذاری خارجی در مناطق آزاد در هر سال ۱۴۰ میلیون دلار است یعنی در هر منطقه آزاد ۲۰ میلیون دلار که این مبلغ یک ‌صد و پنجاهم قاچاق در مناطق آزاد است.

زارع گفت: به جای تأسیس مناطق جدید و افزایش بار مالی باید مشکلات مناطق آزاد فعلی را رفع کنیم. هم‌اکنون ۷ منطقه آزاد داریم و باید از ظرفیت فعلی استفاده کنیم.

مبارکی: مناطق آزاد آزمایشگاه هستند

در ادامه حامدعلی مبارکی مدیر عامل منطقه آزاد چابهار در ارتباط تلفنی با این برنامه با اشاره به اینکه مناطق آزاد در کشورمان در مرزها ایجاد می شود گفت:‌ هدف کلی ایجاد این مناطق، فقرزدایی، تسهیل در تولید،‌ توسعه صادرات،‌ فناوری و انتقال آن و ایجاد منابع مالی است.

وی افزود: مناطق آزاد، کار آزمایشی را انجام می دهند و ما باید نتیجه آن را به عنوان کار خوب و مثمر ثمر به سرزمین اصلی تعمیم بدهیم امّا به علت نبود زیر ساخت‌ها این کار در عمل به صورت کامل انجام نشد.

مبارکی با بیان اینکه سهم مناطق آزاد از قاچاق ۳ میلیارد دلار است گفت: مناطق آزاد شفاف ترین عملکرد را در دولت یازدهم داشته است.

خدری: اول مشکلات مناطق آزاد فعلی را حل کنیم بعد به فکر تاسیس مناطق جدید باشیم

در ادامه حجت الاسلام خدری با بیان اینکه شاخصه اصلی مناطق آزاد،‌ تجارت جهانی است گفت: نباید در مورد این مناطق، سیاه‌نمایی کنیم و نباید برای حل مسئله، صورت مسئله را پاک کنیم بلکه مناطق آزاد اگر مشکلاتی دارد باید آن را حل کرد.

زارع هم با بیان اینکه ۲/۵ درصد صادرات کل کشور در ۷ منطقه آزاد تجاری صنعتی ما انجام می شود گفت: ابتدا باید مشکلات فعلی این مناطق را برطرف سپس مناطق جدید آزاد را تأسیس کنیم.

در ادامه دبیر کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در ارتباط تلفنی با این برنامه در پاسخ به این پرسش که آیا وزارت اطلاعات مخالف لایحه افزایش مناطق آزاد است گفت: وزارت اطلاعات به عنوان یک حوزه کارشناسی به کمیسیون دعوت شده بود و کسانی از دولت و مرکز پژوهش‌های مجلس هم دعوت شده بودند.

حسینی شاهرودی: کارکرد مناطق آزاد ۵ اشکال دارد

سیدحسن حسینی شاهرودی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس افزود: نبود توسعه کمی و کیفی مناطق،بهبود نیافتن وضعیت اقشار دارای معافیت در آن مناطق، تسهیل واردات کالاهای لوکس و قاچاق آن به کشور، نبود رقابت و نبود شفافیت در اطلاعات از معایب و مشکلات فعلی مناطق آزاد است .

در ادامه خدری گفت: مناطق جدید آزاد باید با رویکرد جدید و بدون معایب و مشکلات مناطق آزاد قبلی ایجاد شود.

در ادامه حسینی گفت: باید ابتدا فرهنگ‌سازی و ساز و کار لازم در مناطق ویژه ایجاد شود سپس این مناطق را افزایش دهیم.

وی با بیان اینکه با تأسیس مناطق جدید آزاد فساد گسترش می یابد، افزود: تقریباً همه نهادهایی که در جلسه کمیسیون حضور داشتند از جمله نهاد‌های نظامی،‌ امنیتی و مرکز پژوهش های مجلس، مخالف توسعه مناطق آزاد بودند.

* یک آدرس برای ۲۸۴۱ شرکت ثبت شده در کیش

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: از ۹ هزار و ۵۸۰ شرکت ثبت شده در کیش، ۲۸۴۱ شرکت فقط در یک آدرس ثبت شده است و این نشان دهنده نبود شفافیت در مناطق آزاد است.

حجت الاسلام و المسلمین عبدالحمید خدری دبیر کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی هم با حضور در این برنامه گفت: از آنجا که لایحه دولت در باره افزایش تعداد مناطق آزاد با برنامه پنجم توسعه مخالفتی ندارد، نیازی به رأی دو سوم نمایندگان مجلس شورای اسلامی ندارد.

دبیر کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی گفت: دستگاه‌های نظارتی باید نظارت لازم را انجام دهند تا شرکت های صوری ایجاد نشود و در صورت ایجاد با آن برخورد شود.

وی افزود: با رویکرد جدید ایجاد مناطق آزاد موجب توسعه آن مناطق و به تبع آن موجب توسعه ایران می شود.

خدری اضافه کرد: ماکو امسال ۲۰۰ میلیارد تومان درآمد داشت که برای زیرساخت های این شهر هزینه می‌شود در حالی که کل بودجه استان آذربایجان ۲۲۰ میلیارد تومان بوده است.

زارع هم گفت: درآمد ۲۰۰ میلیارد تومانی ماکو یا از واردات و یا از فروش زمین است و ناشی از ارزش افزوده منطقه آزاد تازه تأسیس شده نیست.

منبع: فارس

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: