۲۳ مرد ۱۳۹۵ ساعت ۱۸:۳۳

تعیین تکلیف توسعه میدان گازی فرزاد(بی) توسط هندی ها تا ۲ ماه آینده

مدیرعامل شرکت نفت وگاز پارس گفت: اواخر این هفته یک هیات هندی برای مذاکره درباره مدل مالی سرمایه گذاری میدان فرزاد (بی) به ایران می آیند که انتظار داریم مذاکرات تا سپتامبر (شهریور- مهر) نهایی شود.

به گزارش عیارآنلاین، توسعه میدان گازی فرزاد (بی) از مهم ترین مسایل مطرح برای گسترش همکاری میان ایران و هند است که در صورت اجرایی شدن آن، هندی ها در بخش بالادستی (اکتشاف و تولید) صنعت نفت ایران حضور پیدا می کنند.
میدان گازی فرزاد (بی) را کنسرسیومی به رهبری شرکت «او.ان.جی.سی.ویدش» هند، در سال ٢٠٠٨ میلادی در بلوک فراساحلی فارسی (بینالود) در خلیج فارس کشف کردند.
قرار بود که شرکت های هندی، پس از اکتشاف، توسعه آن را بر عهده گیرند، اما پس از تشدید تحریم ها، فعالیت خود در ایران را متوقف کردند.
دی ماه پارسال با رفع تحریم ها، هندیها باردیگر خواستار توسعه میدان گازی فرزاد (بی) شده اند؛ وزارت نفت هند امیدوار است ایران را متقاعد سازد تا امتیاز توسعه میدان گازی فرزاد (بی) را به شرکت هندی «او.ان.جی.سی.ویدش» واگذار نماید.
به گزارش وزارت نفت، علی اکبر شعبانپور مدیرعامل شرکت نفت وگاز پارس درباره مذاکره با هندی ها برای توسعه میدان فرزاد (بی) گفت: اواخر این هفته یک هیات هندی برای مذاکره درباره مدل مالی سرمایه گذاری میدان فرزاد (بی) به ایران می آیند که انتظار می رود مذاکرات تا سپتامبر (شهریور- مرداد) نهایی شود.
میدان مزبور ، یکی از بزرگ ترین حوضه های گازی است که تاکنون هند در خارج از این کشور کشف کرده است.
بر اساس برآوردهای موجود، بلوک فارسی ۲۱٫۶۸ تریلیون فوت مکعب ذخایر درجا شامل ١٢.٨ تریلیون فوت مکعب گاز طبیعی و ٢١٢ میلیون بشکه میعانات گازی قابل برداشت دارد.

منبع: ایرنا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: