واردات گندم از روسیه رکورد زد

در سال ۲۰۱۵، کشور روسیه در رتبه نخست کشورهای صادرکننده گندم به ایران قرار گرفته است. با توجه به توان و تمایل روسیه برای صادرات گندم به ایران، لازم است ایران بخش بیشتری از گندم مورد نیاز در کارخانجات آرد و دیگر گندم‌های وارداتی خود را از روسیه انجام دهد و علاوه بر فراهم شدن امکان صادرات آرد به کشورهای همسایه، به روسیه میوه و سبزیجات صادر نماید.

گندم کاران _ضایعات برداشت گندم_واردات گندم_خرید تضمینی گندمبه گزارش عیارآنلاین، کشور روسیه از سال ۲۰۰۱ به بازار گندم جهان وارد شده و توانسته است از این سال تا به حال به طور میانگین ۱۳ میلیون تن گندم به کشورهای مختلف دنیا صادر نماید. در طول این سال‌ها این کشور توانسته است بعد از کشورهای آمریکا، استرالیا، کانادا و فرانسه، خود را به عنوان پنجمین صادرکننده بزرگ گندم در جهان معرفی نماید. اما آمارهای جهانی نشان می‌دهد که در دو سال ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ میزان صادرات گندم روسیه افزایش چشمگیری داشته و به ترتیب ۲۲ و ۲۱ میلیون تن بوده است. به همین دلیل در دو سال اخیر، این کشور در بین کشورهای صادرکننده گندم پیشرفت محسوسی داشته و رتبه سوم و دوم را از نظر میزان فروش به خود اختصاص داده است. در جدول زیر، میزان صادرات عمده‌ترین صادرکنندگان گندم در ۵ سال اخیر نشان داده شده است.

۱۳۹۵۰۵۲۶۰۱

منبع: www.trademap.org

همانطور در جدول بالا مشخص است به دلیل افت چشمگیر صادرات گندم آمریکا در سال ۲۰۱۵، این کشور بعد از سال‌ها رتبه اول صادرات گندم را از دست داده و به رتبه سوم نزول کرده است. میزان صادرات گندم این کشور به قدری کاهش داشته که از نظر تناژ کمترین میزان در ۱۵سال گذشته بوده است. در مقابل، میزان صادرات کشورهایی همچون آلمان و اوکراین در دو سال اخیر افزایش داشته است.

طبق آمار گمرک، ایران عمده گندم خود را از کشورهای سوئیس، روسیه، ترکیه، امارات و آلمان وارد می‌کند. اما از آنجا که گمرک در آمار خود کشورهای واسط تجاری را گزارش می‌کند، برای کسب اطلاع از مبادی اصلی گندم وارداتی ایران باید به آمارهای جهانی رجوع کنیم. طبق آمارهای جهانی واردات گندم ایران در ۵ سال اخیر عمدتاً از کشور انجام شده که کشورهای آلمان، روسیه و لیتوانی در رتبه‌های اول تا سوم بوده‌اند. در جدول زیر، مبادی اصلی گندم وارداتی ایران در ۵ سال اخیر نشان داده شده است.

۱۳۹۵۰۵۲۶۰۲

منبع: www.trademap.org

همانطور که از جدول بالا مشخص است کشور آلمان در تمامی سال‌های گذشته به استثناء سال ۲۰۱۵ بزرگترین مبدأ گندم وارداتی ایران بوده است. اما در سال ۲۰۱۵، میزان واردات گندم ایران از آلمان به کمتر از نصف کاهش یافته است. در مقابل، افزایش واردات از کشور روسیه، موجب شده است این کشور به صدر مبادی گندم وارداتی ایران برسد. در همین راستا الکساندر تکاچف، وزیر کشاورزی روسیه در دیدار با محمود واعظی، وزیر ارتباطات ایران، اعلام کرده که روسیه خواستار صادرات غلات بیشتر به ایران است.

در سال‌های اخیر به دلیل دستیابی به خودکفایی در تولید گندم، ایران برای مصارف داخلی نیازی به واردات گندم ندارد. ولی کارخانجات آرد ایران علاقه‌مند هستند که گندم بیشتری وارد کنند و آرد تولیدی خود را صادر نمایند. علاوه بر این، بخشی از گندم تولید داخل از نوع گندم با کیفیت دوروم است که نیاز مصرف داخل آن کمتر است، و امکان صادرات آن در قبال واردات بیشتر گندم معمولی فراهم است. با توجه به توان و تمایل روسیه برای صادرات گندم به ایران، لازم است ایران بخش بیشتری از گندم مورد نیاز در کارخانجات آرد و دیگر گندم‌های وارداتی خود را از روسیه انجام دهد و علاوه بر فراهم شدن امکان صادرات آرد به کشورهای همسایه همچون عراق و افغانستان، در ازای واردات از روسیه، به این کشور میوه و سبزیجات صادر نماید.

** سید علی موسوی

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: