۲۶ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۰۶:۳۹

چرا ماماها به عنوان مراقب سلامت به کار گرفته شده اند؟

گزارش// :ماماها به عنوان مراقب سلامت در طرح تحول به کار گرفته شده اند و کارهایی مانند بهداشت خانواده و تزریقات را که به آن ها مربوط نمی شود انجام می دهند.

به گزارش عیارآنلاین، نوشین زنده زبان عضو مامای شورای عالی سازمان نظام پزشکی؛ با بیان این که ماما اولین خط درمان بیمار محسوب می شود اذعان داشت : در اجرای طرح تحول نظام سلامت جایگاه ماما به درستی دیده نشده و بسیاری از کادرهای درمانی مراکز خصوصی از جمله ماماها لطمه خوردند زیرا میزان مراجعات به این بخش ها کاهش و در مقابل بار مراجعات به بخش های دولتی به طور چشمگیری افزایش داشته است که با این روند عملا بخش خصوصی در سرازیری و ورشکستگی قرار دارد زیرا کادر درمانی بیکارند.

وی افزود : افرادی هم که در مراکز دولتی مشغول به فعالیت هستند درجایگاه واقعی خود قرار ندارند مثلا ماماها به عنوان مراقب سلامت به کار گرفته شده اند و کارهایی مانند بهداشت خانواده و تزریقات را که به آن ها مربوط نمی شود، انجام می دهند.عضو شورای عالی نظام پزشکی تصریح کرد: اگر قرار است ماما این کارها را انجام دهد چرا از اسم خودش استفاده نشود که پتانسیل کاری اش زیاد است و می تواند درکنار وظایف مربوط به خودش این کارها را نیز انجام دهد.

وی به پیگیری معضلات جامعه مامایی در شورای عالی نظام پزشکی اشاره کرد و گفت: همه معضلات را در سازمان های بیمه گر ؛کمیسیون بهداشت و مراجع ذیربط پیگیری کردیم اما مساعدت ها در حد قول باقی مانده و سال گذشته نیز قانون سختی کار و ۳ سال بخشودگی را پیگیری کردیم تا حرفه مامایی جز مشاغل سخت و زیان آور قرار گیرد اما وقتی به دولت برای تامین اعتبار فرستاده شد در حد مصوبه باقی ماند و اجرایی نشد.

وی خاطرنشان کرد : سختی کار مامایی زیاد است و نجات جان انسان در حساس ترین لحظه با توجه به شکایات و استرس کاری که ماما دارد کار آسانی نیست ؛در واقع ماماها در مواجهه با انواع آلودگی های صوتی و میکروبی هستند اما حق واقعی شان به آن ها داده نشده است.

به گفته زنده زبان رفع مشکلات جامعه مامایی ،پروسه ای است که مساعدت همه ارگان های ذیربط سلامت را می خواهد که البته نظام پزشکی حمایت های خود را انجام می دهد اما یک دست صدا ندارد.

منبع: سلامت نیوز

تلگر

چهره‌

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: