امیدواری رکنی به بی نیازی از واردات نهاده های دامی در پایان سال اقتصاد مقاومتی

معاون تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی مثبت شدن تراز تجاری دام و طیور را یکی از مصادیق اقتصاد مقاومتی برشمرد و گفت: در سه ماهه نخست امسال صادرات محصولات پروتئینی ایران به ارزش ۱۷۸ میلیون دلار انجام شد که تراز تجاری این بخش را مثبت کرد.

به گزارش عیارآنلاین،«حسن رکنی» درباره وضعیت تولید داخل شیرخام و گوشت قرمز و افزایش ظرفیت ها بر پایه برنامه های اقتصاد مقاومتی افزود: ارزیابی سه سال گذشته نشان می دهد با کاهش واردات محصولات دام و طیور، موقعیت خوبی را در این بخش به دست آورده ایم و امیدواریم بتوانیم این روند را تا پایان سال حفظ کنیم.
به گفته وی، معاونت امور دام با توجه به سیاست های اقتصاد مقاومتی به چهار گروه گوشت قرمز، مرغ، شیر و تخم مرغ تقسیم بندی و برنامه اصلاح وضعیت موجود و ارتقای ضریب خوداتکایی در برنامه ششم توسعه و افق ۱۴۰۴ مشخص شده است.

** وضع تولید گوشت مرغ و تخم مرغ
رکنی اعلام کرد امکان تولید سه میلیون تن گوشت مرغ در کشور وجود دارد. پارسال ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار تن تولید شد و قرار است در برنامه ششم توسعه این میزان به ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تن و در افق ۱۴۰۴ به ۲ میلیون و ۹۰۰ هزار تن برسد.
وی گفت: صادرات گوشت مرغ در سه سال گذشته سیر افزایشی داشته و واردات به صفر رسیده است و این دستاورد بزرگی است؛ سال ۱۳۹۱ واردات این محصول نزدیک ۵۰ هزار تن و صادرات آن ۱۵ هزار تن بود و پارسال میزان صادرات به ۷۰ هزارتن رسید و واردات آن به طور کامل صفر شد.
معاون امور دام وزارت جهاد کشاورزی افزود: پارسال ۹۳۰ هزارتن تخم مرغ تولید شد که در پایان برنامه ششم توسعه باید این رقم به یک میلیون و ۱۰۰ هزار تن و در افق ۱۴۰۴ به یک میلیون و ۳۰۰هزار تن برسد.
به گفته وی، سال ۱۳۹۱ در بخش تخم مرغ نزدیک ۴۰ هزار تن محصول صادر شد و میزان صادرات به بیش از ۸۰ هزارتن رسید.

** افزایش تولید شیرخام به ۱۵ میلیون تن در افق ۱۴۰۴
معاون تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی درباره توان تولید شیرخام گفت: پارسال ۹ میلیون و ۲۰۰ هزار تن شیرخام با سرانه تولید ۱۱۰ کیلوگرم تولید شد.
وی اضافه کرد: طبق برنامه ششم توسعه، باید تولید شیرخام کشور به ۱۲ میلیون تن با سرانه ۱۴۲ کیلوگرم برسد و در افق برنامه ۱۴۰۴ تولید ۱۵ میلیون تن با سرانه نزدیک ۱۶۹ کیلوگرم برنامه ریزی شده است.
به گفته رکنی، اکنون متوسط جهانی تولید شیرخام ۱۷۰ کیلوگرم است.
وی افزود: برای اینکه به عدد مورد تایید وزارت بهداشت درمان آموزش پزشکی برای مصرف شیر و لبنیات برسیم، در سه سال گذشته تلاش کرده ایم از نژادهای دامی پربازده مایع ژنتیکی و اسپرم گاو سمینتال، بزهای سانن، مورسیایی و آلپاین و نژاد گوسفند آواسی در واحدهای نیمه تعطیل استفاده کنیم که از لحاظ افزایش تولید و کیفیت از شرایط بسیار مطلوب برخوردارند.

** تولید یک میلیون و ۵۰ تن گوشت قرمز در افق ۱۴۰۴
معاون وزیر جهاد کشاورزی درباره افزایش تولید گوشت قرمز گفت: پارسال ۸۰۶ هزار تن گوشت قرمز تولید شد که قرار است این عدد در پایان برنامه ششم به ۹۰۰ هزار تن و در افق ۱۴۰۴ به یک میلیون و ۵۰ تن برسد.
وی افزود: اکنون سرانه تولید گوشت قرمز در کشور ۱۰ کیلو و ۵۰۰ گرم به ازای هر نفر است که با احتساب واردات، سرانه مصرف به ۱۱ کیلو و ۵۰۰ گرم می رسد.
رکنی ادامه داد: طبق برنامه ریزی قرار است در افق ۱۴۰۴ سرانه تولید داخلی گوشت قرمز به ۱۱ کیلو و ۷۰۰ گرم برسد که میزان واردات یا صادرات متناسب با شرایط آینده خواهد بود.
به گفته رکنی، در دنیا سرانه تولید گوشت گاو و گوسفند بدون احتساب گوشت خوک ۱۳ کیلو و ۵۰۰ گرم است اما در ایران بیشتر گوشت مرغ مصرف می شود.
وی ادامه داد: برای افزایش تولید گوشت قرمز پروژه های اصلاح نژاد، استفاده از دام های پربازده، بهبود جایگاه دام، استانداردسازی محیط های پرورش و بهبود تغذیه دام صورت گرفته است.
وی یکی از برنامه های اساسی این معاونت را بهبود تغذیه دام عنوان کرد و گفت: بخشی از خوراک دام به کشور وارد می شود که امیدواریم در پایان سال اقتصاد مقاومتی از واردات این نهاده بی نیاز شویم.
به گفته وی، اکنون ۸۲۰ هزار تن خوراک دام در کشور تولید می شود که طبق برنامه باید این میزان به یک میلیون و ۵۰ هزارتن افزایش یابد.
رکنی افزود: باید از ضایعات بخش کشاورزی همچون پوست پسته که تاکنون مورد توجه قرار نگرفته است در خوراک دام استفاده کنیم تا بخشی از این خوراک تامین شود.
به گفته وی، در کشور سالیانه ۵۰۰ هزار تن پوست پسته به عنوان ضایعات تولید می شود.
معاون تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی ادامه داد: همچنین برنامه جایگزینی استفاده از علوفه های کم آب بر و مقاوم به شوری را به جای علوفه های رایج دامی در دستور کار داریم.
وی درباره صادرات دام زنده گفت: امسال پیش بینی کردیم نزدیک یک میلیون راس صادرات دام کوچک داشته باشیم. در چهار ماه نخست سال نزدیک ۵۰۰ هزار راس دام سبک به کشورهای هدف حاشیه خلیج فارس صادر شد.
مرکز آمار ایران بیست و چهارم مردادماه اعلام کرد: مقایسه عملکرد پارسال کشتارگاه های کشور نسبت به سال ۱۳۹۳ از افزایش ۱۲ درصدی تولید گوشت قرمز خبر می دهد که مقدار تولید گوشت برای گوسفند و بره ۱۱ درصد، بز و بزغاله یک درصد، گاو و گوساله ۱۴ درصد، گاومیش و بچه گاومیش پنج درصد و شتر و بچه شتر ۲۱ درصد افزایش یافت.
پارسال وزن گوشت قرمز تولیدی از انواع دام های ذبح شده در کشتارگاه های کشور ۴۷۶ هزار تن بود.
گوشت گاو و گوساله با ۲۴۵ هزار تن وزن لاشه (۵۱ درصد)، گوسفند و بره با ۱۸۴ هزار تن (۳۹ درصد)، بز و بزغاله با ۳۷ هزار تن (هشت درصد) و سایر انواع دام ها با ۱۰ هزار تن (دو درصد) از کل لاشه قابل مصرف سهم داشتند.
پارسال ۳۸۵ کشتارگاه رسمی در سراسر کشور فعالیت داشت که در آنها ۱۴ میلیون و ۱۱۶ هزار راس انواع دام ذبح شد که گوسفند و بره با ۱۰ میلیون و ۲۳۵ هزار و ۶۵۸ راس بیشترین سهم را داشت.
ذبح دو میلیون و ۵۵۱ هزار و ۸۹۰ راس بز و بزغاله و یک میلیون و ۲۷۷ هزار و ۷۱۲ راس گاو و گوساله جایگاه های بعدی این آمار را به خود اختصاص داد.
۲۸ هزار و ۶۸۹ راس گاومیش و بچه گاومیش و ۲۲ هزار و ۴۹۹ نفر شتر و بچه شتر نیز در این مدت ذبح شد.
این آمار شامل کشتار دام خارج از کشتارگاه های رسمی نمی شود.

منبع: ایرنا

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: