بلوکه کردن بخشی از وام بانکی قانونی نیست

مقیمی، معاون اقتصادی سازمان صنایع کوچک: طبق ابلاغیه اخیر بانک مرکزی، بلوکه کردن بخشی از تسهیلات در شبکه بانکی هنگام ارائه تسهیلات به صنایع کوچک و متوسط بابت بدهی های گذشته، غیرقانونی است./ بانک مرکزی با بانکهایی که، بانک هایی در فرایند تسهیل و رفع موانع اخلال ایجاد می کنند، برخورد خواهد کرد/

به گزارش عیارآنلاین، فرشاد مقیمی در بازدید از شهرک صنعتی چناران افزود: بر اساس همین ابلاغیه بانک ها حق ندارند از محل تسهیلات جدیدی که می پردازند بخشی را بابت بدهی‌های گذشته واحدهای صنعتی نزد خود نگاه دارند.

وی گفت: اگر مستنداتی به کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید ارائه شود که بانک هایی در فرایند تسهیل و رفع موانع اخلال ایجاد می کنند، بانک مرکزی با آنها برخورد خواهد کرد.

وی گفت: شیوه متداول سرمایه گذاری صنعتی در کشور ما به این گونه است که ۳۰ درصد سرمایه گذاری آورده سهامداران است و ۷۰ درصد از دیگر منابع تامین می شود اما نکته این است که ۹۰ درصد بخش غیرسهامداری از طریق تسهیلات بانکی تامین می شود.

او افزود: صنایع باید از راه های دیگر تامین سرمایه مثلا بازارهای سرمایه و بورس هم برای تامین نقدینگی مورد نیاز خود اقدام کنند و از طرف دیگر دولت می تواند مانند برخی از کشورها بانک صنایع کوچک راه اندازی کند.

وی گفت: این بانک ها فقط به صنایع کوچک تسهیلات می دهند و فرایندهای اعطای تسهیلاتشان با فرایند اعطای تسهیلات به صنایع بزرگ متفاوت است.

او افزود: سازمان صنایع کوچک ۹۰ درصد معوقات واحدهای صنعتی کوچک به این سازمان را که مبلغ آن ۶ هزار میلیارد ریال بود بخشید و امسال برای ارائه خدمات خود در ۵۰۰ شهرک و ناحیه صنعتی هیچ افزایش قیمتی نداشته است.

مقیمی گفت: دولت برای کمک به ۷۵۰۰ بنگاه اقتصادی کوچک و متوسط هدف گذاری کرده و تصمیمات خوبی گرفته از جمله این که صاحبان صنایعی که چک برگشتی داشته و نمی توانستند تسهیلات بانکی دریافت کنند با صدور دستورالعمل هایی از این امر مستثنی شده اند و با معرفی از سوی کارگروه مربوطه می توانند تسهیلات بانکی دریافت کنند.

وی اضافه کرد: صاحبان صنایعی که در بحث بیمه و مالیات، معوقات داشتند و به دلیل ناتوانی در پرداخت دیون جرایمی برای آنها مقرر شده بود هم با شیوه نامه هایی که صادر شد، بخشی از جریمه های آنها بخشیده و برای پرداخت دیون به تعدادی از آنها فرصت و مهلت اعطا شد.

مقیمی اظهارکرد: کاهش نرخ سود تسهیلات بانکی به ۱۸ درصد در شورای پول و اعتبار نیز با پیگیری های صورت گرفته توسط سازمان صنایع کوچک اتفاق افتاد چون از درخواست های صاحبان بنگاه های اقتصادی کوچک و متوسط بود.

منبع: صبحانه با خبر

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: