کارشناس بانکی:

بانک مرکزی مجبور به ترزیق پول است

رادپور، کارشناس مسائل بانکی: اگر بانک مرکزی نرخ اضافه برداشت را پایین نگه ندارد و یا به بانک ها پول تزریق نکند باید منتظر ورشکستگی بانک های کشور باشیم.

به گزارش عیارآنلاین، در ابتدای تشکیل اولین بانک های مرکزی در دنیا، مهمترین نقشی که بر عهده آنها گذاشته شده بود نقش بازدارندگی بود. این بانک ها با استفاده از نقش بازدارندگی خود در نظام پولی، به تثبیت نظام مالی کشور می پرداختند. بعد از گذشت مدتی، دولت ها به بانک مرکزی اختیارات دیگری نیز دادند. از جمله این اختیارات ثبات قیمت ها و رشد اقتصادی بود.
این ها را میثم رادپور می گوید و در ادامه می افزاید: بعد از بحران بزرگ اقتصادی در سال ۲۰۰۸ میلادی، تمام بانک های مرکزی دنیا برای خروج از رکود و تسریع حرکت اقتصاد کشورهای خود به سوی رشد اقتصادی، به تزریق پول های زیادی به اقدام کردند. پول های پر قدرتی که تزریق آنها همچنان نیزادامه دارد. اتحادیه اروپا هر ماه رقمی نزدیک به ۶۰ میلیارد یورو را به اقتصاد خود تزریق می کند. ژاپن نیز سالانه رقمی نزدیک به ۸۰ تریلیون ین ( حدود ۵/۷ میلیارد دلار) را به بازار خود تزریق می کند.
این کارشناس بازار مالی در گفتگو با «ابتکار» افزود: پول تزریقی از سوی بانک مرکزی به بازار، پول پرقدرتی است، افزایش تزریق این پول به بازار نرخ (قیمت) آنرا پایین می آورد و این پایین آمدن قیمت، باعث کاهش نرخ بهره خواهد شد. گفته می شود که مبلغی نزدیک به ۷/۱۱ تریلیون دلاردر سرتاسر جهان به بازار تزریق شده است. این حجم از این جنس پول باعث شده که نرخ بهره در باند دولتی به زیر صفر برسد و عدم تعادلی بزرگ رخ بدهد.
رادپور در ادامه تصریح کرد: بصورت معمول دراقتصاد آزاد انتظار بروز این اتفاق وجود ندارد. اگر بازار آزاد به حال خود گذاشته شود و اجازه داده شود که خود بازار برای خودش تصمیم بگیرد این اتفاق نمی افتد. گاهی بروز مشکلات اساسی در اقتصاد، باعث می شود که بانک های مرکزی مجبور به دخالت در بازار شوند.
در چنین شرایطی است که بانک های مرکزی دخالت را وظیفه خود می دانند. با توجه به اینکه نرخ های کلیدی اقتصاد دست بانک های مرکزی است این دخالت از سوی آنها، تاثیری فراگیر در اقتصاد خواهد داشت. وقتی بانک مرکزی کشوری تصمیم می گیرد یکی از نرخ های کلیدی مانند نرخ بهره را دستکاری کند، تاثیر تصمیم آن بر همه چی مشخص خواهد بود. با تغییر نرخ بهره، نرخ سود، توجیح پذیری طرح های اقتصادی و … تغییر خواهد کرد و به این دلیل است که ما اعتقاد داریم که بازار آزاد واقعی وجود ندارد.
وی در ادامه گفت: بانک های مرکزی در شرایط بد اقتصادی به یک دستکاری بزرگ پولی دست می زنند، این دستکاری ها که به نیت خروج اقتصاد از رکود صورت می گیرد باعث می شود که تامین مالی بهتر انجام شده و به تولید افزایش یابد. با افزایش تولید و وجود نقدینگی مصرف افزایش می یابد و چرخ اقتصاد بهتر خواهد چرخید، ولی آنچه در این میان از ذهن بانک های مرکزی خارج نمی شود حجم بالای پول های تزریقی است. آنها دقیقا نگران آینده پولی دنیا هستند، نگرانند که اگر این حجم از پول به سمت تورم زایی حرکت کند نظام پولی دنیا در معرض چه خطرات بزرگی قرار می گیرد و این موضوع باعث ایجاد نوعی سردرگمی در بین بانک های مرکزی دنیا شده است.
رادپور با اشاره به انتشار اوراقی از سوی بانک مرکزی در دو سال پیش، اجرای سیاست انقباضی را یکی از راه های کنترل نقدینگی بازار می دانست و افزود: چندی بعد بانک مرکزی ایران با توجه به شرایط نرخ ذخیره قانونی را پایین آورد و هم اکنون نیز هزینه اضافه برداشت را پایین آورده نگه داشته است.
بانک مرکزی در شرایطی است که مجبور به تزریق پول به اقتصاد ایران است و می توان دخالت های آن را از سر ناچاری دانست. اگر بانک مرکزی نرخ اضافه برداشت را پایین نگه ندارد و یا به بانک ها پول تزریق نکند باید منتظر ورشکستگی بانک های کشور باشیم. در شرایط کنونی که بانک مرکزی به تزریق پول به بانک ها می پردازد در واقع درحال افزایش نقدینگی هستیم، نقدینگی که افزایش آن ممکن است به ایجاد تورمی غیر قابل کنترل ختم شود.
میثم رادپور با اشاره به اینکه بانک مرکزی ایران در سه حوزه نرخ ارز، نرخ پول و نرخ حامل های انرژی در حال سیاست گذاری است افزود: اجرای این سیاست ها باید به گونه ای باشد که سیاست های جاری در سه حوزه با همدیگر همخوانی داشته باشند. در مسئله تزریق پول به نظام بانکی کشور، بانک مرکزی کمترین سهم تقصیر را دارد و در واقع اختیاری در انجام این مورد ندارد.
نظام بانکی بر مرز شکننده ای ایستاده و بانک مرکزی به دلیل اشتباهات دولت گذشته مجبور به تزریق این نقدینگی است، و نتیجه این اشتباهات دولت گذشته و عدم اختیار بانک مرکزی در تزریق نقدینگی، نگرانی های موجود از بروز تورم است. بر اساس واقعیت اقتصادی، دولت در وضعیت بد اقتصادی نرخ ارز را برای مدت ۳ سال ثابت نگه داشته است. و این در حالی است که پس از کاهش قیمت نفت، قیمت ارز در کانادا جابجا شد. در روسیه نیز پس از تحریم های آمریکا علیه این کشور نرخ ارز جابجا شد. این ثابت کردن نرخ ارز از نظر اقتصادی می تواند خطر آفرین باشد. البته ملاحظات اقتصاد سیاسی قابل تامل است ولی دولت باید بداند که ثابت نگه داشتن نرخ ارز نباید بیش از یک سال دیگر به طول بیانجامد زیرا ممکن است آثار تورمی جبران ناپذیری را بر جای بگذارد.

منبع: بنکر

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: