۲۲ مرد ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۲۱

صادرات میعانات گازی فاز ١٩ به ١,٣ میلیون بشکه رسید

مجری طرح توسعه فاز ١٩ گفت: صادرات میعانات گازی فاز ١٩ پارس جنوبی تاکنون یک میلیون و ٣٠٠ هزار بشکه بوده است.

به گزارش عیارآنلاین، حمیدرضا مسعودی،  با اشاره پیشرفت مطلوب پالایشگاه فاز ١٩ پارس جنوبی، اظهارکرد: هم اکنون ٢ ردیف شیرین سازی این پالایشگاه در مدار قرار دارد و ردیف سوم نیز به زودی به بهره برداری می رسد، ضمن این که سرویسهای جانبی نیز به صورت کامل در مدار هستند.

وی با اشاره به آغاز عملیات هوک آپ و راه اندازی سکوی ١٩A پارس جنوبی ادامه داد: با راه اندازی این سکو ۵٠٠ میلیون فوت مکعب در روز به ظرفیت برداشت از میدان گازی پارس جنوبی اضافه می شود.

مجری طرح توسعه فاز ١٩ پارس جنوبی با بیان این که با راه اندازی کامل این فاز امکان برداشت ۵۶ میلیون مترمکعب گاز از پارس جنوبی میسر می شود، ادامه داد: تاکنون ٢١ میلیون مترمکعب گاز  و یک میلیون و ٣٠٠ هزار بشکه میعانات گازی از این فاز تولید شده است.

مسعودی پیش از این هم گفته بود که سکوی ١٩B اواخر شهریورماه امسال بارگیری و نصب می شود. انتظار می رود این سکو نیز زمستان امسال راه اندازی شده و امکان برداشت ۵٠٠ میلیون فوت مکعب گاز در روز از این سکو نیز فراهم شود.

برداشت روزانه ۵۶ میلیون مترمکعب گاز، ٨٠ هزار بشکه میعانات گازی، ٢ هزار و ۵۵٠ تن اتان به منظور تامین خوراک پتروشمیی ها، سه هزار و ٢٠٠ تن محصولات ال پی جی شامل بوتان و پروپان و ۴٠٠ تن گوگرد و همچنین درآمدزایی سالانه ٣,۵ تا چهار میلیارد دلار از اهداف اجرای این طرح است.

میدان گازی پارس جنوبی، با دارا بودن ١۴,٢ هزار میلیارد مترمکعب گاز درجا معادل هشت درصد کل ذخایر گازی جهان و ۴٧ درصد ذخایر گازی شناخته شده کشور، ١٩ میلیارد بشکه میعانات گازی، ٧.۵ میلیارد بشکه نفت خام در لایه های نفتی و وجود بزرگترین منبع هلیوم، از نظر ارزش اقتصادی دارای جایگاه بی نظیری در اقتصاد ملی کشور است.

منبع: شانا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: