روسیه، بازار جدید صادرات کیلکا در سال جاری

پیش بینی می شود امسال حداقل ۵۰۰ تن کیلکا به روسیه، ترکمنستان، افغانستان و پاکستان صادر شود.

به گزارش عیارآنلاین، مدیر عامل اتحادیه کیلکاگیران استان مازندران اظهار داشت : هر سال بخشی از کیلکای صید شده در آبهای دریای خزر به کشورهای همسایه از جمله ترکمنستان، افغانستان و پاکستان صادر می شود.

مهرداد قلی پور از کاهش چشمگیر صادرات کیلکا ماهیان در سال گذشته خبر داد و گفت: در سال گذشته در مجموع ۱۵۰ تن ماهی کیلکا صادر شد.
وی با اشاره به اینکه بخش اعظم صادرات کیلکا به کشور ترکمنستان صورت می گیرد ، اظهار داشت : سال گذشته به دلیل مشکلات ارزی ناشی از افزایش قیمت دلار در این کشور، ترکمنستان نتوانست نسبت به خرید کیلکای ایران اقدام کند.
مدیر عامل اتحادیه کیلکاگیران استان مازندران گفت: اما امیدواریم امسال با رفع این مشکل شاهد افزایش بیشتر صادرات کیلکا باشیم.
قلی پور، ماهی کیلکا را یکی از پرمصرف ترین مواد غذایی در کشور ترکمنستان عنوان و اضافه کرد: این آمار در حالی است که در سال ۹۳ حدود ۶۰۰ تن کیلکا به کشور ترکمنستان صادر شده بود.
وی تاکید کرد: از نظر علمی ثابت شده است که ارزش پروتئین موجود در کیلکا از گوشت قرمز یک و نیم درصد بیشتر است اما ریز بودن این گونه ماهی باعث شده است در کشور ماه خرید و مصرف آن مورد توجه نباشد.
این مقام مسئول در اتحادیه کیلکاگیران استان مازندران یادآور شد : دیگر کشورهای دنیا اهمیت ویژه ای به مصرف کیلکا ماهیان می دهند که این امر را می توان به راحتی در کشور همسایه مان ترکمنستان مشاهده کرد.
وی خاطرنشان کرد : از ابتدای سال جاری تا کنون ۷۵ تن کیلکای صید شده در آبهای مازندران به ترکمنستان صادر شده است که روند این صادرات همچنان تا پایان سال ادامه خواهد داشت.
وی از افزایش بازارهای جدید صادراتی برای کیلکاماهیان خبر داد و گفت: با رایزنی های صورت گرفته، به زودی صادرات کیلکا به روسیه نیز آغاز خواهد شد.
قلی پور بیان داشت: با بازشدن بازار روسیه به روی کیلکای ایران این امیدواری وجود دارد که شاهد رونق صادرات این محصول شیلاتی باشیم.
مدیر عامل اتحادیه کیلکاگیران استان مازندران در ادامه با بیان اینکه قیمت فروش ماهی کیلکا برای مصرف انسانی چندین برابر قیمت فروش آن برای مصرف پودر ماهی است ، افزود: نداشتن مصرف انسانی این ماهی در کشور ما باعث شده تا کیلکاگیران سود اقتصادی مناسبی را از طریق صید این محصول کسب نکنند.
وی اذعان داشت: سازمان شیلات ایران باید با فرهنگ سازی از طریق رسانه ملی و تبلیغات در جهت مصرف ماهیان کیلکا اقدامات موثری انجام دهد.
وی یادآور شد: بسته بندی مناسب و فراوری این ماهیان نیز می تواند در افزایش رغبت مردم به استفاده از این گونه ماهی مغذی بسیار موثر واقع شود.
قلی پور بر ضرورت حمایت دولت از صنایع شیلاتی و بسته بندی تاکید کرد و گفت: تعداد زیادی کارخانه صنایع شیلاتی و بسته بندی در استان مازندران به دلیل نداشتن بازده اقتصادی مناسب تعطیل شده اند در صورتی که می توان با بهره گیری از فعالیت این کارخانجات محصولات مناسبی را روانه بازار کرد.
مدیر عامل اتحادیه کیلکاگیران استان مازندران اظهار امیدواری کرد در آینده ای نه چندان دور شاهد افزایش مصرف ماهیان کیلکا در بازار داخلی باشیم تا به این ترتیب با افزایش نرخ فروش این گونه ماهیان، کیلکاگیران نیز از بهره اقتصادی بهره مند شوند.
*کاهش ۱۹ درصدی صید میگو در آبهای بوشهر
مدیر کل دفتر امور صید و صیادی سازمان شیلات ایران از کاهش ۱۹ درصدی صید میگوی دریایی در آبهای استان بوشهر طی ۲۰ روز گذشته خبر داد.
بر اساس این گزارش؛ مختار آخوندی  اظهار داشت: با آزاد شدن زمان صید میگو در آبهای استان بوشهر از تاریخ چهارم مرداد ماه تاکنون، در مجموع ۹۵۰ فروند قایق و لنج در آبهای بوشهر به صید میگو پرداخته اند.
مدیر کل دفتر امور صید و صیادی سازمان شیلات ایران بیان داشت: تا ۲۲ مرداد ، ۶۵۰ تن میگوی دریایی در آبهای استان بوشهر صید شده است.
وی گفت : از این میزان میگوی صید شده در آبهای استان بوشهر، ۹۰ درصد آن به صید میگوی ببری اختصاص داشته است.
*افزایش ۳۰ درصدی نرخ فروش میگوی دریایی در بوشهر
مدیر کل دفتر امور صید و صیادی سازمان شیلات ایران خاطرنشان ساخت: همچنین نرخ فروش میگوی دریایی در استان بوشهر طی چند روز اخیر بین ۲۸ تا ۳۰ هزار تن در نوسان بوده است.
این مقام مسئول در سازمان شیلات ایران گفت: قیمت میگوی دریایی در استان بوشهر در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته تاکنون با افزایش بین ۲۰ تا ۳۰ درصدی همراه بوده است.
آخوندی با اشاره به کاهش صید میگوی دریایی در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته اظهار داشت: این آمار حاکی از کاهش ۱۹ درصدی صید میگوی دریایی در آبهای استان بوشهر است.
مدیر کل دفتر امور صید و صیادی سازمان شیلات ایران بیان داشت: اما انتظار می رود تا زمان اتمام صید در مجموع شاهد افزایش صید میگو در آبهای استان بوشهر در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته باشیم.
وی گفت : پایش های صورت گرفته توسط پژوهشکده میگو و موسسه تحقیقات علوم شیلاتی در آبهای استان بوشهر حاکی از آن است که میزان ذخایر لاروهای میگو در مقایسه با سال گذشته افزایش یافته است.
آخوندی تاکید کرد: آمار نشان می دهد در حال حاضر صید میگوی دریایی در آبهای شمالی استان بوشهر در دیلم و گناوه ضعیف است اما صید در بخش های جنوبی استان به ویژه دیر و بوشهر در حجم زیاد انجام می شود.
این مقام مسئول در سازمان شیلات ایران، دلیل این امر را کاهش حجم میگوها در آبهای شمالی خلیج فارس عنوان کرد و گفت: انتظار می رود ظرف چند روز آینده شاهد افزایش ذخایر میگوهای دریایی در بخش های شمالی خلیج فارس نیز باشیم.
آخوندی درباره وضعیت میزان صید میگوی دریایی در استان خوزستان اذعان داشت: هنوز صیادان استان خوزستان اقدام به صید انبوه میگو در آبهای خوزستان نکرده اند.
وی گفت: دلیل این امر نیز همانگونه که عنوان شد به کمبود حجم میگو در آبهای شمالی خلیج فارس مربوط می شود بنابراین صید در آبهای بحرگان در استان خوزستان نیز ظرف چند روز آینده قوت خواهد گرفت.
وی با اشاره به اینکه گونه غالب صید شده در آبهای خوزستان گونه سرتیز است، بیان داشت: هر سال صید مجاز میگوی دریایی در آبهای خوزستان در دو فصل تابستان و پاییز به مدت حدود ۴۵ روز صورت می گیرد.
به گفته آخوندی، صید غیرمجاز میگو با شناورهای بدون مجوز در آبهای خلیج فارس صورت می گیرد که به دلیل کمبود امکانات و نیرو قادر به مهار آنها نیستیم.
این مقام مسئول در سازمان شیلات ایران گفت: برای حفاظت از ذخایر میگوی دریایی خلیج فارس، مدت سه سال است که صید صنعتی میگوی دریایی در خلیج فارس انجام نمی شود.
وی اذعان داشت: پیش از این ۱۱ فروند شناور صید صنعتی در آبهای خلیج فارس به صید میگوی دریایی می پرداختند که به منظور حمایت از ناوگان خرد صیادی و حفاظت از ذخایر، فعالیت آنها ممنوع شده است.
چهارم مرداد ماه به عنوان زمان آغاز صید میگوی دریایی در آبهای استان های بوشهر و خوزستان اعلام شده است.
صید میگوی دریایی در آبهای استان های خوزستان و بوشهر تا زمانی که بر اساس گشت های تحقیقاتی از سوی پژوهشکده میگو اعلام می شود، ادامه خواهد داشت.

منبع: صدا و سیما

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: