مدیر عامل توانیر: یک درصد کاهش تلفات برق صرفه جویی ۲٫۸ میلیارد کیلو وات ساعتی به همراه دارد

مدیرعامل شرکت مدیریت تولید، انتقال و توزیع برق ایران (توانیر) با اعلام کاهش متوسط تلفات توزیع برق کشور به ۱۰٫۷ درصد، گفت: هر یک درصد کاهش تلفات، صرفه جویی سالیانه دو میلیارد و ۸۰۰ میلیون کیلو وات ساعتی در مصرف برق را به دنبال دارد.

به گزارش عیارآنلاین،«آرش کردی» امروز (شنبه ) در جلسه اقتصاد مقاومتی وزارت نیرو با حضور اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهوری افزود: مطابق برنامه ریزی انجام شده امسال برای نخستین بار در تاریخ برق کشور، میزان تلفات توزیع تک رقمی می شود.
وی اضافه کرد: تلفات برق از ۱۵٫۵ درصد در ابتدای سال ۹۳، به ۱۱٫۴ درصد در پایان سال ۹۴ رسید.
به گفته این مقام مسئول، مطابق استانداردهای بین المللی چنانچه تلفات توزیع برق در کشور به حدود هفت درصد برسد، صرفه جویی مناسبی را در مصرف انرژی به دنبال خواهد داشت.

** عظیم ترین طرح اتوماسیونی کشور

کردی پروژه های در نظر گفته شده توسط ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی برای این شرکت را خاطرنشان کرد و گفت: اجرای طرح کنتورهای «فهام»، عظیم ترین طرح اتوماسیونی کشور است که برای ۳۳ میلیون مشترک اجرایی می شود و طی آن، اطلاعات مشترکان به صورت لحظه ای رصد و کنترل خواهد شد.
به گزارش ایرنا، فهام (فراسامانه هوشمند اندازه گیری و مدیریت انرژی) بخش نخست هوشمندسازی شبکه برق کشور است که در آن از فناوری اطلاعات و ارتباطات (آی سی تی) برای بهره برداری بهتر از شبکه برق استفاده می شود و علاوه بر آن امکان ارتباط دو طرفه با مشترکان فراهم خواهد شد. اجرای این طرح شهریور ماه پارسال با حضور قایم مقام وزیر نیرو آغاز شد.
وی افزود: این طرح به گونه ای طراحی شده تا بعدها بتوان دریافت اطلاعات کنتورهای آب، گاز و … را نیز بر روی این ساختار عملیاتی و اجرایی کرد؛ در این طرح می توان اطلاعات را از مصرف کننده به صورت لحظه ای منتقل کرد و حتی به کنتور فرمان داد.
وی تصریح کرد: اینک در ساخت این کنتورها در کشور به خودکفایی رسیده ایم و همه فناوری های مورد استفاده در آن نیز در دوران تحریم ها ایجاد شده است.
مدیرعامل توانیر یادآور شد: هرچند در افق طرح، دستیابی ۳۳ میلیون مشترک کشور به این فناوری برنامه ریزی شده و هزینه بالایی دارد، اما عواید و منافع آن به مراتب بیشتر است.
وی اضافه کرد: اجرای این طرح به سه میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار سرمایه گذاری نیاز دارد و بستر عظیم مخابراتی، اطلاعاتی و اتوماسیونی برای آن مورد نیاز است و می تواند ۴۰ درصد کل انرژی کشور را پوشش دهد.
به گفته کردی، اشاعه نیروگاه های تولید پراکنده در مراکز صنعتی و مراکز پرجمعیت، دیگر پروژه اقتصاد مقاومتی این شرکت است که تاکنون ۷۰۰ مگاوات آن به بهره برداری رسیده و پیش بینی امسال، بهره برداری از ۳۰۰ مگاوات نیروگاه جدید است.
وی خاطرنشان کرد: برق رسانی به ۵۸۰ روستای بین ۱۰ تا ۲۰ خانوار به عنوان دیگر پروژه اقتصاد مقاومتی این شرکت ابلاغ شده که با انجام آن جشن برق رسانی به این روستاها برگزار خواهد شد.
این مقام مسئول تصریح کرد: سال گذشته تعداد ۵۰۶ روستای کشور با هفت هزار و ۳۸۴ خانوار و صرف هزینه ای افزون بر ۶۷۰ میلیارد ریال از نعمت برق برخوردار شدند.
به گزارش ایرنا، اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهوری اواخر فروردین ماه امسال طی ابلاغیه هایی جداگانه به دستگاه های اجرایی، تصویب نامه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی ناظر به پروژه های اولویت دار برنامه های ملی اقتصاد مقاومتی که در آن وظایف و تکالیف هر یک از دستگاه ها برای اجرای این پروژه ها به وضوح مشخص شده است را ابلاغ کرد.

منبع: ایرنا

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: