۲۲ مرد ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۰۴

“چیت چیان: وزارت نیرو برای تحقق پروژه های اقتصاد مقاومتی به تزریق اعتبار نیاز دارد “

وزیر نیرو گفت: تداوم حرکت رو به جلو در اجرای پروژه های اقتصاد مقاومتی وزارت نیرو به تزریق اعتبار و تخصیص اسناد خزانه برای پرداخت به پیمانکاران و طلبکاران نیاز دارد.

به گزارش عیارآنلاین، «حمید چیت چیان» امروز (شنبه) در جلسه اقتصاد مقاومتی وزارت نیرو که با حضور اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهوری در محل شرکت آب و فاضلاب استان تهران (آبفا) برگزار شد، افزود: براساس تصمیم ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی، اجرای ۱۷ طرح بر عهده وزارت نیرو قرار داده شده که بیشترین طرح ها بین وزارتخانه های مختلف کشور است.
چیت چیان گفت: با برگزاری سلسله جلسات ویژه به این منظور در محل وزارتخانه هر دو هفته یک بار، همه طرح ها در دست پیگیری است و پیشرفت ها و موانع امور بررسی می شود. همچنین با نظرخواهی از همه مدیران وزارتخانه، اقدام های قابل اجرا احضاء و به همه واحدها و شرکت های تابعه برای اجرا ابلاغ شده است.
وی گفت: از دی ماه سال گذشته تاکنون، وزارت نیرو هیچ اعتباری بابت طرح احیا و تعادل بخشی آب های زیرزمینی دریافت نکرده است.
به گزارش ایرنا، طرح احیا و تعادل بخشی آب های زیرزمینی با توجه به مصوبه شورای عالی آب، اقدام های مشترک وزارتخانه های کشور، جهاد کشاورزی، راه و شهرسازی، صنعت، معدن و تجارت و سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور را نیاز دارد که به همراه وزارت نیرو باید در خصوص مدیریت مصرف آب پیاده شود.
بر اساس این طرح سال گذشته به میزان ۴۷۵ میلیون متر مکعب، در چهار سال آینده به میزان ۵٫۷ میلیارد متر مکعب و پس از ۲۰ سال به میزان ۱۱۰ میلیارد متر مکعب اضافه برداشت از منابع آب زیرزمینی کنترل خواهد شد.
به گفته وزیر نیرو، کنترل برداشت از چاه های مجاز و بستن چاه های غیرمجاز در این طرح پیش بینی شده و در حالی که مجموع اعتبارات این طرح در سال ۱۳۹۵ چهار هزار میلیارد ریال است، اما تاکنون حتی یک ریال دریافت نشده است.

** استفاده از اسناد خزانه برای پرداخت بدهی ها
چیت چیان همچنین با اشاره به استفاده از اسناد خزانه اسلامی برای پیشبرد پروژه ها و پرداخت مطالبات پیمانکاران، گفت: سال گذشته مقرر بود ۳۰ هزار میلیارد ریال از این اسناد در اختیار وزارت نیرو قرار بگیرد، اما فقط هشت هزار میلیارد ریال آن پرداخت شد.
وزیر نیرو با یادآوری اینکه امسال در جلسه ای مقرر شده بود بدهی های نیروگاه های بخش خصوصی پرداخت شود، افزود: مقرر بود امسال ۴۵ هزار میلیارد ریال از اسناد خزانه در اختیار صنعت برق و ۱۰ هزار میلیارد ریال آن در اختیار آب و فاضلاب قرار گیرد، اما تاکنون فقط ۱۵ هزار میلیارد ریال آن به بخش برق داده شده است.

** استفاده از منابع صندوق توسعه ملی برای رفع مشکلات خوزستان
چیت چیان همچنین با اشاره به وضعیت نامناسب آب شرب و شبکه های فاضلاب در استان خوزستان، پیشنهاد کرد، یک میلیارد دلار از منابع صندوق توسعه ملی برای رفع کامل مشکلات این استان اختصاص یابد.
وزیر نیرو یادآور شد، هرچند در این زمینه اقدام های متعددی نظیر استفاده از فاینانس (تامین مالی) خارجی در دستور کار قرار گرفت، اما به نتیجه مطلوب نرسیده است.
به گزارش ایرنا، اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهوری اواخر فروردین ماه امسال در ابلاغیه هایی جداگانه به دستگاه های اجرایی، تصویب نامه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی ناظر به پروژه های اولویت دار برنامه های ملی اقتصاد مقاومتی که در آن وظایف و تکالیف هر یک از دستگاه ها برای اجرای این پروژه ها به وضوح مشخص شده است را ابلاغ کرد.
پس از ابلاغ سیاست های اقتصاد مقاومتی از سوی رهبر معظم انقلاب در سی ام بهمن ماه ۱۳۹۲، بسیاری از کارشناسان و صاحبنظران داخلی و خارجی تاکید کردند اجرای این بندها زمینه تحقق حماسه ای تازه را در کشور فراهم می آورد.

منبع: ایرنا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: