ستاری: امیدوارم امسال سال آخر فعالیتم باشد/با پول مفت نفت نمی‌توان کشور را اداره کرد/در حوزه علم و فناوری نباید سیاسی‌کاری باشد

معاون علمی رئیس‌جمهور با ابراز امیدواری به این که امسال سال آخر فعالیتش باشدگفت: بزرگ‌نمایی برخی فعالیت‌ها مرا عذاب می‌داد به طوری که سعی کردیم رونمایی‌های بی‌دلیل نداشته باشیم. در حوزه علم و فناوری نباید سیاسی‌کاری باشد.

به گزارش عیارآنلاین، سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور در نشست صمیمی با خبرنگاران با بیان اینکه در سال‌های گذشته کسی با شرکت‌های دانش‌بنیان و بحث زیست‌محیطی آشنایی نداشت ولی حالا تعداد شرکت‌های دانش‌بنیان بسیار افزایش یافته و آگاهی از این شرکت‌ها نیز زیاد شده است، گفت: امیدواریم بتوانیم ایده‌های علمی را بیشتر پیاده‌سازی کنیم.

* در حوزه علم و فناوری نباید سیاسی‌کاری باشد

وی افزود: در حوزه علم و فناوری، سیاسی‌کاری نباید باشد همانطور که کسی نمی‌تواند ادعا کند که من در طول مدت کاری‌ام یک جمله سیاسی گفته باشم زیرا حوزه علمی بیشتر از هر چیز به آرامش نیاز دارد.

ستاری اظهار داشت: در حوزه علم و فناوری باید در رابطه با دارایی‌هایمان صحبت کنیم، دانشمند و دانشجوی ما نیاز به یک فضای آرام دارد و فاصله این مسئله با سیاسی بودن بسیار زیاد است، البته مشکلی ندارد که دانشجو سیاسی باشد ولی مهم این است که در حوزه فناوری سیاسی‌کاری وجود نداشته باشد.

* بزرگ‌نمایی برخی امور در این مدت من را عذاب می‌داد

معاون علمی رئیس‌جمهور با بیان اینکه امیدوارم امسال سال آخر فعالیتم باشد، عنوان کرد: بزرگ‌نمایی برخی امور در این مدت مرا عذاب می‌داد به طوری که سعی کردیم رونمایی‌های بی‌دلیل نداشته باشیم و چیزی را بزرگ جلوه ندهیم و از طرفی اتفاقات فناوری را کوچک نشماریم.

ستاری ادامه داد: در دو سه سال اخیر حوزه فناوری به جایی رسیده است که محققان و مسئولان کشور متوجه شدند با پول مفت نفت و معدن نمی‌توان کشور را نگه داشت، امیدوارم روزی را ببینیم که یک استاندار همانطور که از یافتن معدن سنگ و آهن خوشحال می‌شد نسبت به یافتن نیروی انسانی کارآفرین نیز خوشحال شوند.

* واژه فرار مغزها یکی از اصطلاحات بسیار زشت است

وی واژه «فرار مغزها» را یکی از اصطلاحات خیلی زشت برشمرد و گفت: مگر کسی دنبال محققان ما کرده است که آنها فرار کنند؟ مگر باید با دستبند نگه‌شان داریم؟ برخی‌ حرف‌ها ناراحت‌کننده است، موضوعی که مطرح می‌شود باید با منطق و دلیل و آمار باشد، باید از حرف‌های احساسی و عجیب فاصله بگیریم، باید زیست‌بوم را بسازیم تا محققان‌مان بمانند.

ستاری گفت: محققان ما برای ماندن به پول و سرمایه نیاز ندارند بلکه می‌خواهند درک شوند که این درک فقط درک دولتی نیست بلکه درک جامعه و مردم هم هست.

منبع: فارس

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: