ضرورت تشکیل کمیسیون عالی مشترک همکاری های فناورانه بین ایران و آلمان از زبان معاون اموربین الملل معاونت علمی

معاون اموربین الملل وتبادل فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ،تشکیل یک کمیسیون مشترک بین ایران و آلمان برای همکاری های فناورانه را ضروری دانست.

به گزارش عیارآنلاین، علی مرتضی بی رنگ، درنشست مشترک با مدیرکل امور بین الملل وزارت آموزش وتحقیقات کشور آلمان در تهران افزود: برای پیگیری اهداف و پروژه های فناورانه مشترک ایران و آلمان تشکیل یک کمیسیون عالی مشترک همکاری ضروری است تا با پیگیری های مناسب این کمیسیون، نتایج قابل قبولی به دست آید.
وی بیان کرد: یکی از راه های مناسب همکاری بین ایران وآلمان درحوزه توسعه فناوری، تشکیل این کمیسیون است تا از این طریق بتوانیم از دستاوردهای فناورانه دو کشور بهره مند شویم و ارتباطات دو کشور را در این حوزه گسترش دهیم.
بی رنگ در خصوص فعالیت های معاونت علمی، بیان کرد: معاونت علمی از طریق ستادهای ۱۶ گانه خود موضوعات مربوط به توسعه فناوری را در کشور پیگیری می کند و نقش سیاستگذاری در این حوزه دارد.
وی با اشاره به پیشرفت های قابل توجه ایران در حوزه نانو، اظهارکرد: ارتقای رتبه ایران درحوزه نانو از ۵۷ به رتبه ششم در حوزه تولید علم، تاسیس ۱۰۰ مرکز و موسسه تحقیقاتی نانو، تولید داروهای ضد سرطان، تولید دستگاه SMT و غیره از جمله پیشرفت های ایران در حوزه علم و فناوری است.
معاون امور بین الملل و تبادل فناوری معاونت علمی بیان کرد: پیشرفت ایران درحوزه سلول های بنیادی و علوم شناختی نیز بسیار چشمگیر است و حضور دو هزار و پانصد شرکت دانش بنیان فعال و دریافت حمایت های مالی از دولت نیز گواه همین ادعا است.
وی افزود: ایران در حوزه علم و فناوری با کشورهای مختلفی نظیر اتریش، چین، مجارستان، روسیه و غیره همکاری های مشترک فناورانه دارد و در تلاش برای برقراری ارتباطات بیشتر با دیگر کشورها است.
بی رنگ با اشاره به توافقنامه قدیمی بین ایران و آلمان، گفت: بین کشور ایران و آلمان توافقنامه ای وجود داشته که پس از پیگیری های معاونت امور بین الملل وتبادل فناوری معاونت علمی از وزارت امورخارجه مشخص شد همچنان اعتبار دارد و می توانیم در قالب همین توافقنامه، فعالیت ها و پروژه های مشترک بین دو کشور را پیگیری کنیم.

*** معاون وزیر آموزش و تحقیقات آلمان نیمه دوم امسال به ایران سفر می کند
فولکرریکه، مدیرکل امور بین الملل وزارت آموزش و تحقیقات کشور آلمان در ادامه این نشست، گفت: معاون وزیر آموزش وتحقیقات آلمان برای رایزنی در خصوص همکاری های مشترک بین کشور ایران و آلمان نیمه دوم امسال به تهران سفر خواهد کرد و سفر ما نیز برای انجام هماهنگی های لازم در این زمینه است.
وی افزود: معاونت علمی می تواند شرایط همکاری های فناورانه بین دو کشور را فراهم کند و باید در این جلسه مشخص کنیم نحوه همکاری های طرفین به چه نحوی صورت گیرد.
مدیرکل امور بین الملل وزارت آموزش و تحقیقات کشور آلمان افزود: سفر معاون وزیر آموزش و تحقیقات آلمان به ایران با هدف تعمیق روابط دو کشور صورت خواهد گرفت زیرا ما معتقدیم ایران ظرفیت بزرگی از نظر توسعه علم و فناوری دارد و تعداد دانشجویان و مهندسان فارغ التحصیل ایرانی ما را شگفت زده کرده است.
ریکه با اشاره به قرارداد سال ۱۹۷۵ بین ایران و آلمان، گفت: ۴۱ سال پیش قراردادی در زمینه توسعه تکنولوژی و فناوری بین ایران و آلمان منعقد شده بود که می توانیم از همین قرارداد برای ادامه همکاری های مشترک استفاده کنیم.
در ادامه این نشست، سید احمدرضا علایی طباطبایی، مدیر کل دفتر تبادل فناوری معاونت امور بین الملل و تبادل فناوری معاونت علمی، گفت: ایران ۶ بند پیشنهادی برای کمیسیون همکاری مشترک بین ایران و آلمان ارائه کرده است که این بندهای پیشنهادی می تواند به عنوان ضمیمه مناسب ادامه قرارداد ۱۹۷۵ انتخاب شود.
وی افزود: ایران یک همکاری مشترک با همین سبک و شیوه با کشور اتریش دارد که طی یک نقشه راه ۵ ساله و در قالب کارگروه فناوری با یکدیگر فعالیت داشتیم و در حوزه های مختلف با یکدیگر همکاری کردیم.
به گفته علایی طباطبایی، شیوه همکاری مشترک ایران و اتریش می تواند الگوی مناسبی برای تعریف رابطه فناوری بین ایران و آلمان نیز انتخاب شود.
گفتنی است این دیدار به درخواست فولکر ریکه، مدیر کل امور بین الملل وزارت آموزش و تحقیقات کشور آلمان صورت گرفت.

منبع: ایرنا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: