کاهش رشد موالید در کشور/ضرورت تعامل همه دستگاه ها برای تحقق سیاست های جمعیتی

عضو کمیسیون بهداشت ودرمان مجلس با تاکید بر کاهش رشد موالید در کشور، گفت: بی توجهی به سیاست های افزایش جمعیت تا ۱۰ سال آینده ۲۵ درصد از جمعیت کشور را در گروه سالمندی‌ قرار می دهد.

به گزارش عیارآنلاین، بهروز بنیادی  با اشاره به اینکه جمعیت کشور به سمت سالمندی پیش می‌رود، گفت: طبق پیش بینی کارشناسان حوزه بهداشت وسلامت تا ۱۰ سال آینده اگر راهکاری برای افزایش جمعیت درنظرگرفته نشود، بیش از ۲۵ درصد جمعیت کشور سالمند می شود؛ بنابراین این رویه به نفع کشور نبوده و جامعه برای پیشرفت نیاز به نیروی جوان دارد.

نماینده مردم کاشمر، خلیل‌آباد و بردسکن در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه در اجرای سیاست‌های جمعیتی همه دستگاه‌ها باید به وظایف خود به درستی عمل کنند، افزود: در اجرای سیاست های جمعیتی تنها تسهیل شرایط ازدواج کافی نبوده و باید به مشکلات اشتغال و مسکن زوج‌های جوان نیز توجه کرد.

وی با بیان اینکه رشد جمعیت در سال های اول پس از پیروزی انقلاب افزایش ناگهانی داشت، تصریح کرد: متاسفانه تبعات این موضوع در سال‌های بعد در جامعه به شکل افزایش تعداد بیکاران خودنمایی کرد بنابراین جوانان در حال حاضر با درنظر گرفتن مسائلی مانند نبود شغل معین و نبود اطمینان از آینده تمایلی به فرزندآوری ندارند.

بنیادی با تاکید بر اینکه برای افزایش جمعیت، وزارت آموزش و پرورش و دانشگاه ها وظایف محوله را به درستی اجرا کنند، گفت: از سوی دیگر وزارت مسکن و شهرسازی نیز باید رفع مشکلات حوزه مسکن را در اولویت قرار دهد؛ از این رو دراجرای سیاست های جمعیتی کشور همه دستگاه ها و نهادها باید با تعامل اقدامات لازم را انجام دهند.

این نماینده مردم درمجلس دهم با اشاره به  اینکه بخش سلامت درحوزه سیاست های جمعیتی برعهده وزارت بهداشت است، افزود: اما مسائل جانبی دراین باره در حیطه وظایف وزارتخانه‌های دیگر است، درحال حاضر رشد موالید درکشور کاهش پیدا کرده و راه حل برون رفت از این مشکل باید مد نظر دولت و مجلس قرار گیرد.

عضو کمیسیون بهداشت ودرمان مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه  کنترل و پیشگیری از جمعیت در دوره ای، سیاست وزارت بهداشت بوده است، تصریح کرد: البته اجرای این سیاست ها درحال حاضر از سوی وزارت بهداشت درراستای اجرای سیاست های جمعیتی لغو شده است، همچنین هزینه های زایمان توسط وزارت بهداشت رایگان شده است؛ اما  هیچ کدام از این موارد مشوق فرزندآوری نیست، بنابراین مشوق افزایش جمعیت حل مشکلات اقتصادی ازجمله مسکن، اشتغال و دسترسی آسان به مسائل رفاهی و اجتماعی است.

منبع:خانه ملت

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: