چهار درصد بارداری ها منجر به سقط مکرر می شود

رئیس پنجمین سمینار کشوری مشاوره ژنتیک و نقش آن در پیشگیری از معلولیت ها گفت: حدود سه تا چهار درصد بارداری ها منجر به سقط مکرر می شود.

به گزارش عیارآنلاین،مینو رفیعی، روز چهارشنبه در پنجمین سمینار کشوری مشاوره ژنتیک و نقش آن در پیشگیری از معلولیت ها افزود: این مساله نشان دهنده ضرورت توجه بیشتر به آزمایشات ژنتیکی در کشور است.
رفیعی، میزان شیوع نازایی در ازدواج ها را دو و نیم درصد عنوان کرد و افزود: نازایی های ثانویه بیشتر از نازایی اولیه است.
وی خاطرنشان کرد: زوج هایی که اصلا فرزندی ندارند جزو گروه ناباروری اولیه و مادرانی که حداقل یک بار باردار شده اند اما در حال حاضر دیگر نمی توانند حامله شوند، جزو گروه ناباروری ثانویه به شمار می آیند.
رفیعی، تاکید کرد: بنابراین برای پیشگیری از نازایی و سقط مکرر، انجام آزمایش ها و مشاوره های ژنتیکی ضروری است.
به گزارش ایرنا، سقط مکرر، یکی از شایع ترین عوارض حاملگی است. سقط مکرر به صورت سه بار یا بیشتر از دست دادن محصول حاملگی به طور پیاپی در سه ماهه اول بارداری تعریف می شود.
سقط مکرر در قالب سقط اولیه و ثانویه رخ می دهد. در سقط اولیه
هیچ گاه بارداری موفقیت آمیز روی نداده است اما در سقط ثانویه پس از یک تولد زنده سقط های مکرر روی می دهد.
رئیس پنجمین سمینار کشوری مشاوره ژنتیک و نقش آن در پیشگیری از معلولیت ها در بخش دیگری از سخنان خود به میزان اختلالات متابولیکی در کشور اشاره کرد و گفت: میزان این اختلالات، پنج برابر میانگین جهانی است به آن معنا که از هر ۵۰۰ تولد یک مورد مبتلا به اختلالات متابولیکی است.
رفیعی افزود: کودکان مبتلا به اختلالات متابولیکی، حاصل ازدواج های فامیلی هستند؛ این کودکان، متاسفانه هنگام تولد ظاهری نرمال (عادی) دارند و بیماری آنان ، دیر تشخیص داده می شود.
پنجمین سمینار دو روزه کشوری مشاوره ژنتیک و نقش آن در پیشگیری از معلولیت ها امروز در سالن همایش های رازی آغاز شد و تا فردا (۲۱ مرداد) به کار خود ادامه می دهد.

منبع: ایرنا

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: