۱۹ مرد ۱۳۹۵ ساعت ۰۶:۱۰
رشد ٤١ درصدی صادرات محصولات پتروشیمی در ٤ ماه امسال

محصولات پتروشیمی بالاترین سهم را در سبد صادراتی ایران دارند

رئیس سازمان توسعه تجارت گفت: در چهار ماه ابتدای امسال، صادرات کشور نسبت به مدت مشابه پارسال ٢١ درصد افزایش یافت و واردات نیز کاهش هفت درصدی را تجربه کرده است.

به گزارش عیارآنلاین، ولی الله افخمی راد ااعلام کرد: در چهار ماه نخست امسال، صادرات کشور حدود سه و نیم میلیارد دلار از واردات پیشی گرفته و تراز تجاری کشور را مثبت کرده است؛ ضمن این که واردات نیز نسبت به مدت مشابه پارسال، هفت درصد کاهش یافته است.

وی با بیان این که امیدواریم با ادامه این روند تا پایان سال به صادرات ۵٠ میلیارد دلاری برسیم، یادآور شد: صادرات کالا با احتساب میعانات گازی در چهار ماه امسال ١۶ میلیارد و ٣٠٨ میلیون دلار و واردات ١٢ میلیارد و ٨۶۵ میلیون دلار بوده و تراز تجاری ٩٩٠ درصد بهبود یافته است.

رئیس سازمان توسعه تجارت در ادامه یادآور شد: در سبد صادراتی کشور بالاترین سهم مربوط به صادرات کالاهای پتروشیمی است که نسبت به پارسال افزایش ۴١ درصدی را داشته است؛ پس از آن کالاهای صنعتی هستند که نسبت به پارسال از نظر ارزشی ٢۶ درصد رشد داشته اند؛ ضمن این که فرش و صنایع دستی نیز  وضع خوبی دارد و صادرات این محصولات ٢۶ درصد افزایش یافته است.

افخمی راد همچنین افزود: از ابتدای سال تاکنون صادرات میعانات گازی ٩ درصد کاهش یافته که این به معنای کاهش خام فروشی است.

معاون وزیر صنعت به شرکای تجاری کشور نیز اشاره و تاکید کرد: بعد از عملیاتی شدن برجام، جهت گیری بازارهای صادراتی کشور تغییر کرده، به طوری که در آمار تجاری چهار ماهه، کره جنوبی با بیش از ٢۴٠٠ درصد افزایش وادرات از ایران، به جمع پنج کشور اول خریدار کالا از ایران پیوسته است.

وی اضافه کرد: همین جهت گیری در مورد کشورهای توسعه یافته نیز دیده می شود زیرا اکنون می توانیم به طور مستقیم از بسیاری از کشورها کالا بخریم و یا به آنها صادرات کنیم.

افخمی راد با اشاره به اقدام بانک مرکزی در خرید ارز صادرکنندگان عنوان کرد: ما از بانک مرکزی به دلیل اینکه امکانی را فراهم کرده تا صادرکنندگان از طریق سیستم بانکی ارز حاصل از صادرات خود را بفروشند و از بانک نیز ارز مورد نیازشان را تامین کنند تشکر می کنیم زیرا پیش از این صادرکنندگان مجبور بودند از طریق صرافی ها فعالیت کنند که هزینه نقل و انتقال ارز افزایش می یافت.

وی افزود: این اقدام بانک مرکزی کمک به توسعه صادرات است و ما انتظار داریم در گام بعدی ارز نیز تک نرخی شود تا توان رقابت صادرکنندگان در بازارهای جهانی تقویت شود.

افخمی راد، بر تمرکز صادرات در واحدهای بزرگ مقیاس تاکید کرد و افزود: واحدهای کوچک تا زمانی که کوچک هستند قابلیت رقابت در عرصه جهانی را ندارند به همین دلیل این واحدها یا باید به سمت تولید کالاهای با ارزش افزوده بالا بروند یا در کنسرسیوم ها و هلدینگ های صادراتی حضور یابند تا از این طریق حجم کالای تولیدی و صادراتی خود را افزایش دهند.

به گفته افخمی راد، وزارت صنعت، معدن و تجارت حمایت از این واحدها را در دستور کار خود قرار داده و آنها را برای تامین مالی به بانک ها از جمله بانک صنعت و معدن معرفی می کند.

منبع: شانا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: