صادرات خوراک دام به یک میلیون تن افزایش می یابد

رئیس اتحادیه صنعت خوراک دام، طیور و آبزیان کشور گفت: بنا داریم در برنامه ششم توسعه صادرات خوراک دام، طیور و آبزیان را به یک میلیون تن در سال افزایش دهیم.

به گزارش عیارآنلاین، مجید موافق قدیری در حاشیه نشست هم اندیشی صنعت خوراک دام، طیور و آبزیان ایران، با بیان اینکه در سال گذشته حدود ۲۳۰ هزار تن خوراک دام، طیور و آبزیان را به ۱۱ کشور منطقه صادر کردیم حذف تعرفه صادرات خوراک دام، مشوق های صادراتی، صدور ضمانت نامه های بانکی برای فعالان صنعت خوراک دام، طیور و آبزیان، فاینانس برای خریداران محصولات ایرانی و توجه به حمل و نقل را از مواردی برشمرد که می تواند در تحقق صادرات یک میلیون تنی خوراک دام، طیور و آبزیان موثر باشد.

وی گفت: تولید ۶۰ درصد از خوراک در واحدهای پرورش مانند دامپروری و مرغداری و واحدهای غیرمجاز از چالش های اصلی این صنعت است.

قدیری افزود: تولید خوراک دام، طیور و آبزیان در واحدهای پرورش بیش از ۴۰ سال است که در دنیا منسوخ شده است تولید خوراک دام در کشور در واحدهای پرورش دامداری و مرغداری موجب کاهش بهره وری در صنعت دامپروری و افزایش قیمت تمام شده محصولات پروتئینی و در نتیجه کاهش قدرت رقابت در منطقه می شود.

وی اضافه کرد: بارها به دولت پیشنهاد کردیم که مقررات و آئین نامه های مربوط در این باره اجرایی شود تا از تولید خوراک در واحدهای پرورش جلوگیری شود.
قدیری گفت: اگر تولید خوراک دام صنعتی در کارخانجات صنعتی رشد کند ضمن خروج صنعت خوراک دام از رکود، رونق به صنعت دامپروری باز خواهد گشت که گامی مهم در تحقق سیاست های اقتصاد مقاومتی است.

منبع: صدا و سیما

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: