وزارت بهداشت آماده واگذاری تصدی بیمارستانهای دولتی به بخش خصوصی

حریرچی، قائم مقام وزیر بهداشت: تصدی گری در ارائه خدمات، وظیفه وزارت بهداشت نیست و دیدگاه وزارت بهداشت این است که تصدی گری در این حوزه را به حداقل ممکن برساند و به خصوص در حوزه بهداشت در واگذاری پایگاههای بهداشتی و اجرای برنامه پزشک خانواده موفقیت هایی نیز کسب کرده است.

به گزارش عیارآنلاین، ایرج حریرچی افزود: وزارت بهداشت متولی سلامت مردم است و به عنوان تولیت این حوزه باید خدمات مورد نیاز مردم را مطابق استطاعت و توان مردم برای آنها تامین کند.
وی ادامه داد: تصدی گری در ارائه خدمات، وظیفه وزارت بهداشت نیست و دیدگاه وزارت بهداشت این است که تصدی گری در این حوزه را به حداقل ممکن برساند و به خصوص در حوزه بهداشت در واگذاری پایگاههای بهداشتی و اجرای برنامه پزشک خانواده موفقیت هایی نیز کسب کرده است.
معاون کل وزارت بهداشت گفت: در حوزه خدمات بیمارستانی نیز آماده ایم که مدیریت بیمارستانهای دولتی را به بخش غیر دولتی و خصوصی واگذار کنیم، حاضریم تمام سوبسیدهای موجود را هم بدهیم اما این کار قیودی دارد.
وی افزود: شرط واگذاری بیمارستانهای دولتی به بخش خصوصی این است که بخش غیر دولتی تضمین های لازم را بدهد که تمام خدماتی که فعلا به مردم ارائه می شود، ادامه پیدا می کند ضمن اینکه باید قبول کند که با تعرفه دولتی خدمات درمانی را به مردم ارائه کند.
حریرچی گفت: نکته دیگر نیز این است که بخش خصوصی که مدیریت بیمارستانهای دولتی را به عهده می گیرد، باید کل خدمات را به عنوان یک بسته تحویل بگیرد و نمی شود که یک بخش سودآور را تحویل بگیرند و بگوید آن بخش ضررده را شخص دیگری تحویل بگیرد.
وی افزود: وزارت بهداشت سالهاست برای واگذاری تصدی بیمارستانهای دولتی به بخش غیر دولتی آمادگی خود را اعلام کرده است اما مشکلی که مانع این کار شده است، واقعی نبودن تعرفه های پزشکی و فاصله تعرفه ها با قیمت تمام شده خدمات است.
قائم مقام وزیر بهداشت گفت: به عنوان مثال تعرفه خدمات ویزیت سرپایی در بخش دولتی یک سوم قیمت تمام شده است یا قیمت یک شب هتلینگ بیمارستانی در بخش دولتی ۱۰۶ هزار تومان است در حالی که قیمت تمام شده آن ۲۰۶ هزار تومان و حدود دو برابر است.
وی افزود: هر کسی که متعهد شود، خدمات درمانی را به میزانی که اکنون ارائه می شود و با همین تعرفه ها به مردم ارائه کند، وزارت بهداشت با کمال میل آماده واگذاری مراکز درمانی به اوست.
حریرچی ادامه داد: مشکل مهمی که در این زمینه وجود دارد این است که بخش خصوصی هنوز توانمندی لازم را برای این کار پیدا نکرده است و توان مدیریتی و نیز سرمایه لازم را برای قبول تصدی بیمارستانهای دولتی بزرگ مثلا یک بیمارستان ۵۰۰ یا هزار تختوابی ندارد.
هم اکنون در کشور حدود ۹۰۰ بیمارستان فعال وجود دارد که حدود ۵۸۰ بیمارستان آن دولتی است

منبع: ایرنا

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: