۱۷ مرد ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۳۰
رییس مرکز مکانیزاسیون کشاورزی :

توسعه مکانیزاسیون بخش کشاورزی متکی بر صنعت ماشین سازی داخلی است

رییس مرکز توسعه مکانیزاسیون کشاورزی رویکرد دولت یازدهم در تجهیز و نوسازی ناوگان ماشینی بخش کشاورزی را توجه به تولید داخل، فن آوری های نوین و توسعه مکانیزاسیون متناسب با شرایط اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی بهره برداران عنوان کرد.

به گزارش عیارآنلاین، کامبیز عباسی ضمن اشاره به این که این امر نیازمند حمایت از تشکل ها و استانداردسازی ماشین های کشاورزی با توجه به شرایط اقلیمی است، درباره تجهیز و نوسازی ناوگان ماشینی بخش کشاورزی به میزان ۱٫۶۲ اسب بخار در هکتار در قالب طرح های اقتصاد مقاومتی گفت: هم اکنون ۹۰ درصد تکیه ما در حوزه مکانیزاسیون کشاورزی متکی به صنعت ماشین های کشاورزی تولید داخل است و تنها بخشی از نیازهای مکانیزاسیون و فناوری های نوین کشاورزی کشور در حوزه های برنج و بخش از باغبانی با واردات ماشین ها و تجهیزات از خارج تامین می شود.
مجری طرح تجهیز و نوسازی ناوگان ماشینی بخش کشاورزی معتقد است، در این پروژه باید جایگاه ماشین های کشاورزی در صنعت ماشین سازی کشور ارتقا یابد، زیرا این صنعت یکی از مهمترین ابزار تولید است و به طور قطع باید به این بخش فراتر از سایر صنایع حتی صنایع خودرویی کشور نگاه کرد.
عباسی تولید محصولات کشاورزی و امنیت غذایی را متکی بر توسعه مکانیزاسیون بخش کشاورزی دانست و افزود: انجام به موقع عملیات، کاهش هزینه های تولید و ضایعات نقش بسزایی در تولید محصولات کشاورزی دارد.
وی می گوید، در برنامه بلندمدت ۱۲ ساله طرح جامع مکانیزاسیون کشاورزی اهداف، سیاست ها، کمیت ها، الزام ها و اعتبارهای مورد نیاز در زیربخش های مکانیزاسیون زراعت، باغبانی، دام، طیور، آبزیان و جنگل و مرتع دیده شده که همین رویکرد در برنامه ششم توسعه نیز تجهیز و نوسازی ناوگان ماشینی بخش کشاورزی است.
وی میزان تسهیلات مورد نیاز برای دستیابی به اهداف مکانیزاسیون در تمامی زیربخش های تولیدی بخش کشاورزی را سالیانه به طور میانگین ۲۰ تا ۲۲ هزار میلیارد ریال (۲ تا ۲٫۲ میلیارد تومان) اعلام کرد.
عباسی گفت: همچنین سالیانه بین ۲۵ تا ۳۰ هزار دستگاه انواع تراکتور و بین ۷۰ تا ۱۰۰ هزار دستگاه انواع ادوات کشاورزی برای تحقق اهداف برنامه های اقتصاد مقاومتی نیاز است.
وی تاکید کرد، بدون ماشین های کشاورزی نمی توانیم عملیات شخم، سمپاشی، برداشت و در نهایت تولید محصول داشته باشیم.

** توسعه مکانیزاسیون کشاورزی نیازمند سهولت در تسهیلات بانک کشاورزی
وی درباره وضعیت اعتباری بخش مکانیزاسیون کشاورزی در سه سال اخیر گفت: پروژه تجهیز و نوسازی ناوگان ماشینی بخش کشاورزی با محوریت اقتصاد مقاومتی از نمیه دوم سال ۱۳۹۲ با چهار خط اعتباری مکانیزاسیون کشاورزی در کشور راه اندازی شد.
به گفته عباسی خط اول اعتباری در سال ۱۳۹۲ به ظرفیت هفت هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال(۷۵۰ میلیارد تومان) تخصیص یافت و به طور کامل جذب شد.
وی علت جذب نشدن خطوط اعتباری این بخش در سالهای ۱۳۹۳ تا ۱۳۹۵ را تغییرات نرخ سود بانکی عنوان کرد و گفت: خط دوم اعتباری به میزان هشت هزار میلیارد ریال (۸۰۰ میلیارد تومان) در سال ۱۳۹۳ تخصیص یافت که تاکنون ۹۴ درصد آن جذب شده است. خط سوم اعتباری در سال ۱۳۹۴ به میزان ۱۰ هزار میلیارد ریال( یک تریلیون تومان) بود که حدود ۶۵ درصد آن تامین و جذب شد.
رییس مرکز توسعه مکانیزاسیون کشاورزی میزان خط اعتباری چهارم که در سال ۱۳۹۵ تخصیص یافته را ۱۲ هزار میلیارد ریال(۱۲۰۰ میلیارد تومان) اعلام کرد که تاکنون حدود چهار و ۶۰۰ میلیارد ریال (۴۶۰ میلیارد تومان) آن جذب شده است.
به گفته عباسی در چهار ماه نخست سالجاری تقاضای زیادی ایجاد و به بانک معرفی شد که ارایه تسهیلات آن نیازمند تسهیل گری بیشتر بانک کشاورزی است.
وی روند جذب فعلی تسهیلات را نامناسب عنوان کرد و ادامه داد: به نظر می رسد برای تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی باید سهولت بیشتری پیش بینی شود و امیدواریم در پایان سال ۱۳۹۵ سرانه توان در اراضی کشاورزی کشور به ضریب ۱٫۶۲ صدم اسب بخار در هکتار برسد.
عباسی، افزایش بیش از دو میلیون و ۱۰۰ هزار هکتار کشت مکانیزه غلات، افزایش بیش از یک میلیون و ۴۰۰ هزار هکتار سمپاشی پشت تراکتوری، افزایش ۲۴۱ هزار هکتار برداشت مکانیزه برنج، افزوده شدن نزدیک به ۶۰ هزار تراکتور به ناوگان تراکتورهای کشور و در نهایت به کارگیری بیش از یک هزارو ۱۰۰ دستگاه انواع کمباین برداشت غلات در مزارع کشور را در سه سال اخیر از عمده دستاوردهای حوزه مکانیزاسیون کشاورزی در دولت تدبیر و امید عنوان کرد.

منبع: ایرنا

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: