دبیر شواری عالی انقلاب فرهنگی: برخی کشورهای منطقه چند صدهزار دانشجوی خارجی دارند/ تعداد دانشجویان خارجی کشور کمتر از ۱ درصد است

دبیر شورای انقلاب فرهنگی گفت: متاسفانه تعداد دانشجویان خارجی که در کشور ما تحصیل می کنند کمتر از یک درصد است.

به گزارش عیارآنلاین، محمدرضا مخبر دزفولی در اجلاس دو روزه معاونین آموزشی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور افزود: نهادینه کردن طرح آمایش سرزمین در حوزه آموزش عالی بسیار حائز اهمیت است و نگرانی ما در این حوزه این است که وزارت بهداشت و درمان سهم کمتری از منابع خود را به آموزش اختصاص دهد.

وی ادامه داد: این نگرانی به این علت است که بحث آموزش در وزارت بهداشت تا حدی مغفول مانده است و امیدواریم در آینده هر کدام از بخش های علمی آموزشی کشور در جای خود ایفای نقش کند.
مخبر دزفولی با بیان اینکه یکی از کارهای بزرگ در وزارت بهداشت در سال های اخیر طرح تحول سلامت بوده است گفت: اگرچه نمی توان یک نسخه مشترک برای تمامی بخش های علمی آموزشی تجویز کرد اما همکاری های بین بخشی تا حد زیادی اهداف طرح آمایش سرزمینی کشور را محقق می کند.
دبیر شورای انقلاب فرهنگی با اشاره به تعداد اندک دانشجویان خارجی که در کشور ما تحصیل می کنند افزود: بسیاری از کشورهای منطقه که به لحاظ علمی و تجهیزاتی پایین تر از سطح علمی کشور ما هستند چند صد هزار دانشجوی خارجی دارند و به ارز آوری این موضوع تکیه می کنند اما ما هنوز نتوانسته ایم از ظرفیت های علمی تحقیقاتی کشور در سطح بین المللی استفاده کنیم.
وی با اشاره به پایین بودن جاذبه های آموزشی در کشور ما برای جذب دانشجوی خارجی گفت : نگاه ما در این زمینه بین المللی نیست و باید راهی برای حل این مشکل بیابیم.
مخبر دزفولی ادامه داد: در انتخاب رشته های دانشگاهی باید به استعداد جوانان تاکید شود و از بزرگ نمایی در برخی رشته ها از جمله پزشکی به عنوان رشته ای با آینده شغلی و مالی درخشان پرهیز شود.
وی با بیان اینکه درصد اندکی از جامعه پزشکی حقوق های بالا دارند گفت: جوانان باید در انتخاب رشته دانشگاهی به فکر استعداد و علاقه مندی خود باشند تا بتوانند برای کشور خدمات خوبی ارائه دهند.
مخبر دزفولی در پایان افزود: دیوارکشی بین بخش های آموزشی نباید وجود داشته باشد و باید تبادل علم بین دانشگاه‌های علوم پزشکی با سهولت بیشتری دنبال شود.
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی: لزوم راه‌اندازی مراکز تحقیقاتی ترکیبی

منبع: صداوسیما

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: