برنج به صدر کالاهای وارداتی برگشت

نیاز کشور به واردات برنج در سال جاری، در حدود ۸۰۰ هزار تن برآورد شده است. اما تنها در ۴ ماه نخست امسال، برنج با واردات ۵۶۳ هزار تنی، رتبه نخست را در میان کالاهای وارداتی به خود اختصاص داده است. بر این اساس، برای جلوگیری از ضرر تولیدکنندگان داخلی، مجموع واردات برنج در ۸ ماه آینده نباید از ۲۴۰ هزار تن بیشتر شود.

واردات برنجبه گزارش عیارآنلاین، طبق آمار گمرک جمهوری اسلامی ایران، در ۴ ماه ابتدایی سال جاری، ۵۶۳ هزار تن برنج به قیمت ۴۷۵ میلیون دلار وارد کشور شده است. از این میزان واردات ۳۳۰ هزار تن به قیمت ۲۷۹ میلیون دلار تنها در چهارمین ماه سال جاری صورت گرفته است که رقمی بسیار بالاست و موجب شده است که این محصول به صدر محصولات وارداتی ایران در ۴ ماه ابتدایی سال جاری برسد.

میزان واردات برنج، در ۴ ماه ابتدایی سال جاری در مقایسه با سال گذشته نیز افزایش چشم‌گیری داشته است. در ۴ ماه ابتدایی سال ۱۳۹۴، میزان واردات این محصول ۲۹۱ هزار تن به قیمت ۳۰۳ میلیون دلار بوده است و بنابراین در سال جاری میزان واردات برنج از نظر وزنی، ۹۳ درصد و از نظر قیمت دلاری، ۵۷ درصد افزایش داشته است. نکته جالب توجه آنکه میزان واردات برنج، تنها در ماه چهارم سال جاری از میزان واردات آن در ۴ ماه ابتدایی سال گذشته بیشتر بوده است.

مبادی وارداتی عمده برنج در ۴ ماه ابتدایی سال نیز کشورهای هند با ۳۳۴ میلیون دلار، پاکستان با ۱۱۰ میلیون دلار و امارات با ۲۴ میلیون دلار بوده‌اند. بنابراین همچنان کشور هند بیشترین سهم را از بازار مصرف برنج کشور به خود اختصاص داده است.

طبق گفته دبیر انجمن برنج، نیاز کشور به برنج در یک سال در حدود ۳ تن است که میزان تولید کشور در سال جاری دست کم ۲٫۲ میلیون تن خواهد بود. بنابراین برای تأمین نیاز کشور سالانه به ۸۰۰هزار تن برنج وارداتی نیاز است و واردات بیشتر از این مقدار موجب متضرر شدن تولیدکنندگان داخلی این محصول خواهد شد. با این حال، تنها در ۴ ماه ابتدایی سال جاری ۵۶۳ هزار تن برنج به کشور وارد شده و بنابراین برای اینکه از متضرر شدن تولیدکنندگان داخلی جلوگیری شود، لازم است واردات آن در ۸ ماه آینده حداکثر ۲۴۰ هزار تن باشد.

جهش میزان واردات برنج، در حالی صورت گرفته که پیش از این، مسئولین وزارت جهاد کشاورزی از ممنوعیت واردات این محصول در ماه‌های مرداد الی آبان خبرداده بودند و به نظر می‌رسد دلالان برنج وارداتی برای اینکه بتوانند در این ماه‌ها که امکان واردات برنج ندارند، سود خود را از دست ندهند، در تیرماه اقدام به واردات این حجم از برنج کرده‌اند.

به منظور مقابله با این حربه واردکنندگان، لازم است سیاست‌های وزارت جهاد به‌گونه‌ای اصلاح شود که اجازه دور زدن ممنوعیت از واردکنندگان گرفته شود. برای این منظور، لازم است علاوه بر ممنوعیت واردات در فصول برداشت (مرداد الی آبان) که درحال حاضر نیز اجرا می‌شود، برای واردات ماه‌های دیگر نیز سقف وارداتی متناسب با نیاز کشور تعیین گردد.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: