۱۷ مرد ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۳۲
مدیرعامل شرکت ملی صادرات گاز ایران:

پروژه صادرات گاز ایران به هند بررسی فنی-اقتصادی می‎شود

مدیرعامل شرکت ملی صادرات گاز ایران از انجام بررسی فنی- اقتصادی پروژه خط لوله صادرات گاز ایران به هند خبر داد.

به گزارش عیارآنلاین، علیرضا کاملی با بیان این که سرمایه گذاری و اجرای پروژه خط لوله صادرات گاز به هند قرار است از سوی یک شرکت هندی عملیاتی شود، افزود: این خط لوله حدود ۱۴۰۰ کیلومتر طول دارد و در بعضی از نقاط عمق آن به ۳۵۰۰ متر می رسد که لوله گذاری به این میزان و تا این عمق در دنیا تا به حال انجام نشده است.

وی تصریح کرد: هم اکنون طرف هندی با مشارکت تعدادی از شرکتهای توانمند اروپایی بررسی و مطالعات اجرای پروژه خط لوله صادرات گاز به هند را انجام داده و اعلام کرده که این کار عملی است.

کاملی با بیان این که ما منتظریم تا ببینیم طرف هندی با چه هزینه و به چه شیوه ای می خواهد پروژه خط انتقال گاز ایران به هند را عملیاتی کند، افزود: البته پیش از انجام مذاکره نهایی با خریداران هندی، باید هزینه انتقال این خط لوله و میزان سود خالص عایدی از محل صادرات به هند را محاسبه کنیم و با یک تحلیل هزینه و فایده به این نتیجه برسیم که آیا اجرای این پروژه از نظر اقتصادی به صرفه است یا خیر.

بر اساس این گزارش، شرکت ملی نفت ایران سه مسیر برای انتقال گاز طبیعی ایران به شبه قاره هند مورد بررسی و مطالعه قرار داده است که در این بررسی ها امکان عبور خط لوله گاز از سه مسیر آبهای عمیق، آبهای کم عمق ساحلی و خشکی مورد مطالعه قرار گرفت، چرا که با توجه به ذخایر گازی و موقعیت جغرافیایی، ایران می تواند نیازهای گازی کشورهای منطقه از جمله هندوستان را تامین کند. سالها تجربه نیز نشان داده که ایران تامین کننده مطمئنی برای انرژی در جهان است و با توجه به ماهیت قراردادهای گازی و بلند مدت بودن آن وجود اعتماد میان کشورها اهمیت زیادی داشته و سبب تعاملات فرهنگی، اجتماعی و دوستی بین کشورها می شود.

کشور بزرگ هندوستان نیز با توجه به ظرفیت بالای توسعه و تولید و نزدیکی به ایران می تواند بازار مطمئنی برای گاز ایران با توجه به رشد فزاینده مصرف در این کشور باشد. بر همین اساس در نهایت یادداشت تفاهم پروژه صادرات گاز ایران به کشور هندوستان بین شرکت ملی صادرات گاز ایران به نمایندگی از شرکت ملی نفت ایران و شرکت هندی SAGE به منظور صدور گاز طبیعی ایران از طریق آبهای عمیق به کشور هند در تاریخ ۲۹ سپتامبر ۲۰۰۹ به امضاء رسید. در این زمینه سند چارچوب همکاری های مشترک بین شرکت ملی صادرات گاز ایران به عنوان فروشنده و شرکت SAGE به عنوان حمل کننده و نیز شرکت های خریدار هندی در حال مذاکره و بررسی است.

صادرات گاز ایران به هند از مسیر دریا تناقضی با پروژه خط لوله صلح ندارد و درصورت توافق نهایی، گاز ایران از طریق یک خط لوله ١۴٠٠ کیلومتری زیردریایی به هندوستان صادر می‌شود که در این صورت عمیق ترین و طولانی‌ترین خط لوله انتقال گاز زیردریایی جهان خواهد بود.

منبع: شانا

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: