۱۷ مرد ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۳۲
فارس به بهانه نخستین عرضه میعانات گازی در بورس انرژی بررسی کرد

رفع نگرانی‌ها در بازار فرآورده‌های نفتی از طریق بازار کارا در بورس انرژی/ شفافیت به نفع همه است

بورس انرژی ایران خود را آماده عرضه نخستین عرضه میعانات‌گازی پارس جنوبی در رینگ بین‌الملل می کند. عرضه این کالا با همکاری وزارت نفت و بورس انرژی طراحی شده و یک میلیون بشکه از آن در روز دوشنبه ۱۸ مرداد ۹۵ عرضه می‌شود.

به گزارش عیارآنلاین، نگرانی‌هایی که در مورد فروش نفت‌خام و فرآورده‌های نفتی به صورت مستقیم یا با واسطه وجود دارد که ناشی از عدم وجود زیرساخت‌ مناسب و از بین رفتن ارتباطات ایجاد شده به هنگام تغییرات شرایط کشور با فعالان این بازارها است. چرا که وقتی اطلاع‌رسانی مناسب و کارا در بازاری وجود داشته باشد، تمامی متقاضیان آن کالا می‌توانند شرایط را سنجیده و تصمیمی اقتصادی مبنی بر خرید اتخاذ نمایند.

این امر به ویژه برای کشوری همچون ایران از اهمیت بیشتری برخوردار است. به این علت که همواره فروش کالاهای استراتژیک از جمله نفت‌خام و میعانات‌گازی متأثر از نوسان شدید شرایط سیاسی و  اقتصادی است. پس چه اهداف مورد نظر مسئولان جذب مصرف‌کنندگان نهایی برای خرید مستقیم و چه جذب تجار و واسطه‌گران شود، باید اصلِ ایجاد رقابت به منظور افزایش و تداوم قدرت فروش فراهم باشد.

بر اساس این گزارش، تجربه جهانی ثابت نموده است، موثرترین راه برای جذب بازیگران داخلی و بین‌المللی و ایجاد شرایط عادلانه و شفاف برای تأمین ثبات مورد نظر بازیگران، فروش کالاها بر اساس سازوکار بازار و بورس‌های کالایی است. منظور از این سازوکار مفهوم مطلق آن است و نه تعاریفی که برخی متولیان فروش از آن ارائه می‌نمایند.

سازوکار بازار یعنی نیروهای عرضه و تقاضایی که حجم و قیمت کالاها را تعیین می‌نمایند. این امر تنها زمانی محقق می‌شود که شرایط فروش کالاها و خدمات به صورتی استاندارد و مورد قبول تجارت بین‌الملل در دسترس عموم قرار گیرد.

این گونه به نظر می‌رسد که سیاست اولیه متولیان فروش نفت‌خام و فرآورده‌های نفتی حذف واسطه‌های موجود در بازار و فروش مستقیم به مصرف‌کنندگان نهایی به عنوان مثال پالایشگران چینی که از عمده مصرف‌کنندگان نفت‌خام ایران هستند، بوده ولی رویکرد فروش به این واسطه‌ها نیز در برخی مواقع در دستور کار قرار گرفته است.

حضور هر دو این بازیگران، البته با رعایت ملاحظاتی، می‌تواند به رشد بازار کمک نماید. به عنوان مثال اگر تنها واسطه‌‌ها اقدام به فروش نفت‌خام و فرآورده‌های نفتی به بازارهای هدف نمایند، پس از مدتی به علت آنکه سازوکار بازار رعایت نشده است، شرکت‌های مذکور با توجه به انحصاری که در بازارهای هدف ایجاد کرده‌اند و نه فقط در مورد فروش بلکه دانش و تجربه‌ای که به دست آورده‌اند، می‌توانند به متولیان فروش در کشور فشارهایی را تحمیل نمایند.

عرضه کالا از طریق بورس و فراهم نمودن شرایط حضور پالایشگران چینی و خریدارانی از این دست، می‌تواند علاوه بر آنکه تعدد مشتریان را افزایش ‌دهد، موجب بهبود شرایط و ثبات فروش شود. همچنین شناسایی و تحلیل بازارهای هدف برای کارشناسان حوزه انرژی کشور تسهیل شده و برنامه‌ریزی برای توسعه تجارت نفت و فرآورده‌های آن با اطمینان بیشتری صورت می‌پذیرد.

به گزارش فارس، شفافیت بالای معاملات در بورس‌ها نیز موجب افزایش ضریب اطمینان و به تبع آن افزایش اعتبار بین‌المللی و کاهش هزینه‌ مرتبط با آن از جمله هزینه‌های تأمین مالی و بیمه، هم برای خریداران و هم برای فروشندگان می‌شود. اجرایی شدن سیاست های اقتصاد مقاومتی در بحث متنوع سازی روش های فروش فرآورده های نفتی، در سالی که توسط رهبر فرزانه انقلاب به اقدام و عمل دراین خصوص نیز تأکید شده، می تواند به مزایای پیش گفته افزوده شود.

اما نکته اساسی رفتن به سمت سازوکار بازار است و ظرفیت‌ها و زیرساخت‌های آن نیز چند سالی است که در کشور ایجاد شده است. عرضه‌های مداوم کالا در بورس‌های کالایی کشور به ویژه عرضه فرآورده‌های نفتی در بورس انرژی ایران علاوه بر آنکه سیگنالی دائمی به تمام جهان است، شرایطی شفاف و منصفانه را برای تمامی بازیگران بازار فراهم می‌آورد.

در این صورت هم مصرف‌کننده نهایی و هم واسطه‌گران می‌توانند با یکدیگر به رقابت بپردازند و تنها در این صورت است که معادلات اقتصادی بر هم نخورده و قدرت را در سمت تولیدکننده یا متولیان فروش نگه می‌دارد. علاوه بر این شرکت‌های داخلی نیز با علم به اینکه شرایط فروش برای همه یکسان بوده و تداوم مورد قبولی در عرضه و فروش کالا حاکم است، اقدام به سرمایه‌گذاری و تلاش برای رقابت با بازیگران بین‌المللی می‌نمایند.

نخستین عرضه میعانات گازی در رینگ صادراتی بورس انرژی در حالی امروز کلید زده می‌شود که اولین محموله میعانات گازی روز یکشنبه ۴ آذر ماه ۹۲ در بورس انرژی عرضه شد تا تابلوی فیزیکی رینگ داخلی چهارمین بورس کشور برای نخستین بار از زمان تاسیس عرضه فرآورده‌های نفتی و گازی را در خود ثبت کند.

سید علی حسینی مدیرعامل بورس انرژی در آن زمان گفته بود: ۳۵۰۰ بشکه میعانات گازی پالایش گاز ایلام در بورس انرژی عرضه شد که ۳۴۰۰ بشکه از آن به قیمت هر بشکه ۲ میلیون ۲۰۹ ریال به ارزش ۷ میلیارد و ۵۱۰ میلیون ریال از طرف یکی از پالایشگاه‌های خصوصی کشور خریداری شد و به این ترتیب اولین عرضه داخلی محصولات نفت و گاز شرکت ملی ایران با موفقیت به انجام رسید.

پس از عرضه موفق میعانات گازی پالایشگاه ایلام‌، شرکت ملی نفت در ۱۵ تیر ماه ۹۳ اقدام به عرضه میعانات گازی پالایشگاه خانگیران در بورس انرژی کرد؛ قیمت هر بشکه میعانات گازی پالایشگاه خانگیران، ۲ میلیون و ۹۵۰ هزار ریال تعیین و خریداران و فروشندگان در یک نوسان ۲۰ درصدی نسبت به قیمت پایه با یکدیگر رقابت می‌کردند.

منبع: فارس

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: